1. Artykuły
 2. Prawidłowe ciśnienie krwi

Prawidłowe ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi jest absolutnie podstawowym parametrem służącym do oceny stanu zdrowia i warto profilaktycznie mierzyć je w domu. Trzeba jednak robić to właściwie oraz wiedzieć, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi u zdrowego człowieka. Dodatkowo niezbędna jest świadomość, co robić w przypadku przekroczenia norm oraz czym może to skutkować.

Prawidłowe ciśnienie krwi Prawidłowe ciśnienie krwi
Spis treści
Czym jest ciśnienie krwi? Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Prawidłowe ciśnienie krwi w zależności od wieku Prawidłowe ciśnienie w ciąży Jak zmierzyć ciśnienie? Jakie są przyczyny nadciśnienia? Jakie mogą być objawy wysokiego ciśnienia? Jak leczy się nadciśnienie? Jakie mogą być skutki nieleczonego nadciśnienia?

Czym jest ciśnienie krwi?

 

Ciśnienie krwi definiuje się jako siłę napierania krwi na ścianki w naczyniach krwionośnych. Zmienia się ono w trakcie cyklu pracy tego narządu i w najwyższym momencie określa się je jako ciśnienie skurczowe, zaś najniższym jako ciśnienie rozkurczowe. Te dwie z pozoru nieistotne liczby są kluczowe dla oceny stanu zdrowia człowieka oraz są podstawą w diagnostyce wielu chorób.

 

arrow Nadciśnienie. Cichy wróg twojego zdrowia. Jak się przed nim chronić?
arrow Dieta przy nadciśnieniu. Co jeść, a czego unikać?
arrow Napięciowy ból głowy. Większość z nas doświadcza go przynajmniej raz w życiu

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

 

Ciśnienie prawidłowe powinno wynosić 120/80 mm Hg i jest to wskazanie uznawane za idealne. Wiele osób ma też nieco wyższe ciśnienie, które wciąż mieści się w dopuszczalnych granicach. Wówczas wciąż bezpieczny zakres to 130-139 oraz 85-89 mm Hg.

 

Stwierdzenie nadciśnienia tętniczego możliwe jest wtedy, gdy podczas 2 do 3 pomiarów przekracza ono 140/90 mm Hg. Wtedy jest to podstawa do wdrożenia farmakoterapii oraz zachęcenia pacjenta do wprowadzenia gruntownych zmian w trybie życia.

 

Prawidłowe ciśnienie krwi w zależności od wieku

 

Wyższe ciśnienie krwi to zazwyczaj domena osób starszych. U osób przed 80. rokiem życia, które są w ogólnie dobrej kondycji, lekarze dążą do obniżenia jego wartości do poziomu poniżej 140 mm Hg. Po ukończeniu 80 lat, docelową wartością będzie zazwyczaj 150 mm Hg. Taki parametr osiąga się dzięki odpowiednio dobranym lekom.

 

Prawidłowe ciśnienie w ciąży

 

Bardzo często zdarza się, że ciśnienie krwi w ciąży odbiega od optymalnych wartości. Zazwyczaj w czasie pierwszego trymestru parametr ten delikatnie się obniża, co wynika z dynamicznych zmian zachodzących w organizmie kobiety. Oczywiście zbyt niskie ciśnienie nie jest pożądane i może ono pojawić się m.in. w skutek odwodnienia organizmu. Właśnie dlatego tak ważne jest spożywanie co najmniej 1,5 litra płynów w ciągu doby, najlepiej niegazowanej wody w temperaturze pokojowej.

 

Nie trzeba jednak nadmiernie się obawiać, bowiem niedociśnienie tętnicze w czasie ciąży nie przyczynia się do poważniejszych komplikacji dla samego płodu oraz matki. Może jednak skutkować upadkami, dlatego też ciężarka powinna pozostawać pod stałą kontrolą lekarską.

 

Prawidłowe ciśnienie w ciąży nie powinno przekraczać również 140/90 mm Hg, a jeśli jest ono wyższe, wówczas trzeba bezwzględnie poszukać pomocy. Może bowiem prowadzić m.in. do nieprawidłowości w dojrzewaniu łożyska, a także jego przedwczesnego odklejenia się.

