2023-11-24

Czy jest to normalne, że mam tak szybko rozejście?

Jestem w 28 TC i mam rozejście łonowe na 7 mm - czy jest się czym martwić? Potwierdzone rozejście na USG.

Dzień dobry,

Rozejście spojenia łonowego w ciąży jest zjawiskiem, które może wystąpić w wyniku zmian hormonalnych prowadzących do rozluźnienia więzadeł i stawów w miednicy, przygotowujących organizm kobiety do porodu. Hormon relaksyna, produkowany w ciąży, pozwala na rozszerzenie miednicy, co ułatwia przejście dziecka przez kanał rodny. Rozejście spojenia łonowego na poziomie 7 mm w 28 tygodniu ciąży może być objawem tych naturalnych zmian, ale ważne jest monitorowanie tego stanu, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo zarówno matki, jak i dziecka.

Chociaż pewien stopień rozluźnienia stawów jest normalny i oczekiwany w ciąży, w niektórych przypadkach rozejście może prowadzić do dyskomfortu, bólu w okolicy miednicy, bioder, a także trudności w poruszaniu się. W zależności od stopnia dolegliwości, istnieją różne metody łagodzenia bólu i zarządzania tym stanem, które warto omówić podczas wizyty ginekologicznej i ewentualnie przy konsultacji z ortopedą lub fizjoterapeutą.

Zalecam skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę i ortopedą lub fizjoterapeutą specjalizującym się w opiece prenatalnej, który może ocenić Pani indywidualną sytuację i zaproponować odpowiednie metody łagodzenia objawów oraz zapobiegania ewentualnym komplikacjom. W niektórych przypadkach, jeśli ból jest szczególnie uciążliwy, może być konieczne dostosowanie aktywności fizycznej i, w rzadkich przypadkach, rozważenie wcześniejszego zakończenia ciąży.

Proszę pamiętać, że opieka nad sobą w ciąży jest bardzo ważna, a wszelkie wątpliwości i dolegliwości warto omawiać z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Katowicach Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Gliwicach Ciąża w Częstochowie Ciąża w Gdańsku

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4