2023-11-23

Czy mam jakąś szanse na kolejną ciążę?

Jestem po kardiomiopatii połogowej. Mam 38 lat. Niedawno poroniłam w 8 tygodniu.

Witam, niestety Pani nie przybliżyła swoje inne objawy, dolegliwości, historię choroby. Myślę że szerszy wywiad pozwolił by bardziej precyzyjne ocenić Pani szansę na zajście w ciąże. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który w razie potrzeby zleci inne konsultacje.
Dzień dobry,

Poronienie to bardzo trudne doświadczenie, które mogą budzić obawy dotyczące przyszłych ciąż. Kardiomiopatia połogowa jest rzadkim, ale poważnym stanem, który może wpływać na pracę serca. Rozumiem Pani obawy i pytania dotyczące możliwości zajścia w kolejną ciążę.

W przypadku kobiet po kardiomiopatii połogowej, decyzja o kolejnej ciąży powinna być dokładnie przemyślana i skonsultowana z zespołem specjalistów, w tym z lekarzem ginekologiem oraz kardiologiem. Konieczne jest dokładne ocenienie stanu zdrowia, funkcji serca i ogólnego ryzyka związanego z kolejną ciążą. W niektórych przypadkach, po dokładnej ocenie i przy odpowiednim monitoringu, ciąża może być możliwa, ale musi być ściśle nadzorowana przez specjalistów.

Poronienie, choć jest bolesnym doświadczeniem, w większości przypadków nie wyklucza możliwości zajścia w kolejną ciążę. Ważne jest jednak, aby przed podjęciem prób zajścia w ciążę pozwolić sobie na czas na fizyczne i emocjonalne dojście do siebie po stracie oraz dokładnie zbadać potencjalne przyczyny poronienia, co może pomóc w zaplanowaniu opieki w kolejnej ciąży.

Proszę pamiętać o znaczeniu wsparcia emocjonalnego. Niezależnie od decyzji o kolejnej ciąży, ważne jest, aby otaczać się wsparciem bliskich oraz, w razie potrzeby, korzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej, która może pomóc w przepracowaniu doświadczeń związanych z poronieniem.

Zachęcam do otwartej rozmowy z lekarzami, którzy znają Pani historię medyczną. Mogą oni najlepiej ocenić Pani indywidualną sytuację i doradzić, jakie kroki należy podjąć, aby zwiększyć szanse na bezpieczną ciążę i poród w przyszłości.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły oraz zdrowia,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Katowicach Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Gliwicach Ciąża w Częstochowie Ciąża w Gdańsku

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4