2023-11-24

Co powinnam zrobić w tej sytuacji?

Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. W 3 tygodniu przyjmowania tabletek zapomniałam o przyjęciu tabletki. We wtorek tabletkę przyjęłam, w środę zapomniałam, w czwartek normalnie przyjęłam i dziś też. Lecz pojawiły się plamienia. 

Skuteczność antykoncepcji w tym cyklu jest obniżona. Należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji.
Kontynuować przyjmowanie tabletek wg zaleceń. Wskazana obserwacja , w przypadku powtarzającego się plamienia -konsultacja ginekologiczna.
Dzień dobry,

W sytuacji, gdy zapomniano o przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej w trzecim tygodniu cyklu, ważne jest podjęcie odpowiednich działań, aby zminimalizować ryzyko niechcianej ciąży oraz zaradzić pojawiającym się plamieniom. Przede wszystkim, należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek tego samego dnia (tabletkę zapomnianą oraz tabletkę z bieżącego dnia). Następnie kontynuować przyjmowanie pozostałych tabletek z blistra zgodnie z planem.

W przypadku zapomnienia o tabletce w trzecim tygodniu przyjmowania, istnieją różne zalecenia w zależności od rodzaju stosowanej antykoncepcji i jej schematu. Jednym z rozwiązań może być pominięcie przerwy siedmiodniowej (lub placebo, jeśli Pani tabletki takie zawierają) i rozpoczęcie nowego opakowania tabletek bezpośrednio po zakończeniu bieżącego blistra, co może pomóc w utrzymaniu optymalnej ochrony antykoncepcyjnej.

Plamienia są częstym objawem, który może wystąpić po zapomnieniu o tabletce i nie zawsze są powodem do niepokoju, ale sygnalizują zmiany w stężeniu hormonów spowodowane pominięciem dawki. Mimo to, jeśli plamienia są obfite lub utrzymują się, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Pamiętaj, że w przypadku zapomnienia o tabletkach antykoncepcyjnych, szczególnie w trzecim tygodniu cyklu, może być wskazane stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji, na przykład prezerwatyw, przez kolejne 7 dni po pominięciu tabletki, aby zwiększyć ochronę przed ciążą.

W każdej sytuacji niejasnej lub gdy mają Pani wątpliwości co do dalszego postępowania, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który doradzi najbardziej odpowiednie działania w Pani indywidualnej sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15637
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4