2023-12-13

Wysoki testosteron u kobiety - jak sobie z nim radzić?

Czy kobieta zza dużą ilością testosteronu powinna udać się do endokrynologa, czy ginekologa?

Dzień dobry, wysokie stężenie testosteronu u kobiet może być objawem różnych stanów zdrowotnych, takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy inne zaburzenia endokrynologiczne. Objawy związane z wysokim stężeniem testosteronu mogą obejmować między innymi nieregularne cykle menstruacyjne, trądzik, nadmierne owłosienie ciała (hirsutyzm), problemy z płodnością, czy też zmiany w masie ciała.

Decyzja o tym, do którego specjalisty się udać – endokrynologa czy ginekologa – zależy od głównych objawów i problemów zdrowotnych, z jakimi się Pani boryka. Ginekolog może być pierwszym punktem kontaktu w przypadku problemów z cyklem menstruacyjnym, płodnością czy innymi kwestiami związanymi z układem rozrodczym. Ginekolog może również zająć się wstępną diagnostyką i zalecić dalsze kroki, takie jak badania hormonalne.

Endokrynolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń hormonalnych, w tym tych związanych z nadmierną produkcją testosteronu. Jeśli podłożem problemów są zaburzenia hormonalne o szerszym spektrum niż tylko układ rozrodczy, konsultacja z endokrynologiem może być bardziej odpowiednia. Endokrynolog może zlecić szczegółowe badania hormonalne i metaboliczne, aby zidentyfikować przyczynę wysokiego poziomu testosteronu i zaproponować odpowiednie leczenie.

We wielu przypadkach konieczna jest współpraca obu specjalistów, aby zapewnić kompleksowe podejście do diagnozy i leczenia.

Proszę pamiętać, że leczenie wysokiego stężenia testosteronu u kobiet zależy od jego przyczyny. Może obejmować między innymi zmiany stylu życia (dieta, aktywność fizyczna), leczenie farmakologiczne (np. leki obniżające stężenia androgenów, środki antykoncepcyjne) czy leczenie chorób podstawowych, które prowadzą do zaburzeń hormonalnych.

Zalecam konsultację z lekarzem, który na podstawie wywiadu zdrowotnego i badań zdecyduje, który specjalista będzie najbardziej odpowiedni w Pani przypadku.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Endokrynolog w Katowicach Endokrynolog w Dąbrowie Górniczej Endokrynolog w Bielsku-Białej Endokrynolog w Krakowie Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Endokrynolog w Warszawie Ginekolog w Krakowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5929
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15586
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+137
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4