2023-11-21

Czy konieczny jest antybiotyk?

W wymazie z pochwy wyszła mi obecność M.hominis i G.vaginalis. 

Niezbędna konsultacja ginekologiczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Dzień dobry,

Obecność Mycoplasma hominis i Gardnerella vaginalis w wymazie z pochwy może wskazywać na infekcję bakteryjną. Leczenie tego typu infekcji często wymaga użycia antybiotyków, aby skutecznie zwalczyć obecne bakterie i przywrócić naturalną równowagę mikroflory pochwy.

Gardnerella vaginalis jest jednym z głównych patogenów odpowiedzialnych za bakteryjne zapalenie pochwy, które charakteryzuje się zmianą flory bakteryjnej pochwy, co prowadzi do objawów takich jak nieprzyjemny zapach, upławy czy dyskomfort. Mycoplasma hominis również może przyczyniać się do infekcji urogenitalnych i wymagać leczenia, zwłaszcza w przypadku objawowych zakażeń.

Odpowiedni dobór antybiotyku zależy od wielu czynników, w tym od specyfiki zakażenia, jego nasilenia oraz indywidualnej sytuacji pacjenta, w tym ewentualnych alergii na leki. Leczenie antybiotykowe w przypadku zakażeń bakteryjnych pochwy zwykle jest skuteczne i pozwala na szybkie złagodzenie objawów.

Zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem, który na podstawie wyników badań, Pani historii medycznej i aktualnego stanu zdrowia, może zalecić odpowiednie leczenie. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza i ukończyć przepisaną kurację antybiotykową, nawet jeśli objawy szybko ustąpią, aby zapewnić całkowite wyleczenie infekcji i zmniejszyć ryzyko jej nawrotu.

Pamiętać proszę, że oprócz leczenia farmakologicznego, ważna jest również odpowiednia higiena intymna i unikanie czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju infekcji.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Laryngolog w Katowicach Laryngolog we Wrocławiu Laryngolog w Dąbrowie Górniczej Laryngolog w Gliwicach Laryngolog w Krakowie Laryngolog w Bielsku-Białej Laryngolog w Warszawie Laryngolog w Częstochowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5929
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15586
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+137
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4