 

Jak zmierzyć ciśnienie?

 

Wiemy już, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie. Wpływ na wskazanie ma jednak w dużej mierze to, czy pomiar dokonywany jest w sposób prawidłowy i w tej sytuacji detale mogą sprawić, że wskazanie będzie niewłaściwie.

 

Pomiar ciśnienia tętniczego powinien odbywać się przede wszystkim w spoczynku i najlepiej nie od razu po wykonywaniu aktywności fizycznej. Trzeba więc na kilka minut usiąść z plecami opartymi o krzesło, a także nie pić w tym czasie kawy i nie spożywać posiłku.

 

Kolejną zasadą co do wykonywania pomiaru ciśnienia tętniczego jest odpowiednia pozycja siedząca. Niezbędne jest więc oparcie niedominującej ręki i utrzymywanie jej na poziomie serca, a także ułożenie stóp płasko na podłodze. Nogi powinny być także ustawione luźno.

 

Pozostałe zasady dokonywania pomiarów ciśnienia tętniczego to:

 • nierozmawianie w czasie mierzenia ciśnienia,
 • dokonywanie pomiaru w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej,
 • pozostawanie we względnie nieruchomej pozycji,
 • sprawdzanie ciśnienia krwi o tych samych porach.

 

Jakie są przyczyny nadciśnienia?

 

Wiemy już jakie są normy ciśnienia krwi oraz w jaki sposób dokonywać pomiaru. Warto też dowiedzieć się w wyniku czego może być ono nieprawidłowe. Okazuje się, że nadciśnienie tętnicze jest niemalże znakiem naszych czasów, dotyka ono bowiem co trzeciej dorosłej osoby w Polsce.

 

Wśród przyczyn nadciśnienia tętniczego wskazuje się m.in. na styl życia związany z niedużą dawką aktywności fizycznej, niezdrową dietę bogatą w sód oraz nadwagę lub otyłość. Duży udział w rozwoju takiego stanu rzeczy ma również palenie wyrobów tytoniowych, a także spożywanie nadmiernych ilości alkoholu.

 

Do nadciśnienia mogą prowadzić również choroby nerek, a także spożywanie zbyt wysokich dawek niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz glikokortykoidów.

 

Jakie mogą być objawy wysokiego ciśnienia?

 

Choć nadciśnienie tętnicze w dłuższym przedziale czasu może mieć naprawdę poważne dla zdrowia skutki, to nie zawsze daje ono specyficzne objawy. Właśnie dlatego wiele osób nie jest świadomych, że ma nieprawidłowe ciśnienie krwi, przez co nie podejmują one leczenia.

 

Jeśli już odczuwalne są objawy nadciśnienia tętniczego, to najczęściej obejmują one:

 • zawroty oraz bóle głowy,
 • problemy ze snem,
 • szumy w uszach,
 • łatwą męczliwość,
 • krwawienie z nosa.

 

W przypadku takich objawów należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub kardiologiem. Pacjenci mający utrudniony dostęp do pomocy medycznej mogą skorzystać również z konsultacji lekarskich online dostępnych poprzez platformę haloDoctor.pl. Umożliwia ona szybkie umówienie e-Wizyty i przez to wdrożenie planu działania, jeśli rzeczywiście lekarz będzie podejrzewał nadciśnienie tętnicze.

 

Jak leczy się nadciśnienie?

 

Leczenie nadciśnienia tętniczego polega na połączeniu zmian w trybie życia oraz farmakoterapii. Te pierwsze obejmują m.in. ograniczenie spożycia sodu, aktywność fizyczną oraz zdrową dietę, co ma pomóc przede wszystkim utracić zbędne kilogramy.

 

Leczenie farmakologiczne nadciśnienia to leki, które specjalista dobiera w oparciu o kilkanaście czynników, w tym m.in. o wiek chorego, choroby towarzyszące czy ryzyko powikłań. Co istotne, leki najczęściej przyjmuje się już do końca życia, a e-Receptę na nie pacjenci również mogą uzyskać od kardiologa online. Wszystko to wygodnie i o porze dostosowanej do potrzeb osoby chorej.

 

Jakie mogą być skutki nieleczonego nadciśnienia?

 

Niestety Polacy bardzo często bagatelizują nieprawidłowe pomiary ciśnienia tętniczego i nie podejmują się leczenia. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być jednak bardzo poważne i obejmować m.in.:

 • udar mózgu,
 • miażdżycę,
 • zawał,
 • rozwarstwienie aorty,
 • choroby nerek,
 • pogorszenie wzroku.

 

Jeśli więc ciśnienie krwi odbiega od normy, trzeba zgłosić się do lekarza, który wskaże dalsze etapy postępowania, by móc skutecznie leczyć nadciśnienie.

 

Normalne ciśnienie mieszczące się we wskazaniach lekarskich jest istotnym parametrem świadczącym o zdrowiu. Warto więc samodzielnie je mierzyć i jeśli nie będzie ono prawidłowe, nie można ignorować takiego wskazania. Skutki mogą być bowiem bardzo poważne.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
O czym świadczy podwyższony poziom leukocytów?
Moja żona dzisiaj odebrała wyniki badań. Poziom leukocytów wyniosl 16.000. Żona choruje na nadciśnienie, cukrzycę i sarkoidozę płuc. Zażywa bardzo dużo lekarstw. Ostatnio tzn. 3 tyg temu przechodziła zapalenie płuc. Bardzo proszę o interpretację tego wyniku. I co należy zrobić aby...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami badań i dotychczasową dokumentacją medyczną proszę zgłosić się do lekarza. Interpretacja wyniku musi uwzględniać szczegółowy wywiad medyczny, historię choroby pacjenta (w tym również poprzednie bad.lab.), a także badanie przedmiotowe pacjenta. Przyczyny leukocytozy mogą być zarówno zapalne jak i niezapalne. Lekarz po uwzględnieniu w/w elementów i zbadaniu pacjentki wdroży odpowiednie zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
podwyższony poziom leukocytów świadczy o stanie zapalnym organizmu
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Celem dokładnej interpretacji wyników badań niezbędna jest znajomość wszystkich parametrów, a nie tylko wybiórczo wskazanych. Proszę skontaktować się z lekarzem, który podczas konsultacji szczegółowo zbierze wywiad, omówi przyczyny odchyleń od stanu prawidłowego, sposoby postępowania na przyszłość i ewentualnie przepisze niezbędne leki.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podwyższony poziom leukocytów świadczy o silnym stanie zapalnym w organiźmie. Niezbędna jest znajomość wszystkich parametrów, a nie tylko wybiórczo wskazanych. Konieczna wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
Czy tabletki na nadciśnienie wpływają na erekcję?
Mam 43 lata, od około miesiąca pojawił się problem z erekcją. Czy może to być spowodowane zażywaniem tabletek na nadciśnienie? Dodam, że nie palę papierosów.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W leczeniu nadciśnienia funkcjonują różne grupy leków, wśród nich są też takie, które mogą wywoływać opisywane przez Pana zaburzenia. Proszę zgłosić się do lekarza prowadzącego, aby ew. zmodyfikował leczenie, dobierając do Pana najbardziej odpowiednie preparaty.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, jest to prawdopodobne. Proszę jednak nie odstawiać leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Nadciśnienie tętnicze nieleczone będzie prowadziło do wielu poważnych powikłań więc omówić proszę raczej zmianę leczenia na inne, które nie będzie miało działań niepożądanych.
Dawid Luwański
Umów wizytę
leki na nadciśnienie mogą powodwać zaburzenia erekcji
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
tak, niektóre leki na nadciśnienie mogą powodować zaburzenia erekcji, wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym w celu ewentualnej modyfikacji leczenia
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, jest to możliwe.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, leki z tych grup często powodują zaburzenia wzwodu
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Tak, wszystko zależy od tego jakie leki pan przyjmuje.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Jeśli lek, który Pan stosuje należy do leków z grupy tzw. Beta-Blokerów, to mogą one powodować problem z erekcją.
Czy jest to możliwe? Co mógłbym zrobić?
Od 7 lat choruję na serce. Do tej pory wykryto arytmię i nadciśnienie. Nigdy nie wspominałem, że przed zaczęciem się moich problemów przytyłem ok 20 kg w ciągu roku. Mam dni, że jest w porządku, a są gorsze, w których np. dwa dni się męczę, ponieważ serce co chwilę mi kołuje. Lekarz...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z kardiologiem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z kardiologiem prowadzącym leczenie.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem kardiologiem oraz dietetykiem klinicznym. Zapraszam na konsultacje dietetyczne w celu dobrania odpowiedniego modelu żywieniowego. Pozdrawiam, mgr Żaneta Petryka
Czy w tym przypadku może pomóc jeszcze neurolog, czy już psychiatra/psycholog? 
Ojciec 63 lata, ok. 10 lat po udarze. Jakiś czas przed udarem wystąpił zawał. Leczony stale na nadciśnienie. Fizycznie w pełni sprawny, nie znam niestety większej ilości szczegółów udaru, w jakiej części mózgu miał miejsce itp. Problemem natomiast jest zmiana w zachowaniu...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy któreś z moich przypuszczań może być prawdą?
Seniorka lat 78 z dnia na dzień dostała wysokie ciśnienie, zawroty głowy, zaczęła się przewracać, utrudnione czucie w nogach, którego już nie uzyskała. Dzisiaj pojawiły się problemy z nietrzymaniem moczu, ślinotok i jak siedzi, nie utrzymuje równowagi, tylko leci...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna pilna diagnooza i pomoc medyczna.
Nie wiem, co mam robić — czy powinnam przyjmować te leki?
Ostatnio lekarz rodzinny zdiagnozował u mnie nadciśnienie (na podstawie kilkunastu poprzednich pomiarów oraz zmierzone w gabinecie ciśnienie było wysokie, ponadto jest mi zimno w stopy i dłonie zwłaszcza wieczorami), ogólnie od kilku tygodni moje ciśnienie nie spadało poniżej...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Czy leki na nadciśnienie mogą zwiększyć skłonność do powstawania sińców?
Od dwóch dni chodzę na masaż klasyczny kręgosłupa do fizjoterapeuty w ośrodku rehabilitacyjnym. Niestety masaż strasznie boli i nieraz mam ochotę stamtąd wyjść. Na początku myślałam, że to normalne, że musi boleć, ale dzisiaj po drugim masażu na barkach zrobiły mi się od tego siniaki. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z fizjoterapeutą wykonującym masaż.
Wysokie ciśnienie i poczucie gorącej głowy - co mogę zrobić, aby odnaleźć przyczynę?
Mam 61 lat, choruję na nadciśnienie, ale od 2 tygodni ciśnienie wzrosło oraz mam wysoki puls.Czuję, że robi mi się gorąco w głowę. Byłam już u lekarza, 3 dni w szpitalu, kilka razy było wzywane pogotowie, ale nic się nie zmieniło. Dostawałam leki, które...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja kardiologiczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
należy kontrolowac ciśnienie 6 x razy dziennie i zgłosić się do internisty
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja kardiologiczna.
Czy farmakologia może wyeliminować retinopatię nadciśnieniową?
Czy retinopatia nadciśnieniowa w stopniu I/II może się cofnąć przy skutecznej farmakologii?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta okulistyczna.
Powracające uczucie ciężkości i ucisk - od czego rozpocząć diagnozowanie?
Mam 43 lata. Od około 3 tygodni mam cyklicznie nawracający problem. Otóż uciska mnie w tak zwanym dołku piersiowym. Jest to ucisk, uczucie ciężkości nie ból. To trwa 2- 3 dni, a potem mija. Czasem tę ciężkość czuję w żołądku, tak jakbym miała powieszony kamień u szyi, który...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się również do lek. rodz./internisty. Po pogłębieniu wywiadu i zbadaniu Pani będzie możliwe postawienie wstępnej diagnozy i zlecenie badań dodatkowych, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Pani dolegliwość może mieć wiele przyczyn, dlatego niezbędna będzie wizyta osobista u Pani lekarza rodzinnego z dokładnym zebraniem wywiadu i badaniem fizykalnym. Lekarz na tej podstawie zleci potrzebne badania i ustali dalsze postępowanie diagnostyczne i lecznicze.
Jeżeli rodzice mają nadciśnienie, to może wystąpić również u mnie?
Rodzice mają nadciśnienie, ja aktualnie jestem w okresie dojrzewania, i nie mam jakichkolwiek problemów z sercem, zawsze po pomiarach było w porządku, a nawet powiedziałbym że idealnie. Nurtuje mnie to, czy jest taka możliwość, że mogę odziedziczyć nadciśnienie tętnicze po rodzicach? Czy...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, czymnik genetyczne ma znaczeniu w pojawieniu się nadciśnienia tętniczego
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Tak, skłonność do nadciśnienia tętniczego jest również uwarunkowana genetycznie.
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Do wystąpienia nadciśnienia tętniczego rzeczywiście przyczyniają się uwarunkowania genetyczne.
Jaka może być przyczyna nadciśnienia po szczepieniu?
13 grudnia szczepiłem się szczepionką J&J. Następnego dnia miałem typowe objawy - gorączka, dreszcze. Dwa dni później dostałem mocnego ucisku klatki piersiowej + od czasu do czasu uczucie palenia na środku klatki z podwyższonym ciśnieniem ~150/90/100. Normalne ciśnienie przed...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Gdzie udać się w przypadku zespołu metabolicznego?
Szukam pomocy, od kilku lat krążę po lekarzach i bez skutku, mam zdiagnozowany zespół metaboliczny, insulinooporność, nadciśnienie i zakrzepicę żył jak sądzę. Bo puchną mi stopy i łydki oraz sinieją. Nie wiem gdzie juz szukać pomocy. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Właściwymi poradniami mogą być poradnia chorób metabolicznych/poradnia nadciśnienia tętniczego (bądź kardiologiczna)/poradnia endokrynologiczna. Skierowanie do poszczególnych z nich, w przypadku uzasadnionych wskazań, wystawia lekarz rodzinny, natomiast lekarz konsultujący w poradni specjalistycznej - po przeprowadzonej konsultacji, ocenia wskazania do objęcia pacjenta opieką stałą poradni.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Diabetolog, kardiolog-hipertensjolog, chirurg naczyniowy
Czy osoba z przewlekłymi chorobami może stosować siarkę organiczną?
Czy osoba w wieku 71 lat mająca przewlekłą chorobę serca (stymulator), chorobę nerek, nadciśnienie, otyłość, problemy ze stawami i powracającą dnę moczanową może przyjmować siarkę organiczną? Tata przyjmuje ogromną ilość leków, a podobno siarka dobrze wpływa na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę stosować się do zaleceń lekarskich i samodzielnie nie przyjmować innych preparatów.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Po konsultacji z lekarzem rodzinnym, można rozważyć przyjęcie
Czy stosowanie antybiotyku na boreliozę koliduje ze szczepieniem przeciw COVID-19?
Moja mama choruje od ponad roku na boreliozę. Obecnie jest w trakcie zażywania 3. partii antybiotyku. Szczepienie na COVID wypada jej jeszcze w trakcie brania antybiotyku. Moja mama ma 63 lata i liczne choroby przewlekłe: cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, borelioza. Czy zażywanie antybiotyku może...
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Nie stanowi to przeciwwskazania. Ostateczna decyzję podejmie lekarz kwalifikujacy do szczepienia.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stosowanie antybiotyków nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nie jest to przeciwwskazaniem do szczepienia
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
nie koliduje leczenie ze szczepieniem
Dawid Luwański
Umów wizytę
stosowanie antybiotyku nie koliduje ze szczepieniem
Czy leki na nadciśnienie są bezpieczne dla zdrowia?
Czy leki stosowane w leczeniu nadciśnienia są bezpieczne dla zdrowia? Czy maja jakiś negatywny wpływ? Czy uregulowane ciśnienie krwi na tabletkach warunkuje długość życia na podobnym poziomie co ludziom, którzy są zdrowi?
