1. Artykuły
 2. Choroba Parkinsona. Typowe objawy, diagnoza, leczenie

Choroba Parkinsona. Typowe objawy, diagnoza, leczenie

Choroba Parkinsona charakteryzuje się głównie zaburzeniami ruchowymi - drżenie, sztywność mięśni, trudności w utrzymaniu równowagi oraz spowolnienie ruchów. Obok objawów ruchowych, choroba może także powodować objawy takie jak depresja, zaburzenia snu, problemy z połykaniem oraz problemy z pamięcią i myśleniem. Choć nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona, istnieją terapie, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i opóźnieniu postępu choroby. O szczegółach przeczytacie w artykule.

Choroba Parkinsona. Typowe objawy, diagnoza, leczenie Choroba Parkinsona. Typowe objawy, diagnoza, leczenie
Spis treści
Co to jest choroba Parkinsona? Przyczyny Choroba Parkinsona. Typowe objawy Choroba Parkinsona. Diagnoza Choroba Parkinsona. Leczenie

Co to jest choroba Parkinsona? Przyczyny

 

Choroba Parkinsona to postępujące neurodegeneracyjne schorzenie, które wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Spowodowana jest stopniową utratą komórek nerwowych w mózgu, które produkują neuroprzekaźnik zwany dopaminą. Dopamina jest kluczowym neuroprzekaźnikiem, który reguluje wiele funkcji mózgu, w tym kontrolę ruchu i koordynację.

 

Przyczyny choroby Parkinsona nie są w pełni poznane, ale istnieją pewne czynniki, które mogą odgrywać rolę w jej powstawaniu, takie jak dziedziczność, narażenie na toksyny (pestycydy, herbicydy i niektóre metale ciężkie), przebyte infekcje czy wiek - większość przypadków diagnozowana jest u osób powyżej 60. roku życia.

 

Chociaż te czynniki mogą przyczynić się do rozwoju Parkinsona, nie jest to jednoznaczne. Ciągle prowadzone są badania mające na celu zrozumienia przyczyn rozwoju tej choroby.

 

Choroba Parkinsona. Typowe objawy

 

Typowe objawy choroby Parkinsona obejmują:

 

Drżenie

 

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów. Szczególnie zauważalne jest drżenie rąk, ale może dotyczyć również innych części ciała.

 

Sztywność mięśni

 

Osoby z chorobą Parkinsona często doświadczają sztywności mięśni, co prowadzi do ograniczenia ruchomości stawów. Mogą mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak zginanie i prostowanie.

 

Spowolnienie ruchów (bradykinezja)

 

Pacjenci z chorobą Parkinsona mogą potrzebować więcej czasu na wykonanie prostych zadań, takich jak chodzenie czy ubieranie się.

 

Zaburzenia równowagi i koordynacji

 

Choroba Parkinsona może wpływać na zdolność utrzymania równowagi i koordynacji ruchowej, co może prowadzić do częstszych upadków.

 

Zmiany postawy

 

Osoby z chorobą Parkinsona mogą przyjmować specyficzną postawę, tzw. postawę parkinsonowską, która obejmuje pochyloną do przodu głowę i zaokrąglone plecy.

 

Zaburzenia snu

 

Wiele osób z chorobą Parkinsona doświadcza problemów ze snem, takich jak bezsenność lub zaburzenia snu REM.

 

Inne objawy

 

Depresja, zaburzenia nastroju, problemy z pamięcią i myśleniem, zaburzenia autonomiczne (takie jak problemy z połykaniem, zaburzenia trawienne, nietrzymanie moczu) oraz inne.

 

Objawy mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych cech pacjenta. Ważne jest, aby zdiagnozować chorobę Parkinsona jak najwcześniej, aby można było wdrożyć odpowiednie leczenie i terapię.

 

Choroba Parkinsona. Diagnoza

 

Diagnoza choroby Parkinsona może być skomplikowana, ponieważ nie istnieje jedno konkretne badanie laboratoryjne ani test obrazowania, które jednoznacznie potwierdziłyby obecność choroby. Zamiast tego, diagnoza opiera się na obserwacji objawów i wykluczeniu innych możliwych przyczyn tych objawów.

 

Oto typowe kroki, które mogą być podejmowane w procesie diagnozowania choroby Parkinsona:

 

 • historia choroby: lekarz przeprowadza szczegółowe wywiady z pacjentem w celu zrozumienia historii choroby, objawów oraz innych czynników, które mogą mieć wpływ na diagnozę,
 • badanie neurologiczne: lekarz przeprowadza badanie neurologiczne, które obejmuje ocenę ruchów, siły mięśniowej, koordynacji, równowagi oraz funkcji poznawczych,
 • obserwacja objawów: lekarz obserwuje obecność typowych objawów choroby Parkinsona, takich jak drżenie, sztywność mięśni, spowolnienie ruchów i problemy z równowagą,
 • testy obrazowania mózgu: niektóre testy obrazowania mózgu, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (CT), mogą być wykonywane w celu wykluczenia innych przyczyn objawów,
 • badania laboratoryjne: choć nie ma specyficznego testu laboratoryjnego na chorobę Parkinsona, badania krwi mogą być wykonywane w celu wykluczenia innych chorób, które mogą powodować podobne objawy,
 • testy farmakologiczne: lekarz może zastosować próby leczenia farmakologicznego, aby ocenić, czy pacjent reaguje na leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona.

 

Diagnoza choroby Parkinsona opiera się na sumie obserwacji klinicznych oraz wykluczeniu innych możliwych przyczyn objawów. Ważne jest także regularne monitorowanie rozwoju choroby i reakcji na leczenie w celu dostosowania terapii do potrzeb pacjenta.

 

Choroba Parkinsona. Leczenie

 

Leczenie choroby Parkinsona ma na celu łagodzenie objawów oraz poprawę jakości życia pacjenta. Terapia może obejmować zarówno leczenie farmakologiczne, jak i niemedyczne podejścia, takie jak terapia zajęciowa czy fizjoterapia. Oto kilka głównych metod leczenia choroby Parkinsona:

 

 1. Leki: istnieje kilka rodzajów leków stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona (zwiększające poziom dopaminy w mózgu, leki antycholinergiczne, inhibitory MAO-B oraz leki regulujące przekaźnictwo glutaminergiczne). Leki są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta, aby kontrolować objawy takie jak drżenie, sztywność mięśni i spowolnienie ruchów.
 2. Fizjoterapia: ćwiczenia fizyczne i terapia zajęciowa mogą pomóc w poprawie siły mięśni, równowagi, koordynacji oraz elastyczności. Specjalista od rehabilitacji może zaprojektować program ćwiczeń odpowiedni dla pacjenta z chorobą Parkinsona.
 3. Terapia mowy i logopedyczna: w zaawansowanych przypadkach, gdy objawy choroby Parkinsona wpływają na mowę i połykanie, terapia logopedyczna może być pomocna w poprawie komunikacji i połykania.
 4. Terapia zajęciowa: terapeuci zajęciowi mogą pomóc pacjentom z chorobą Parkinsona w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak ubieranie się, jedzenie czy utrzymanie higieny osobistej.
 5. Zabiegi chirurgiczne: w niektórych przypadkach, gdy objawy choroby Parkinsona są trudne do kontrolowania za pomocą leków, może być rozważane leczenie chirurgiczne, takie jak głęboka stymulacja mózgu (DBS) lub ablacja stereotaktyczna.
 6. Opieka psychologiczna i wsparcie społeczne: choroba Parkinsona może mieć wpływ na samopoczucie emocjonalne pacjenta. Wsparcie psychologiczne oraz uczestnictwo w grupach wsparcia mogą być pomocne w radzeniu sobie z objawami choroby oraz poprawie jakości życia.

 

Ważne jest, aby terapia była dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i regularnie monitorowana przez zespół medyczny w celu optymalizacji leczenia i poprawy funkcjonowania pacjenta.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy objawy parkinsonizmu wtórnego mogą być spowodowane zatruciem czadem w przeszłości?
Czy może być tak, że ktoś w przeszłości zatruł się czadem i nawet o tym nie wiedział, bo pił wtedy alkohol i myślał, że to jest powód wymiotów? Możliwe, żeby w związku z tym po dwóch latach pojawiły się objawy parkinsonizmu wtórnego?
Dawid Luwański
Umów wizytę
jest to mało prawdopodobne, ale zalecam wizyte u lekarza neurologa i lekarza rodzinnego
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam konsultacje u neurologa i poszerzenie diagnostyki
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Czy to jest depresja?
Moja babcia po stracie najstarszego syna straciła chęć do życia. Wujek zmarł około 10 lat temu. U babci zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Na początku było to tylko drżenie rąk i całego ciała, ale leki pomagały. Jednak od pewnego czasu jest źle. Na chwilę obecną mój tata musi jej pilnować,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Pacjenci z chorobą Parkinsona mogą (nawet częściej w porównaniu z osobami zdrowymi) cierpieć na depresję. Występowanie opisanych objawów warto zgłosić neurologowi prowadzącemu leczenie, ale też skorzystać z pomocy psychologa (na przykład w formie online).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mogę się zaszczepić cierpiąc na parkinsonizm i stosując antybiotyk?
Mam 74 lata. Od 10 lat jestem chory na parkinsonizm, około rok temu zachorowałem na różę. Po pobycie w szpitalu cały czas biorę antybiotyk. Czy szczepionka na COVID-19 w moim przypadku jest bezpieczna?
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
O szczepieniu decyduje lekarz kwalifikujący.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zarówno parkinsonizm, jak i przebyty ostry stan zapalny skóry i tkanki podskórnej (róża) nie są przeciwwskazaniem do zaszczepienia przeciwko COVID-19. Pytanie - w jakim celu bierze Pan aktualnie antybiotyk?
Czy osoba z nadciśnieniem, chorobą Parkinsona i dną moczanową może się bezpiecznie zaszczepić na COVID-19?
Moja babcia choruje na chorobę Parkinsona, ma nadciśnienie oraz dnę moczanową. Wyniki badań ma satysfakcjonujące. Jesienią została zaszczepiona przeciwko grypie. Czy babcia może być zaszczepiona ponownie, ale przeciwko Covid-19? Nie wiem czy to bezpieczne, ale też boje się, że może zachorować.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wymienione choroby nie są p. wskazaniem do szczepienia. Do szczepienia kwalifikuje lekarz po zbadaniu pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kwalifikację do szczepienia należy przeprowadzić bezpośrednio przed jego wykonaniem. Choroby, o których Pani wspomina nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia przeciwko COVID-19.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Bezpośrednio do szczepienia zakwalifikuje lekarz po uprzednim zebraniu wywiadu oraz zbadaniu pacjentki. Wymienione choroby prawdopodobnie nie będą stanowiły przeciwskazań do podania szczepionki.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4