Czy suplementacja cynkiem zwiększy poziom testosteronu?

Jestem 23-letnią kobietą i moją przypadłością jest hiperandrogenizm, objawiający się m.in. trądzikiem. Słyszałam, że w walce z nim pomocne jest suplementowanie witaminy b5 oraz cynku, jednak wyczytałam, że cynk stymuluje produkcję testosteronu i jest polecany np. mężczyznom o niskim poziomie tego hormonu. Czy wobec tego stosowanie tego składnika nie da efektu odwrotnego - nie wzmoże (i tak zbyt wysokiego już) poziomu testosteronu i nie nasili trądziku?
W dawkach nieprzekraczających znacznie dobowego zapotrzebowania na ten mikroelement nie powinno być problemu z nadprodukcją testosteronu.
Proszę wziąć pod uwagę zawartość Zn w Pani diecie.
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
TRADZIK ZWIAZANY Z NADMIAREM ANDROGENOW WYMAGA SPECJALISTYCZNEGO LECZENIA ENDOKRYNOLOGICZNEGO.
Myślę ;ze może Pani stosować preparaty cynku.
Suplementacja cynku, jeśli nie będzie znacznie przekraczać normy dobowej na ten składnik, powinna być bezpieczna. Proszę pamiętać również o cynku w diecie, jego źródłami są mięso i podroby mięsne, a także owoce morza. Dodatkowo, biało zwierzęce zwiększa przyswajalność cynku. Jeśli jest Pani na diecie roślinnej warto pamiętać o nasionach (dynia, słonecznik), a także kaszy gryczanej i ryżu. Dobrymi źródłami cynku są również sery żółte i jaja.
Proszę zgłosić się do endokrynologa.
Rozsądna suplementacja nie przyniesie szkody, Pani problem powinien być prowadzony przez endokrynologa.
Hiperandrogenizm jest tylko objawem, który pojawia się we wielu chorobach. W pierwszej kolejności wymaga Pani dokładnej diagnostyki endokrynologicznej i ginekologicznej, a następnie dobrania odpowiedniego leczenia przyczynowego.
Kwesta suplementacji preparatami zawierającymi witaminy z grupy B i cynk jest rzeczą drugoplanową.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2797
Pytań zadanych
przez pacjentów
7004
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi