1. Artykuły
  2. Zgaga. Skarżą się na nią również dzieci

Zgaga. Skarżą się na nią również dzieci

Dziecko mające zgagę może odczuwać dyskomfort lub ból w okolicach przełyku i żołądka. Zgaga jest objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, co oznacza, że kwasy żołądkowe cofają się z żołądka do przełyku, powodując podrażnienie i pieczenie w okolicach górnej części brzucha. Dla dziecka może to być nieprzyjemne i bolesne, ale nie zawsze jest łatwo zrozumieć, że to właśnie zgaga jest przyczyną ich dolegliwości - podkreśla ekspertka dr n. med.  Lidia Ostrowska-Nawarycz z Medical Magnus Clinic.

Zgaga. Skarżą się na nią również dzieci Zgaga. Skarżą się na nią również dzieci
Spis treści
Co to jest zgaga? Jak rozpoznaje się zgagę? Jakie są przyczyny zgagi u dzieci? Jak leczy się zgagę u dzieci? Zgaga. Dieta małego pacjenta

Co to jest zgaga?

 

Zgaga dotyczy przełyku, rurkowatej struktury, która łączy gardło z żołądkiem. Jego ściany nie są tak odporne na działanie kwasów żołądkowych, jak żołądek, dlatego cofające się kwasy mogą powodować podrażnienie, zapalenie i pieczenie w okolicy przełyku.

 

Jest to uczucie pieczenia palenia lub piekącego bólu za mostkiem, czasami pacjenci skarżą się na palenia i ból gardła. Wszystko w zależności od wysokości refluksu żołądkowo-przełykowego. Wystąpienie pieczenia w przełyku jest związane z cofająca się kwaśną żołądkową treścią  pokarmu - wyjaśnia pediatra, dr n. med.  Lidia Ostrowska-Nawarycz.

 

Zgaga u dziecka może prowadzić do różnych konsekwencji i komplikacji, zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Przede wszystkim wpływa na jego ogólny komfort. Mały pacjent  może również  unikać posiłków, zwłaszcza tych pokarmów, które wywołują objawy zgagi, aby w ten sposób uniknąć bólu i nieprzyjemnych doznań. Jeśli dziecko nie uzyska pomocy na czas, może dojść do niedożywienia.

 

Maluchy w wyniku zgagi mogą mieć również problemy ze snem, w związku z tym, że ta nasila się w pozycji leżącej.

 

Przewlekła zgaga narusza bariery ochronne przełyku, co może prowadzić do zapalenia przełyku.

 

Jak rozpoznaje się zgagę?

 

Pediatra  dr n. med.  Lidia Ostrowska-Nawarycz wyjaśnia, na co zwrócić uwagę w trakcie diagnozy zgagi u dziecka:

 

W zależności od wieku dziecka mogą jej towarzyszyć mniejsze lub większe ulewania częściowo strawionego pokarmu (noworodki i niemowlęta). U dzieci starszych pojawia się odbijanie pokarmem, który dzieci ponownie połykają. Cofający się pokarm może dostawać się do dróg oddechowych i powodować kaszel i uczucie duszności nasilające się w pozycji poziomej - gdy dziecko przebywa np, w łóżeczku.

 

I podkreśla:

 

Należy pamiętać, że refluks żołądkowo-przełykowy może towarzyszyć astmie oskrzelowej. Stąd jego właściwe zdiagnozowanie czy wykluczenie może znacznie zmniejszyć objawy astmy lub nawet ją wyeliminować.

 

Jakie są przyczyny zgagi u dzieci?

 

Istnieje wiele przyczyn mogących wywołać zgagę u malucha. Nasza ekspertka wskazuje na ich podział:

 

Przyczyny fizjologiczne  -  przejściowa niedojrzałość układu trawiennego  związana z mniejszym napięciem dolnego zwieracza przełyku. Co ważne problem ustępuje wraz z wiekiem.

 

Patofizjologia - utrzymujący się refluks żołądkowo-przełykowy związany z utrzymującym się obniżonym napięciem ww zwieracza.

 

Nie bez znaczenia jest również dieta dzieci i nastolatków. Spożywanie tłustych pokarmów, pikantnych potraw, nadmiaru czekolady, owoców cytrusowych i gazowanych napojów może prowokować wystąpienie objawów zgagi. Z niewłaściwą dietą wiąże się również kultura spożywania jedzenia: zbyt szybkie jedzenie, nadmierna ilość spożywanych produktów, czy nawet nadmierne spożywanie płynów tuż przed snem mogą być przyczyną zgagi.

 

Jak leczy się zgagę u dzieci?

 

Lekarz może zaproponować leczenie niefarmakologiczne, ale również właściwą farmakoterapię.

 

Dr n. med.  Lidia Ostrowska-Nawarycz tłumaczy, że istotnym kryterium jest tu wiek pacjenta:

 

  • noworodki i niemowlęta  - karmienie często i w małych ilościach - aby nie przepełniać żołądka zalegającym pokarmem; zagęszczanie pokarmu; układanie dziecka w wysokiej pozycji uniemożliwiającej cofanie się pokarmu;
  • dzieci starsze - również wysoka pozycja ułożenia ciała podczas snu;  unikanie jedzenia kolacji co najmniej na 2 godziny przed snem oraz wykluczenie  słodkich pokarmów;

 

Ekspertka podkreśla:

 

W przypadku braku poprawy wskazana diagnostyka gastrologiczna i ewentualne leczenie farmakologiczne.

 

Zgaga. Dieta małego pacjenta

 

Dzieci ze zgagą mogą skorzystać z diety, która pomaga łagodzić objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Zaleca się między innymi spożywanie:

 

  • Chudego mięsa drobiowego (kurczak, indyk), chudych ryb, chudego mięsa wieprzowego oraz produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu, takich jak: chude mleko, jogurty naturalne czy twaróg odtłuszczony.
  • W kuchni powinny pojawić się produkty pełnoziarniste: chleb pełnoziarnisty, pełnoziarniste makarony i ryż brązowy mogą dostarczyć błonnika, który pomaga w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego.
  • Warzyw o niskiej zawartości kwasów, np. marchewki, ziemniaków, cukinii czy dyni.
  • Owoców o niskiej zawartości kwasów: banany, gruszki i jabłka.
  • Chudego nabiału: chude mleko, jogurty o niskiej zawartości tłuszczu, a także alternatywy mleczne takie jak napoje roślinne (np. migdałowe czy owsiane).

 

Przygotowując posiłki warto pamiętać, by potrawy były miękkie, dobrze ugotowane, tak by ułatwić ich trawienie. Porcje zaś powinny być małe i często podawane.

Lidia Ostrowska-Nawarycz pediatra, hipertensjolog 5.00 / 17 opinii artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Pediatra z 35 letnim stażem zawodowym. Posiada specjalizację w dziedzinie chorób dzieci (II stopnia) oraz hipertensjologii, a także tytuł doktora nauk medycznych. Doświadczenie zawodowe zdobyła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej. 

Wśród swoich pacjentów ma dzieci w każdym wieku - od noworodka do pełnoletniości. Jej pasją jest rozpoznawanie i leczenie nadciśnienia oraz zespołu metabolicznego u dzieci. Dużą wagę przykłada do profilaktyki nadciśnienia tętniczego i otyłości. W leczeniu stosuje również homeopatię.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy to może być autyzm, czy FAS tak się objawia?
Mój synek skończył niedawno 2 lata i od tego momentu dziwnie się zachowuje. Zaczął układać przedmioty w rzędy, często się zapatruje, bawi się kręceniem jakiś przedmiotów, niekiedy robi kuleczka rekami, jak się denerwuje, ogólnie jest dzieckiem bardzo nerwowym....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą dziecięcym.
Kiedy można wykonać badanie kału plus krew utajona w kale po przyjęciu przez dziecko pierwszej dawki szczepionki rotateq? 
Badania są potrzebne do zdiagnozowania alergii na białko mleka krowiego, kiedy wyniki będą najbardziej miarodajne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Badanie na krew utajoną można wykonać niezależnie od podania szczepionki.
Jakie są normy tętna dla 3,5 latki?
Córka w ciągu dnia ma tętno w granicach 120/136 podczas większego wysiłku, a podczas snu ok. 90, czy te wartości są prawidłowe?
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
W tym wieku 1 centyl to około 70/min a 99 centyl to 136/min - oczywiście w spoczynku. Także są to prawidłowe wartości. Prawidłowy jest wzrost tętna w czasie wysiłku i spadek w czasie snu.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
nalezy się zglosić do lekarza pediatry
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
U dzieci średnio puls wynosi około 80-100 uderzeń na minutę w spoczynku, skonultować z pediatrą.
Czym mogą być takie zmiany skórne?
Chciałbym się zapytać, co to może być? U synka na brzuszku wyszły takie plamki czerwone łuszczące się, nie są symetryczne i swędzą oraz rozchodzą się po brzuchu.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wsakzana wizyta stacjonarna u pediatry lub dermatologa.
Czy można online uzyskać zwolnienie z wychowania fizycznego na trzy miesiące?
Nadchodzi okres zimowy, mój syn często choruje, a lekcje wychowania fizycznego odbywają się na drugim końcu miasta, po czym trzeba iść do szkoły. W związku z tym syn często choruje, opuszcza lekcje I są zaległości.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie udać się na wizytę do pediatry prowadzącego.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
prosze sie zgłosić do lekarza rodzinnego prowadzącego.
Do jakiego lekarza mam się z tym udać?
Syn (lat 7,5) ma "skierowanie" od logopedy na skrócenie wędzidełka języku. Zgadzam się z tą decyzją w 100%. Czy najpierw udać się do stomatologa, czy do ortodonty, czy do jakiegoś innego specjalisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest skierowanie to chyba do konkretnego specjalisty.
Zakażenie glistą ludzką - jak wygląda proces zdrowienia?
Jak długo może utrzymywać się poziom przeciwciał IgG po zakażeniu glistą ludzką u dziecka?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W zależności jak długo trwało zakażenie, jak przebiegało leczenie. Zalecana konsultacja z lekarzem specjalista.
Czy w ten sposób to i tak córeczka wdycha dym papierosowy i jej szkodzi na płuca ?
Córeczka ma 10 miesięcy, mieszkamy w kawalerce, mąż wychodzi do kuchni, otwiera okno, wychyla się i w nim pali papierosy, mimo że zamyka drzwi, to w pokoju śmierdzi papierosami.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, dym papierosowy jest szkodliwy dla zdrowia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli dym papierosowy dostaje sie do mieszkania, to działa niekorzystnie na zdrowie tzw. biernego palacza".
Dlaczego niemowlę może mieć jedno oko bardziej otw
Dlaczego niemowlę może mieć jedno oko bardziej otwarte i wydaje się większe niż drugie oko, które jest bardziej przymknięte i wydaje się mniejsze czy jest to normalne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Problemy skórne dziecka po powrocie ze szpitala.
Synek lat 5 ponownie wrócił do szpitala wraz z plamami zaczynający mi się od łydek, które z początku wyglądały na ugryzienie komara. Następnie powiększały się i wyglądały jak cętki, po czasie rozlewały się na ciele, były nabrzmiałe i powodowały swędzenie. Plamy te i cętki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Hospitalizacja ma na celu właśnie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia.
Czy to trzeba jakoś leczyć? Gdzie mam się udać?
Syn zaszczepiony był miesiąc temu na HPV. Nic się nie działo, nie miał gorączki i innych objawów. Jednak miesiąc po szczepieniu zaczęła go boleć ręka i ma zgrubienie w miejscu podania. Lekarz nie wie, co to jest. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy powinnam udać się gdzieś na konsultacje, czy ma jeszcze na to czas?
Moja córeczka ma obecnie 5,5 miesiąca, martwi mnie, że nie śmieje się w głos jak inne dzieci w jej wieku. Dużo się uśmiecha, reaguje na dźwięki, na mój uśmiech odpowiada uśmiechem, ale w żaden sposób nie jestem w stanie wywołać u niej śmiechu.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy się umowic do lekarza pediatry
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
proszę zrobić badania oraz iść na wizytę do lekarza pediatry
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie powinno być powodu do niepokoju, ponieważ córka reaguje na dźwięki, widzi, ponieważ na uśmiech odpowiada uśmiechem. Dobrze byłoby porozmawiać na ten temat z pediatrą na wizycie stacjonarnej, który zna stan zdrowia dziecka od urodzenia. Ważna jest dalsza obserwacja w postępach rozwoju dziecka.
Jaki lekarz odczyta te zdjęcia i skonsultuje na zasadzie czy jest rzeczywiście jakiś pilny problem?
Moja córka ma 22 miesiące. Miała wykonany rezonans głowy z kontrastem. Na opis będzie trzeba poczekać nawet do 3 miesięcy. Oglądając zdjęcia i nie będąc lekarzem, sama widzę, że jest jakiś spory problem w okolicy nosa i na rzucie mózgu, na gładkiej powierzchni obu płatów po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zatem umówić wizytę do lekarza radiologa.
Czy mogę podać spray na gardło?
Mam pytanie odnośnie poniższej sytuacji: 14-miesięczne dziecko chcąc wejść na sofę, uderzyło się w krtań o kant stelaża. Na skórze pojawił się niewielki siniak, a synek chwilę płakał. Zauważyłam też, że pojawiła się jakby chrypka podczas zaciągania powietrza (sporadycznie, gdy chce...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy dziecko zbadać, osłuchać, obejrzeć, sprawdzić gardło ew. skierować na diagnostykę - zapraszam na wizytę osobistą - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z pediatrą prowadzącym.
Czy to może być problem u dziecka?
Córeczka 1.5 roku. Przynajmniej raz na dwa dni siada na ziemi, bierze stopę w rączkę i ją dotyka paluszkami drugiej rączki albo mi pokazuje. Na początku myślałam, że w taki sposób pokazuje, że coś przyczepia jej się do stópki, ale nigdy nic tam nie było. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proponuję skonsultować się podczas najbliższej wizyty u pediatry.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie