Czy lewatywa może wypłukać testosteron podczas terapii hormonalnej?
Jeśli ktoś stosuje hormonalną terapię zastępczą testosteronem, a musi mieć wykonywaną lewatywę - czy to nie wypłucze i nie obniży testosteronu w organizmie?
Zapraszam na konsultacje telefoniczną - zbierzemy dokładniejszy wywiad - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Nie powinno mieć to istotnego wpływu na skuteczność leczenia.
Czy suplementacja cynkiem zwiększy poziom testosteronu?
Jestem 23-letnią kobietą i moją przypadłością jest hiperandrogenizm, objawiający się m.in. trądzikiem. Słyszałam, że w walce z nim pomocne jest suplementowanie witaminy b5 oraz cynku, jednak wyczytałam, że cynk stymuluje produkcję testosteronu i jest polecany np. mężczyznom o niskim poziomie tego...
W dawkach nieprzekraczających znacznie dobowego zapotrzebowania na ten mikroelement nie powinno być problemu z nadprodukcją testosteronu.
Proszę wziąć pod uwagę zawartość Zn w Pani diecie.
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
TRADZIK ZWIAZANY Z NADMIAREM ANDROGENOW WYMAGA SPECJALISTYCZNEGO LECZENIA ENDOKRYNOLOGICZNEGO.
Myślę ;ze może Pani stosować preparaty cynku.
Proszę zgłosić się do endokrynologa.
Hiperandrogenizm jest tylko objawem, który pojawia się we wielu chorobach. W pierwszej kolejności wymaga Pani dokładnej diagnostyki endokrynologicznej i ginekologicznej, a następnie dobrania odpowiedniego leczenia przyczynowego.
Kwesta suplementacji preparatami zawierającymi witaminy z grupy B i cynk jest rzeczą drugoplanową.
Bolesne miesiączki, a wysoki poziom testosteronu
Cierpię na wyjątkowo bolesne miesiączki. Pogorszyła mi się też cera. W badaniach wychodzi mi nadmiar testosteronu. Czy te objawy mogą być z nim powiązane?
Dzień dobry,
Oznaczenie stężeń androgenów, w tym testosteronu powinno się wykonywać w określonym dniu cyklu. Warto byłoby również rozważyć ocenę wydzielania innych hormonów oraz rozszerzyć diagnostykę o badania ultrasonograficzne miednicy mniejszej. Opisywane przez Panią objawy mogą być powiązane, ale istotne byłoby szczegółowe omówienie innych objawów i ustalenie czy pojawiły się one niedawno, czy towarzyszą Pani od dłużej i uległy jedynie nasileniu.
Dzien dobry
Należy wykonać szereg badań laboratoryjnych oraz badanie USG. Proszę udać soe do poradni ginekologicznej
Tak jak najbardziej jest tu powiązanie, konieczna jest dalsza diagnostyka
Tak. Zalecana konsultacja u ginekologa/endokrynologa.
Prawidłowy poziom testosteronu - ile wynosi?
Jaki jest prawidłowy poziom wolnego testosteronu, jaką jest norma dla mężczyzn wiek 38 lat? Na badaniach podane jest od 15 do 50, a w sieci często znajduję normę od 50 do 250.
Laboratorium podaje zakres wartości referencyjnych (dla swojego laboratorium). Na poziom testosteronu ma wpływ wiele czynników, dlatego wynik badania należy omówić z lekarzem, który ma możliwość zebrania dokładnego wywiadu medycznego i zbadania pacjenta.
Każde laboratorium ma własny zakres wartości prawidłowych.
Każde laboratorium ma własne kryteria, dlatego najlepiej wykonać badanie krwi na poziom testosteronu- wtedy na wyniku zobaczy Pan, czy mieści się w zakresie normy, niedoboru lub nadmiaru
Czy mogłoby to jakoś mocno wpłynąć na moje zdrowie?
Mam cukrzyce typu 1, chciałbym zacząć kuracje testosteronem. Nie dużo chciałbym raz na tydzień podawać sobie niedużą dawkę, abym poczuć się lepiej mentalnie. Badałem kiedyś około roku temu mój stan testosteronu, był niby w górnej normie nie wyższy.
Zalecana konsultacja u endokrynologa.
wskazana jest konsultacja z endokrynologiem/diabetologiem.
Wysoki testosteron u kobiety - jak sobie z nim radzić?
Czy kobieta zza dużą ilością testosteronu powinna udać się do endokrynologa, czy ginekologa?
