2024-01-13

Chciałabym zapytać, czy jest możliwość zatrzymania rozwoju ciąży?

Byłam wczoraj na USG pęcherzyk żółtkowy ma 11mm, a echo zarodka 3mm, doktor musiała bardzo przybliżyć, żeby coś zobaczyć, poza tym miałam nieregularne miesiączki, z USG wychodzi, że jestem w 5* tygodniu 4 dni, przestały boleć mnie piersi, a był to jedyny objaw ciąży. Ginekolog powiedziała, że może ciąża się nie rozwija, jak nie mam objawów.

Dzień dobry,

Rozumiem Panią, że sytuacja, w której rozwój ciąży może być niepewny, jest źródłem stresu i niepokoju. Wczesna ciąża, zwłaszcza w przypadku nieregularnych cykli miesiączkowych, może być trudna do dokładnej oceny, ponieważ datowanie ciąży może być mniej precyzyjne.

Wizualizacja na USG w tak wczesnym etapie ciąży może być rzeczywiście ograniczona, a rozmiary pęcherzyka żółtkowego oraz echa zarodka mogą różnić się w zależności od wielu czynników, w tym dokładnego momentu zapłodnienia. Brak pewnych objawów ciąży, jak bolesność piersi, nie musi oznaczać, że ciąża się nie rozwija, ponieważ każda ciąża przebiega indywidualnie i objawy mogą się pojawiać, zmieniać lub zanikać.

Jeśli istnieje obawa, że ciąża może się nie rozwijać prawidłowo, ważne jest ścisłe monitorowanie sytuacji przez specjalistę. Często zalecane jest wykonanie kolejnego badania USG po pewnym czasie, aby ocenić postęp w rozwoju ciąży. Dopiero zestawienie informacji z badania obrazowego, badania fizykalnego, badań laboratoryjnych oraz historii medycznej pozwala na dokładną ocenę sytuacji.

Proszę utrzymać regularny kontakt z lekarzem ginekologiem i postępować zgodnie z zaleceniami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, niepokojących objawów proszę zwrócić do lekarza.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Gliwicach Ciąża w Częstochowie Ciąża w Gdańsku Ciąża w Poznaniu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6000
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15723
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4