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Jest wiele grup leków na nadciśnienie tętnicze, mogą mieć różny wpływ na zdrowie. Nadciśnienie tętnicze, zwłaszcza "efekt z odbicia" mogą być bezpośrednią przyczyną np. udaru mózgu. Bardziej precyzyjne informacje wymagają zebrania wywiadu medycznego.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Utrzymywanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego przyczyna się do znacznego obniżenia tzw. ryzyka sercowo naczyniowego, czyli mówiąc w skrócie zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu. Nadciśnienie tętnicze poza ww. zwiększa ponadto ryzyko rozwoju choroby nerek, oczu, tętniaków, zaburzeń rytmu serca. Leki hipotensyjne jak każde środki farmakologiczne mają pewne działania niepożądane, jednak bilans korzyści znacząco przewyższa ryzyko związane z ich stosowaniem.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nawet jeśli pewne grupy lekow hipotensyjnych mają określone działania niepożądane to i tak odpowiednio dobrane powodują dużo więcej pożytku niż szkód.Nieleczone nadciśnienie powoduje rozwój wielu chorób , niektóre z nich bezpośrednio zagrażają życiu .
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Każdy lek posiada objawy niepożądane i dlatego powinien być stosowany według wskazań lekarskich. Leki na nadciśnienie stosowane w ten sposób są bezpieczne dla zdrowia.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Leczenie nadciśnienia tętniczego lekami niesie za soba znacznie więcej korzyści niż ryzyk związanych z działaniami niepożądanymi stosowanych leków.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Leczenie nadciśnienia tętniczego lekami niesie za soba znacznie więcej korzyści niż ryzyk związanych z działaniami niepożądanymi stosowanych leków.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Leczenie nadciśnienia tętniczego lekami niesie za soba znacznie więcej korzyści niż ryzyk związanych z działaniami niepożądanymi stosowanych leków.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
leki na nadciśnienie tętnicze są bezpieczne, należy stosować je rozważnie, byc pod kontrola lekarza POZ
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Leki na nadciśnienie, podobnie jak każda substancja mają swoje działania nieporządane, ale zalecane są w leczeniu chorób gdyż ryzyko powikłań nieleczonego nadciśnienia tętniczego jest wyższe niż jakichkolwiek działań nieporządanych leków. Nieleczone nadciśnienie tętnicze ma udekumentowany negatywny wpływ na długość i jakość życia, a odpowiednie leki i zmiana tryby życia pozwalają dłużej cieszyć się pełnym zdrowiem.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Leczenie nadciśnienia tętniczego lekami niesie za soba znacznie więcej korzyści niż ryzyk
Przyczyna nadciśnienia u młodej osoby ze zdrowym stylem życia
Witam, mam 23lata, 80kg, 187cm. Uprawiam sport, dużo biegam, gram w piłkę nożna, trzymam zdrowa dietę. Nie pale, nie pije alkoholu. Okazało się ze mam nadciśnienie, zacząłem brać leki egiramlon 10mgx10mg i po 6msc wykonałem holter ciśnieniowy i wynik jest gorszy niż przed braniem leków. Co robić?...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u kardiologa/ hipertensjologa.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę umówić się na konsultację kardiologiczną, obecne leczenie nie daje oczekiwanych efektów , trzeba je zmodyfikować.Moze jest Pan obciążony chorobami układu sercowo-naczyniowego rodzinnie?
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę umówić się na konsultację kardiologiczną, obecne leczenie nie daje oczekiwanych efektów , trzeba je zmodyfikować.Moze jest Pan obciążony chorobami układu sercowo-naczyniowego rodzinnie?
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
W przypadku pierwotnego nadciśnienia tętniczego, nie da się uchwycić jasnej przyczyny nadciśnienia. Jest to choroba wieloczynnikowa. W przypadku braku osiągnięcia docelowych wartości ciśnień wskazana jest intensyfikacja leczenia.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proszę się zwrócić do lekarza z doświadczeniem nefrologicznym/hipertensjologa.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do kardiologa. Należy również ponownie zweryfikować czy przyczyny nadciśnienia wtórnego na pewno nie występują.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4