2024-01-12

Czy jest to rzeczą normalną podczas przyjmowania antykoncepcji?

Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, wczoraj wzięłam pierwszą tabletkę placebo i dzisiaj pojawiło się plamienie.

Tak, plamienie podczas przyjmowania tabletek placebo w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej jest zjawiskiem normalnym i oczekiwanym. Tabletki placebo są częścią większości standardowych schematów antykoncepcyjnych i są stosowane, aby utrzymać rutynę codziennego przyjmowania tabletki, ale nie zawierają hormonów.

Podczas dni, w których Pani przyjmuje tabletki placebo, poziom hormonów w organizmie spada, co prowadzi do tzw. krwawienia z odstawienia. To krwawienie jest odpowiednikiem miesiączki, choć zazwyczaj jest lżejsze niż normalna miesiączka. Pojawienie się plamienia lub krwawienia w tym czasie jest więc zupełnie normalne i wskazuje na to, że ciało reaguje na zmianę stężenia hormonów.

Jeśli jest to Pani pierwszy cykl przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, organizm może potrzebować trochę czasu na adaptację do nowego stężenia hormonów. W niektórych przypadkach, w pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji, mogą wystąpić nieregularne krwawienia lub plamienia także poza okresem placebo.

Jeśli plamienia są obfite lub występują również w innych fazach cyklu, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby wykluczyć inne przyczyny i upewnić się, że wybrana metoda antykoncepcji jest odpowiednia dla Pani potrzeb i stanu zdrowia.

Pamiętaj Pani, że regularne konsultacje ginekologiczne są ważne dla monitorowania zdrowia i ewentualnego dostosowania metody antykoncepcyjnej.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Łodzi Ginekolog w Częstochowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6000
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15723
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4