2023-12-08

Co powinnam zrobić w tej sytuacji?

Została mi ostatnia tabletka antykoncepcyjna w opakowaniu, ale niestety nie wzięłam go ze sobą i nie mam możliwości jej przyjęcia. Mam nowe opakowanie. 

Nabyć nowe opakowanie leku i przyjąć brakującą tabletkę.
W takiej sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia ostatniej tabletki z bieżącego opakowania, można podjąć kilka kroków, aby zachować ciągłość ochrony antykoncepcyjnej. Najważniejsze jest, aby nie robić dłuższej przerwy niż przewidziano w schemacie przyjmowania tabletek.

Jeśli posiada Pani nowe opakowanie, zalecanym działaniem jest rozpoczęcie przyjmowania tabletek z nowego opakowania od razu następnego dnia, pomijając ostatnią tabletkę z poprzedniego opakowania. To oznacza, że zacznie Pani nowe opakowanie jeden dzień wcześniej niż zwykle, co nie powinno negatywnie wpłynąć na skuteczność antykoncepcji, a także pomoże uniknąć nieplanowanej przerwy w przyjmowaniu tabletek.

Należy pamiętać, że pominięcie jednej tabletki, szczególnie jeśli jest to tabletka z ostatniego tygodnia przed przerwą w przyjmowaniu tabletek (w przypadku tabletek 21-dniowych), zazwyczaj nie wpływa znacząco na skuteczność antykoncepcji, pod warunkiem, że tabletki były przyjmowane regularnie w poprzednich dniach i rozpocznie się przyjmowanie tabletek z nowego opakowania bez nieplanowanej przerwy.

Jednakże, jeśli są jakiekolwiek wątpliwości co do konkretnego rodzaju tabletek antykoncepcyjnych, które Pani stosuje, lub jeśli Pani sytuacja nieco się różni, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Może on dostarczyć spersonalizowane wskazówki, biorąc pod uwagę rodzaj stosowanej antykoncepcji i indywidualny schemat przyjmowania.

Proszę pamiętać, aby dbać o regularność przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i posiadać zapasowe opakowanie na wypadek takich sytuacji. Regularne konsultacje z lekarzem są także kluczowe, aby zapewnić optymalne wykorzystanie metody antykoncepcyjnej oraz dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4