Każdy z tych specjalistów będzie właściwy.
Dzień dobry, wysokie stężenie testosteronu u kobiet może być objawem różnych stanów zdrowotnych, takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy inne zaburzenia endokrynologiczne. Objawy związane z wysokim stężeniem testosteronu mogą obejmować między innymi nieregularne cykle menstruacyjne, trądzik, nadmierne owłosienie ciała (hirsutyzm), problemy z płodnością, czy też zmiany w masie ciała.
Decyzja o tym, do którego specjalisty się udać – endokrynologa czy ginekologa – zależy od głównych objawów i problemów zdrowotnych, z jakimi się Pani boryka. Ginekolog może być pierwszym punktem kontaktu w przypadku problemów z cyklem menstruacyjnym, płodnością czy innymi kwestiami związanymi z układem rozrodczym. Ginekolog może również zająć się wstępną diagnostyką i zalecić dalsze kroki, takie jak badania hormonalne.
Endokrynolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń hormonalnych, w tym tych związanych z nadmierną produkcją testosteronu. Jeśli podłożem problemów są zaburzenia hormonalne o szerszym spektrum niż tylko układ rozrodczy, konsultacja z endokrynologiem może być bardziej odpowiednia. Endokrynolog może zlecić szczegółowe badania hormonalne i metaboliczne, aby zidentyfikować przyczynę wysokiego poziomu testosteronu i zaproponować odpowiednie leczenie.
We wielu przypadkach konieczna jest współpraca obu specjalistów, aby zapewnić kompleksowe podejście do diagnozy i leczenia.
Proszę pamiętać, że leczenie wysokiego stężenia testosteronu u kobiet zależy od jego przyczyny. Może obejmować między innymi zmiany stylu życia (dieta, aktywność fizyczna), leczenie farmakologiczne (np. leki obniżające stężenia androgenów, środki antykoncepcyjne) czy leczenie chorób podstawowych, które prowadzą do zaburzeń hormonalnych.
Zalecam konsultację z lekarzem, który na podstawie wywiadu zdrowotnego i badań zdecyduje, który specjalista będzie najbardziej odpowiedni w Pani przypadku.
Czy przyjmowanie samego hormonu wzrostu wpływa na zatrzymanie procesu spermatogenezy?
Mam pytanie odnośnie przyjmowania hormonu wzrostu. Sterydy (testosteron zapewne wpływa), ale czy przyjmowanie mniejszej ilości hormonu wzrostu ma wpływ na jakość nasienia, czy może on spowodować kryptozoospermie?
Witam, niestety nie podał Pan szerzej swojej sytuacji zdrowotnej: objawy, dolegliwości, opis historii choroby? Jaki specjalisty w związku z jakim schorzeniem zaordynował stosowanie hormonu wzrostu? Ww lek ma bardzo wąskie wskazanie teraupetyczne, może być stosowany wyłącznie w sytuacji, kiedy został zaordynowany zgodnie z obecną wiedzą medyczną. Samodzielna ordynacja może zaszkodzić zdrowiu. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Konsultacja z lekarzem prowadzącym terapię.
Czy mogę przejść na terapię trt?
Mam 36 lat i od jakiegoś czasu nie mam ochoty na nic, ciągle bym spał, a rano jak mam wstać jest tragedia. Życie seksualne już nie pamiętam, jak wygląda. Robiłem wszelkie badania i jest wszystko ok, zrobiłem nawet badanie testosteronu mam 3.00. Chcę powiedzieć, że uprawiam sport i nie...
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Witam, polecam wykonać badania krwi - morfologia, biochemia, hormony tarczycy. Także wskazana jest konsultacja psychologa, ewentualnie konsultacja psychiatryczna. Coraz cięściej mamy do czynienia u młodych ludzi z tzw maskowaną depresją. Pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Polecam wizytę u psychiatry.
Pozdrawiam,
Tomasz Matjas, Purdue Corona
Jakie badania wykonać przy przedłużającej się miesiączce?
Miesiączka trwa już 19 dzień. Rano jest ona obfita, potem w ciągu dnia jest znikoma. Byłam z tym na SOR, zrobili mi wszystkie badania (oprócz morfologii) i wszytko wyszło w porządku. Lekarz powiedział, że to wygląda jak końcówka miesiączki, ale do tego towarzyszy...
Tak, należy poszerzyć diagnostykę pod opieką ginekologa-endokrynologa.
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna.