Jaką dietę stosować przy artretyzmie?

Dieta z artretyzmem, czego unikać? Co jest dobre, jak zminimalizować ból? Co powoduje stany zapalne w artretyzmie?
Zaleca się dietę bogatą w owoce i warzywa, kwasy omega-3. Trzeba również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu - wypijanie odpowiedniej ilości płynów - ok 2-3l/d. Należy unikać przetworzonych mięs, ryb (wędzonych), podrobów, konserw, wywarów na bazie mięsa oraz alkoholu.
Duże stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi predysponuje do odkładania się złogów kryształów moczanu sodu, a te z kolei są przyczyną tworzenia się miejscowego stanu zapalnego, wtórnie - może dojść do uszkodzenia stawów. W przypadku ostrego napadu dny moczanowej stosuje się kolchicynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Zalecam konsultację z lekarzem celem ustalenia indywidualnego toku leczenia i diagnostyki.
Dieta powinna być zbilansowana, z przewaga owoców i warzyw
Należy wyeliminować produkty bogate w purynę i odstawić alkohol. Zalecana jest dieta bogata przede wszystkim w warzywa, owoce, produkty mleczne, kasze oraz picie dużej ilości wody. Należy unikać potraw smażonych i pieczonych. Do łagodzenia objawów stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także leki moczopędne, dzięki którym łatwiej usunąć kwas moczowy z organizmu.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3588
Pytań zadanych
przez pacjentów
8553
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi