2024-01-10

Czy lepiej zaczekać i odstawić tabletki po kuracji, żeby uniknąć dodatkowych skutków ubocznych,  czy nie ma to, znaczenia?

Zamierzam odstawić antykoncepcję tabletkową. Będę też zaczynać kurację na SIBO.

Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Dzień dobry,

Decyzja o odstawieniu antykoncepcji hormonalnej powinna być dobrze przemyślana i najlepiej skonsultowana z lekarzem, zwłaszcza jeśli planuje Pani równocześnie rozpoczęcie kuracji na SIBO (zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego). Przyjmowanie niektórych leków może bowiem wpływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej oraz powodować dodatkowe interakcje i skutki uboczne.

Jeżeli chodzi o odstawienie antykoncepcji, zwykle nie jest konieczne czekanie do zakończenia innej kuracji, chyba że istnieją szczególne przeciwwskazania lub zalecenia lekarza prowadzącego. Kluczowe jest tutaj indywidualne podejście i uwzględnienie Pani ogólnego stanu zdrowia, historii medycznej oraz specyfiki przyjmowanych leków.

Odstawienie antykoncepcji może wiązać się ze zmianami w cyklu miesiączkowym, nastroju czy stanie skóry, ponieważ organizm musi się dostosować do zmian w stężeniu hormonów. Warto być na to przygotowaną i obserwować swoje ciało.

Zalecam, aby przed podjęciem decyzji o odstawieniu antykoncepcji i rozpoczęciu kuracji na SIBO skonsultować się z lekarzem ginekologiem oraz lekarzem prowadzącym leczenie SIBO. Specjaliści ci będą mogli ocenić możliwe interakcje między lekami oraz doradzić najlepsze postępowanie w Pani indywidualnej sytuacji.

Proszę pamiętać, że regularne wizyty kontrolne i otwarta komunikacja z lekarzami są kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia. Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalistów, aby zapewnić sobie najlepszą możliwą opiekę.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6000
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15723
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4