2024-01-03

Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?

Używam plastrów antykoncepcyjnych od ok roku. Tydzień temu (we wtorek) przez nieuwagę i zwyczajną pomyłkę odkleiłam plaster o tydzień za wcześnie. Normalnie wystąpiło krwawienie. Zorientowałam się dopiero teraz (we wtorek) po naklejeniu kolejnego plastra. 

Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Dzień dobry,

W sytuacji, gdy doszło do nieprawidłowości w stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych, ważne jest podjęcie odpowiednich kroków, aby zminimalizować ryzyko nieplanowanej ciąży oraz utrzymać właściwe działanie antykoncepcji.

Skoro przez pomyłkę zdjęła Pani plaster tydzień za wcześnie i doszło do krwawienia, a następnie po tygodniu przerwy przykleiła Pani nowy plaster, procedura przypomina standardową przerwę w stosowaniu plastrów. Jednak w tej sytuacji istnieje zwiększone ryzyko ciąży ze względu na przedłużoną 7-dniową przerwę między cyklami.

Proszę kontynuować stosowanie plastrów zgodnie z planem, ale należy pamiętać o dodatkowych środkach ochrony (takich jak prezerwatywy) przez co najmniej 7 dni od momentu przyklejenia nowego plastra. Jest to ważne, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem ciąży.

Ponadto, jeśli miała Pani stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia w okresie przerwy lub krótko po niej, istnieje ryzyko ciąży. W takim przypadku, proszę rozważyć skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej, jeśli od stosunku nie minęło więcej niż 72-120 godzin (w zależności od rodzaju antykoncepcji awaryjnej).

Ponieważ interpretacja sytuacji może wymagać bardziej szczegółowej analizy, zachęcam do wizyty w gabinecie ginekologicznym. Lekarz po dokładnym wywiadzie i ewentualnych badaniach będzie mógł dostosować dalsze zalecenia do Pani indywidualnej sytuacji. Proszę pamiętać, aby dbać o regularność stosowania antykoncepcji i w razie wątpliwości zawsze konsultować się ze specjalistą.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6000
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15723
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4