2024-02-15

Czy jest ktoś w stanie mi podpowiedzieć, o czym to może świadczyć?

Mam pewien problem. Dość długo spóźnia mi się okres dokładnie 15 dni. Ostatni okres 31 grudnia. Mam stwierdzone pcos. Ponad tydzień mam brązowe plamienia a okresu brak. Przez 3 dni miałam brązowe z domieszką krwi i ból podbrzusza jak na miesiączkę jeszcze tak nigdy nie miałam. Robiłam dwa testy, ale negatywne. Wizytę u ginekologa mam dopiero 30 marca niestety. Wiek 27 lat

Dzień dobry,

Opóźnienie okresu o 15 dni, w połączeniu z brązowymi plamieniami i negatywnymi wynikami testów ciążowych, może być związane z kilkoma różnymi czynnikami, szczególnie biorąc pod uwagę diagnozę PCOS (zespół policystycznych jajników), którą Pani posiada. PCOS często prowadzi do nieregularnych cykli miesiączkowych ze względu na zaburzenia hormonalne, co może wyjaśniać opóźnienie miesiączki oraz atypowe plamienia.

Brązowe plamienia mogą być wynikiem łagodnego krwawienia z macicy, które zmieniło kolor na brązowy przez dłuższy czas przebywania w drogach rodnych. Ból podbrzusza, który opisuje Pani jako podobny do bólu miesiączkowego, może być również związany z PCOS lub innymi przyczynami ginekologicznymi, takimi jak np. zakażenia, zmiany hormonalne, czy nawet stres.

Biorąc pod uwagę, że testy ciążowe wyszły negatywne, a Pani ma już zaplanowaną wizytę u ginekologa, ważne jest, aby do tego czasu monitorować swoje objawy i zapisywać wszelkie zmiany, które mogą być istotne dla lekarza podczas konsultacji. Jeśli dojdzie do nasilenia objawów, takich jak zwiększenie bólu, obfite krwawienie, czy pojawienie się nowych niepokojących symptomów, warto poszukać wcześniejszej konsultacji, np. w ramach wizyty pilnej lub telefonicznego kontaktu z lekarzem, który może podpowiedzieć, czy konieczna jest szybsza interwencja.

PCOS jest stanem, który wymaga regularnego monitorowania i często indywidualnie dostosowanego podejścia terapeutycznego, nie tylko w kwestii regulacji cyklu miesiączkowego, ale też zarządzania innymi aspektami, jak insulinooporność czy problemy z masą ciała.

Czy doświadcza Pani jeszcze jakichś innych objawów, które budzą Pani niepokój? Zachęcam do utrzymania zapisów dotyczących Pani cyklu i objawów, które mogą być bardzo pomocne podczas nadchodzącej wizyty u specjalisty.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Poznaniu Ginekolog w Gdańsku

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6190
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16214
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+142
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4