Czy jest możliwa selekcja obciążonego genu?

Oboje z żoną pragniemy mieć dziecko. Problem polega na tym, iż jestem obciążony wadą genetyczną w postaci braku palców u kończyn górnych i dolnych. Jest to wada genetyczna przenoszona już od trzeciego pokolenia, z tym że, ja już mam jedno dziecko, które przejęło wadę po mnie, natomiast mój brat ma dwie córki, one mają normalne stopy i dłonie. Czy możliwe jest wyselekcjonowanie obciążonego genu? Czy istnieje jakiś sposób na to, żebyśmy mieli szansę na zdrowe, nieobciążone z mojej strony wadą genetyczną dziecko? 

Jeśli wada ta jest determinowana jednym genem i jest możliwa jego identyfikacja możliwe jest wykonanie przedimplantacyjnego badania genetycznego zarodków pod kontem choroby jednogenowej podczas procedury in vitro. W pierwszej kolejności należy skonsultować się z genetykiem, a następnie z kliniką wykonującą procedury in vitro i badanie PGT-M (dawniej PGD).
Proszę zgłosić się na konsultację do Poradni Genetycznej.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1250
Pytań zadanych
przez pacjentów
4278
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

61
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi