2024-01-04

Czy mam zaprzestać i stosować tylko doustny probiotyk?

Będąc na wizycie ginekologicznej, lekarz stwierdził, że doustny probiotyk jest skuteczniejszy niż dopochwowy - po miesiączce aplikuję przed 5 dni.  Czy ma on lepsze działanie?

W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym
Czy mam zaprzestać i stosować tylko doustny probiotyk?
Będąc na wizycie ginekologicznej, lekarz stwierdził, że doustny probiotyk jest skuteczniejszy niż dopochwowy - po miesiączce aplikuję przed 5 dni. Czy ma on lepsze działanie?
Dzień dobry,

Decyzja o wyborze formy probiotyku, czy to doustnego, czy dopochwowego, zależy od indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia oraz zaleceń lekarza prowadzącego. Probiotyki doustne mogą wpływać na cały układ pokarmowy i pomagać w utrzymaniu ogólnej równowagi mikroflory, co może pośrednio wpływać również na zdrowie układu rozrodczego. Probiotyki dopochwowe są z kolei stosowane bezpośrednio w miejscu, gdzie mają działać, co może przynosić szybsze efekty w zakresie odbudowy flory bakteryjnej pochwy.

Obie formy probiotyków mają swoje zalety i mogą być skuteczne w różnych sytuacjach. Jeśli lekarz zalecił Pani stosowanie probiotyku doustnego, być może uwzględnił specyfikę Pani stanu zdrowia lub miał na uwadze badania, które wskazują na większą skuteczność tej formy w Pani przypadku. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza, który ma pełny obraz Pani stanu zdrowia i może najlepiej doradzić w tej kwestii.

Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości co do zaleconego leczenia lub zauważy Pani jakiekolwiek niepokojące objawy, zalecam skonsultowanie się ponownie z lekarzem. Może to być również okazja do omówienia wszelkich pytań dotyczących stosowania probiotyków i ich form. Pamiętać proszę, że regularne wizyty kontrolne są ważne w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i pozwolą na odpowiednie dostosowanie leczenia do aktualnych potrzeb.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15637
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4