Czy suplementacja cynkiem zwiększy poziom testosteronu?

Jestem 23-letnią kobietą i moją przypadłością jest hiperandrogenizm, objawiający się m.in. trądzikiem. Słyszałam, że w walce z nim pomocne jest suplementowanie witaminy b5 oraz cynku, jednak wyczytałam, że cynk stymuluje produkcję testosteronu i jest polecany np. mężczyznom o niskim poziomie tego hormonu. Czy wobec tego stosowanie tego składnika nie da efektu odwrotnego - nie wzmoże (i tak zbyt wysokiego już) poziomu testosteronu i nie nasili trądziku?
W dawkach nieprzekraczających znacznie dobowego zapotrzebowania na ten mikroelement nie powinno być problemu z nadprodukcją testosteronu.
Proszę wziąć pod uwagę zawartość Zn w Pani diecie.
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
TRADZIK ZWIAZANY Z NADMIAREM ANDROGENOW WYMAGA SPECJALISTYCZNEGO LECZENIA ENDOKRYNOLOGICZNEGO.
Myślę ;ze może Pani stosować preparaty cynku.
Suplementacja cynku, jeśli nie będzie znacznie przekraczać normy dobowej na ten składnik, powinna być bezpieczna. Proszę pamiętać również o cynku w diecie, jego źródłami są mięso i podroby mięsne, a także owoce morza. Dodatkowo, biało zwierzęce zwiększa przyswajalność cynku. Jeśli jest Pani na diecie roślinnej warto pamiętać o nasionach (dynia, słonecznik), a także kaszy gryczanej i ryżu. Dobrymi źródłami cynku są również sery żółte i jaja.
Proszę zgłosić się do endokrynologa.
Rozsądna suplementacja nie przyniesie szkody, Pani problem powinien być prowadzony przez endokrynologa.
Hiperandrogenizm jest tylko objawem, który pojawia się we wielu chorobach. W pierwszej kolejności wymaga Pani dokładnej diagnostyki endokrynologicznej i ginekologicznej, a następnie dobrania odpowiedniego leczenia przyczynowego.
Kwesta suplementacji preparatami zawierającymi witaminy z grupy B i cynk jest rzeczą drugoplanową.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1116
Pytań zadanych
przez pacjentów
4047
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

59
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi