Choroba Parkinsona

Zdrowie A-Z

Choroba Parkinsona to postępujące neurodegeneracyjne schorzenie, które prowadzi do zaburzeń ruchowych oraz innych objawów, takich jak drżenie, sztywność mięśni, utrudnienia w ruchu oraz problemy z równowagą i chodem. Jest spowodowana degeneracją komórek nerwowych w mózgu, które są odpowiedzialne za produkcję neuroprzekaźnika zwanej dopaminą. Wraz z postępem choroby mogą pojawić się również objawy niemotoryczne, takie jak zaburzenia snu, depresja czy problemy z pamięcią i koncentracją. Leczenie choroby Parkinsona obejmuje zarówno terapię farmakologiczną, która ma na celu zwiększenie ilości dopaminy w mózgu, jak i terapię fizyczną oraz terapię zajęciową, które pomagają w utrzymaniu sprawności fizycznej oraz poprawie jakości życia pacjenta.

Najczęściej wyszukiwane schorzenia

Czytaj więcej
informacji na temat „Choroba Parkinsona”
Sprawdź

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „choroba Parkinsona”.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy objawy parkinsonizmu wtórnego mogą być spowodowane zatruciem czadem w przeszłości?
Czy może być tak, że ktoś w przeszłości zatruł się czadem i nawet o tym nie wiedział, bo pił wtedy alkohol i myślał, że to jest powód wymiotów? Możliwe, żeby w związku z tym po dwóch latach pojawiły się objawy parkinsonizmu wtórnego?
Dawid Luwański
Umów wizytę
jest to mało prawdopodobne, ale zalecam wizyte u lekarza neurologa i lekarza rodzinnego
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam konsultacje u neurologa i poszerzenie diagnostyki
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Czy osoba z nadciśnieniem, chorobą Parkinsona i dną moczanową może się bezpiecznie zaszczepić na COVID-19?
Moja babcia choruje na chorobę Parkinsona, ma nadciśnienie oraz dnę moczanową. Wyniki badań ma satysfakcjonujące. Jesienią została zaszczepiona przeciwko grypie. Czy babcia może być zaszczepiona ponownie, ale przeciwko Covid-19? Nie wiem czy to bezpieczne, ale też boje się, że może zachorować.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kwalifikację do szczepienia należy przeprowadzić bezpośrednio przed jego wykonaniem. Choroby, o których Pani wspomina nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia przeciwko COVID-19.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Bezpośrednio do szczepienia zakwalifikuje lekarz po uprzednim zebraniu wywiadu oraz zbadaniu pacjentki. Wymienione choroby prawdopodobnie nie będą stanowiły przeciwskazań do podania szczepionki.
Czy to jest depresja?
Moja babcia po stracie najstarszego syna straciła chęć do życia. Wujek zmarł około 10 lat temu. U babci zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Na początku było to tylko drżenie rąk i całego ciała, ale leki pomagały. Jednak od pewnego czasu jest źle. Na chwilę obecną mój tata musi jej pilnować,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Pacjenci z chorobą Parkinsona mogą (nawet częściej w porównaniu z osobami zdrowymi) cierpieć na depresję. Występowanie opisanych objawów warto zgłosić neurologowi prowadzącemu leczenie, ale też skorzystać z pomocy psychologa (na przykład w formie online).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mogę się zaszczepić cierpiąc na parkinsonizm i stosując antybiotyk?
Mam 74 lata. Od 10 lat jestem chory na parkinsonizm, około rok temu zachorowałem na różę. Po pobycie w szpitalu cały czas biorę antybiotyk. Czy szczepionka na COVID-19 w moim przypadku jest bezpieczna?
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
O szczepieniu decyduje lekarz kwalifikujący.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zarówno parkinsonizm, jak i przebyty ostry stan zapalny skóry i tkanki podskórnej (róża) nie są przeciwwskazaniem do zaszczepienia przeciwko COVID-19. Pytanie - w jakim celu bierze Pan aktualnie antybiotyk?
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4