Czy jest możliwa selekcja obciążonego genu?

Oboje z żoną pragniemy mieć dziecko. Problem polega na tym, iż jestem obciążony wadą genetyczną w postaci braku palców u kończyn górnych i dolnych. Jest to wada genetyczna przenoszona już od trzeciego pokolenia, z tym że, ja już mam jedno dziecko, które przejęło wadę po mnie, natomiast mój brat ma dwie córki, one mają normalne stopy i dłonie. Czy możliwe jest wyselekcjonowanie obciążonego genu? Czy istnieje jakiś sposób na to, żebyśmy mieli szansę na zdrowe, nieobciążone z mojej strony wadą genetyczną dziecko? 

Jeśli wada ta jest determinowana jednym genem i jest możliwa jego identyfikacja możliwe jest wykonanie przedimplantacyjnego badania genetycznego zarodków pod kontem choroby jednogenowej podczas procedury in vitro. W pierwszej kolejności należy skonsultować się z genetykiem, a następnie z kliniką wykonującą procedury in vitro i badanie PGT-M (dawniej PGD).
Proszę zgłosić się na konsultację do Poradni Genetycznej.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2806
Pytań zadanych
przez pacjentów
7005
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi