Jaką dietę stosować przy artretyzmie?

Dieta z artretyzmem, czego unikać? Co jest dobre, jak zminimalizować ból? Co powoduje stany zapalne w artretyzmie?
Zaleca się dietę bogatą w owoce i warzywa, kwasy omega-3. Trzeba również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu - wypijanie odpowiedniej ilości płynów - ok 2-3l/d. Należy unikać przetworzonych mięs, ryb (wędzonych), podrobów, konserw, wywarów na bazie mięsa oraz alkoholu.
Duże stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi predysponuje do odkładania się złogów kryształów moczanu sodu, a te z kolei są przyczyną tworzenia się miejscowego stanu zapalnego, wtórnie - może dojść do uszkodzenia stawów. W przypadku ostrego napadu dny moczanowej stosuje się kolchicynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Zalecam konsultację z lekarzem celem ustalenia indywidualnego toku leczenia i diagnostyki.
Dieta powinna być zbilansowana, z przewaga owoców i warzyw
Należy wyeliminować produkty bogate w purynę i odstawić alkohol. Zalecana jest dieta bogata przede wszystkim w warzywa, owoce, produkty mleczne, kasze oraz picie dużej ilości wody. Należy unikać potraw smażonych i pieczonych. Do łagodzenia objawów stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także leki moczopędne, dzięki którym łatwiej usunąć kwas moczowy z organizmu.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2406
Pytań zadanych
przez pacjentów
5903
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi