2023-12-30

Czy jeżeli do końca cyklu zostało mi 8 tabletek, powinnam kontynuować następne opakowanie czy mam zrobić 7-dniową przerwę?

Mam pytanie dot. tabletek antykoncepcyjnych. Zapomniałam wziąć tabletki, zorientowałam się o tym w dniu następnym, zażyłam 2 tabletki. Nadmienie, ze to jest 2 op. brane jedno po drugim, gdyż w ustaleniu z lekarzem (mięśniaki i ograniczenie krwawienia) biorę tabletki w systemie 2 op. i przerwa 7-dniowa, dlatego byłaby to kontynuacja 3 op. bez przerwy.

Należy skonsultować się z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Dzień dobry,

W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych w systemie długiego cyklu (np. przyjmowanie dwóch opakowań tabletek jeden po drugim bez przerwy), pominięcie tabletki i wzięcie dwóch dawek następnego dnia jest zwykle zalecanym postępowaniem w przypadku zapomnienia. Jednakże, warto pamiętać, że skuteczność antykoncepcyjna może być nieco zmniejszona, szczególnie jeśli zapomnienie dotyczyło tabletek na początku lub końcu opakowania.

Skoro Pani zapomniała tabletki i obecnie jest Pani w trakcie drugiego opakowania, zwykle zaleca się kontynuację przyjmowania tabletek aż do zakończenia trzeciego opakowania, zgodnie z planem ustalonym z lekarzem. Po zakończeniu trzeciego opakowania, zwykle należy zrobić 7-dniową przerwę, podczas której powinno wystąpić krwawienie z odstawienia.

Jednak, w sytuacji, gdy wystąpiło pominięcie tabletki, szczególnie jeśli było to w trakcie przyjmowania dwóch opakowań bez przerwy, może to nieco zwiększać ryzyko ciąży. W takim przypadku, jeśli pominięcie miało miejsce w trzecim tygodniu cyklu, niektórzy specjaliści mogą zalecać przesunięcie przerwy na później lub całkowite jej pominięcie, aby zminimalizować ryzyko.

Ważne jest, aby śledzić, w którym dokładnie miejscu cyklu nastąpiło pominięcie i jak szybko zostało ono skorygowane. W każdej niejasnej sytuacji najlepiej jest skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zna Panią historię medyczną i będzie mógł dostosować zalecenia do Pani indywidualnej sytuacji.

Proszę pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania antykoncepcji, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Lekarz może dostarczyć szczegółowych informacji oraz odpowiedzieć na wszelkie pytania.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4