Czy to jest depresja?

Moja babcia po stracie najstarszego syna straciła chęć do życia. Wujek zmarł około 10 lat temu. U babci zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Na początku było to tylko drżenie rąk i całego ciała, ale leki pomagały. Jednak od pewnego czasu jest źle. Na chwilę obecną mój tata musi jej pilnować, żeby przyjmowała leki i co najważniejsze, żeby w ciągu dnia coś zjadła. Odnosimy wrażenie, że jej już na niczym nie zależy i wygląda to tak, jakby czekała na koniec. Nic jej nie cieszy, jest apatyczna i nie chce skorzystać z pomocy, bo "nic jej nie jest". Czy to depresja? Czy jest szansa, żeby "postawić" ją na nogi? Wyniki wszystkie ma super, ale psychicznie to wrak człowieka.

Pacjenci z chorobą Parkinsona mogą (nawet częściej w porównaniu z osobami zdrowymi) cierpieć na depresję. Występowanie opisanych objawów warto zgłosić neurologowi prowadzącemu leczenie, ale też skorzystać z pomocy psychologa (na przykład w formie online).
Zalecana konsultacja psychiatryczna.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2797
Pytań zadanych
przez pacjentów
6990
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi