Niedobór witamin

Zdrowie A-Z

Niedobór witamin to stan, w którym organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości jednej lub więcej witamin, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Przyczyny niedoboru witamin mogą być różnorodne i obejmować niewłaściwą dietę, przewlekłe choroby, zaburzenia wchłaniania pokarmu, nadmierny stres czy też niezdrowy styl życia. Skutki niedoboru witamin mogą być różnorodne, w zależności od witaminy, ale mogą obejmować osłabienie, problemy skórne, zmęczenie, zaburzenia psychiczne czy osłabienie układu odpornościowego. W przypadku podejrzenia niedoboru witamin ważne jest konsultowanie się z lekarzem w celu diagnozy i odpowiedniego leczenia, które może obejmować suplementację witaminową, zmiany w diecie oraz eliminację czynników ryzyka.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „niedobór witamin”.

Najnowsze pytania pacjentów
Niedobór witaminy D, a problemy ze snem.
Moje pytanie odnosi się wpływu niedoboru witaminy D na bezsenność. Od dłuższego czasu bardzo często wybudzam się w nocy - średnio co 1,5–2 h (śpię mniej więcej 7-8 h). Pracuję umysłowo i fizycznie po 10-13 godzin. Dwa razy w tygodniu odsypiam dłużej - 10 godzin snu z wybudzaniem,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najpewniej jest to bez związku, ale oczywiście należy uzupełnić niedobory witaminy D i obserwować.
Czy niedobór witaminy D może być przyczyną pogorszenia słuchu?
Dzień dobry! Czy niedobór witaminy D może być przyczyną pogorszenia słuchu? Jak to działa? Jeżeli poziom witaminy się unormuje czy słuch wróci do normy?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja laryngologiczną z badaniem słuchu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja laryngologiczna.
Czy jakiś niedobór w organizmie może być powodem ataków paniki i chudnięcia?
Od kilku lat mam problem z atakami paniki bez przyczyny, osłabienie mięśni, zawroty głowy i kołatanie serca. Lekarz zlecił badanie u neurologa i kardiologa (TSH wynosiło wtedy 2.0, reszta w normie). Po kilku latach bez zmian, wyniki bardzo się pogorszyły i wykryto niedoczynność tarczycy...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazane poszerzenie diagnostyki laboratoryjnej (m.in. gosp.żelaza, poziomy witamin) oraz diagnostyka obrazowa (usg jamy brzusznej, endoskopia, kolonoskopia), konsultacja gastrologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja psychiatryczna.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4