1. Artykuły
  2. Energetyki i alkohol. Niebezpieczna mieszanka

Energetyki i alkohol. Niebezpieczna mieszanka

W ostatnich latach spożycie napojów energetycznych, które zawierają kofeinę i inne stymulanty, stało się popularne na całym świecie. Jednak połączenie tych energetyków z alkoholem, znane jako  „drinki energetyczne z alkoholem”, jest przedmiotem kontrowersji i obaw ze strony lekarzy i terapeutów. Szczególnie chętnie z takiego połączenia korzystają osoby młode. Nie mają one jednak świadomości, że mogą przypłacić je zdrowiem, a nawet życiem.

Energetyki i alkohol. Niebezpieczna mieszanka Energetyki i alkohol. Niebezpieczna mieszanka
Spis treści
Ryzyko wynikające z jednoczesnego spożycia alkoholu i energetyków Drinki z alkoholu i energetyków mogą prowadzić do śmierci Połączenie energetyków z alkoholem wyzwala agresję Wpływ koktajlu alkoholowo-energetycznego na organizm

Ryzyko wynikające z jednoczesnego spożycia alkoholu i energetyków

 

Połączenie alkoholu i energetyków odnosi się do jednoczesnego spożywania alkoholowych napojów i napojów energetycznych, które zawierają kofeinę, taurynę, glukuronolakton, witaminy i inne składniki aktywne mające na celu zwiększenie energii i czujności. To połączenie jest niezwykle popularne wśród młodych ludzi i osób szukających "boosta" energetycznego na imprezach, klubach nocnych i innych towarzyskich wydarzeniach.

 

Wynika to z przekonania, że ​​połączenie alkoholu (który jest depresantem) z energetykami (które są stymulantami) może pomóc w złagodzeniu uczucia zmęczenia i ospałości wywołanych alkoholem oraz zwiększyć trzeźwość lub dłużej pozwolić utrzymać aktywność na imprezach.

 

Jednak połączenie alkoholu i energetyków niesie ogromne ryzyko i może prowadzić do szeregu negatywnych skutków, takich jak maskowanie uczucia pijanego, zwiększone ryzyko picia nadmiarowego, zaburzenia rytmu serca, trudności z zasypianiem, odwodnienie i zaburzenia trawienne. Istnieje również ryzyko przedawkowania kofeiny lub innych składników energetyków, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

 

W niektórych miejscach i krajach istnieją restrykcje prawne dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych i energetycznych jako połączonego produktu ze względu na ryzyko zdrowotne i społeczne.

arrow Czy nawet małe ilości alkoholu uzależniają?
arrow Alkoholowe choroby wątroby – jak spożywanie alkoholu wpływa na ten narząd?

Drinki z alkoholu i energetyków mogą prowadzić do śmierci

 

Spożywanie alkoholu i energetyków jednocześnie może mieć szereg negatywnych skutków zdrowotnych i bezpieczeństwa. To ryzykowne zachowanie prowadzi do bardzo poważnych zaburzeń pracy serca, kofeina i inne stymulanty w energetykach mogą zwiększyć ciśnienie krwi i przyspieszyć rytm serca. Ponadto kombinacja alkoholu, który działa jako depresant, i energetyków, które działają jako stymulanty, może prowadzić do niebezpiecznych zmian w rytmie serca i zwiększyć ryzyko arytmii serca. Niebezpiecznym dla spożywającego taką mieszankę może się również maskowanie objawów: energetyki zawierają kofeinę i inne stymulanty, które mogą maskować uczucie zmęczenia i ospałości, które są naturalnymi objawami spożycia alkoholu. To może sprawić, że osoba czuje się bardziej trzeźwa, niż jest w rzeczywistości, co może prowadzić do nadmiernego spożycia alkoholu i podejmowania innych ryzykownych zachowań.

 

W niebezpieczeństwie jest również układ moczowy, gdyż drink z połączenia alkoholu i energetyków może prowadzić do odwodnienia organizmu: alkohol jest diuretykiem, co oznacza, że ​​może prowadzić do odwodnienia. Dodatkowo, kofeina w energetykach może również działać moczopędnie. Kombinacja alkoholu i energetyków może zwiększyć ryzyko odwodnienia, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, szczególnie, gdy spożyciu towarzyszy intensywna zabawa, bądź słoneczna pogoda.

 

Oprócz wyżej wymienionych skutków spożywania mieszanki energetyków z alkoholem warto wspomnieć również o problemach ze snem i przedłużającej się fazie czujności organizmu.  Kofeina zawarta w energetykach może prowadzić do trudności z zasypianiem i zakłócać normalny sen. To może prowadzić do zmęczenia i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia.

 

Wreszcie należy podkreślić, że koktajl energetyków z alkoholem zwiększa ryzyko przedawkowania, co może być przyczyną zaburzeń pracy serca, zapaści a w konsekwencji śmierci.

 

Warto zrozumieć, że kombinacja alkoholu i energetyków jest szczególnie ryzykowna dla zdrowia, a skutki mogą być różne dla różnych osób. Dla niektórych ludzi skutki te mogą być bardziej dotkliwe niż dla innych.

 

Połączenie energetyków z alkoholem wyzwala agresję

 

Nie bez znaczenia jest również wpływ połączenia napojów typu energy z alkoholem na stan emocjonalno-psychiczny pijącego. Badania wykazały, że taka mieszanka niebezpiecznie wzmaga agresję i nadreaktywność wynikającą z pobudzenia układu nerwowego.

 

Ponadto połączenie stymulantów z alkoholem może wpłynąć na zdolność osoby do oceny sytuacji i ułatwia podejmowania nierozsądnych decyzji. Może to zwiększyć ryzyko niebezpiecznych zachowań, takich jak agresja, ryzykowne zachowania seksualne, nadużywanie narkotyków.

 

Osoby uzależnione od takiej kombinacji napojów skarżą się również na niestabilność emocjonalną wyrażająca się przede wszystkim w wahaniach nastroju, drażliwości i trudnym do opanowania podekscytowaniem.

 

Wpływ koktajlu alkoholowo-energetycznego na organizm

 

Spożywanie alkoholu i energetyków jednocześnie może mieć negatywny wpływ na wiele narządów wewnętrznych i układów w organizmie.

 

Wątroba

Zarówno alkohol, jak i niektóre składniki energetyków mogą obciążać wątrobę. Alkohol jest przede wszystkim metabolizowany w wątrobie, a nadmierna konsumpcja może prowadzić do uszkodzenia tego narządu, co może prowadzić do chorób wątroby, takich jak marskość wątroby. Niektóre energetyki zawierają także substancje chemiczne, które mogą obciążać wątrobę.

Serce

Połączenie alkoholu, który jest depresantem, i energetyków, które są stymulantami, może wpłynąć na pracę serca. Może to prowadzić do nieregularności rytmu serca, zwiększonego ryzyka arytmii i zwiększonego ciśnienia krwi, co z kolei zwiększa ryzyko chorób serca.

Układ krążenia

Spożywanie alkoholu może rozszerzać naczynia krwionośne, podczas gdy kofeina zawarta w energetykach może je zwężać. To może prowadzić do zmian w ciśnieniu krwi i wpływać na krążenie krwi w organizmie.

Układ trawienny

Połączenie alkoholu i energetyków może prowadzić do dolegliwości żołądkowych, takich jak nudności, wymioty, zgaga i bóle brzucha. Nadmierne spożycie alkoholu może także uszkadzać błonę śluzową żołądka i jelit.

Nerki

Zarówno alkohol, jak i kofeina są diuretykami, co oznacza, że ​​mogą zwiększać produkcję moczu. To może prowadzić do odwodnienia i zwiększać obciążenie nerek.

Układ nerwowy

Połączenie alkoholu i kofeiny może prowadzić do zaburzeń w układzie nerwowym, takich jak zaburzenia snu, nieregularny rytm serca, drgawki (w przypadku nadmiernego spożycia) i zaburzenia nastroju.

Mózg

Kombinacja alkoholu i kofeiny może wpływać na funkcje mózgu, w tym na zdolność do koncentracji, oceny sytuacji i podejmowania rozsądnych decyzji. Może to zwiększać ryzyko niebezpiecznych zachowań.

Płuca

Spożywanie alkoholu i energetyków jednocześnie nie ma bezpośredniego wpływu na płuca, ale może prowadzić do niebezpiecznych zachowań, takich jak palenie tytoniu pod wpływem alkoholu, co zwiększa ryzyko chorób płucnych.

 

Na temat niebezpieczeństw związanych ze spożyciem energetyków, pisaliśmy również w artykule >>Energetyki. Dietetyczka: ograniczmy ich dostępność!<<

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy mam się czego obawiać? Czy wszywka alkoholowa może się źle przyjąć?
3 miesiące temu miałem wykonany zabieg wszycia wszywki alkoholowej, po około 10 dniach rana spuchła i powiększyły mi się węzły chłonne w pachwinie oraz lekka opuchlizna przed nimi, udałem się do lekarza, który przepisał mi antybiotyk, po którym opuchlizna zeszła, lecz węzły chłonne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta kontrola u lekarza, który wykonał zabieg.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta kontrolna u lekarza, który przeprowadził zabieg, a w razie potrzeby -również u lekarza rodzinnego, który zbada Pana i zadecyduje o ew.dalszej diagnostyce.
Czy alkohol mocno nasila objawy skutków udaru krwotocznego?
Bliska mi osoba pół roku temu przeszła przez poważny udar krwotoczny, wyszła z niego pełnosprawna fizycznie, lecz doznaje neurologiczno-psychicznych skutków. Sytuacja jednak jest taka, że osoba ta na co dzień pije alkohol - nie dochodzi do stanu upojenia, lecz w mojej opinii jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się ze specjalistami prowadzącymi leczenie pacjenta.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę powyższe zachowania pacjenta zgłosić lekarzom prowadzącym (psychiatra, neurolog, psycholog), aby mieli pełny obraz zachowań pacjenta i mogli wdrożyć odpowiednie zalecenia.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skonsultować z z lekarzem prowadzącym
Czy to może jakoś zaszkodzić dziecku?
Zaczęłam trzeci trymestr. Podczas świąt zjadłam kawałek babki gotowanej (w zamkniętym naczyniu w wodzie), do której jak się okazało, zostało dodane 50 ml spirytusu. Czy jest szansa, że, mimo że to naczynie było zamknięte, to ten alkohol wyparował? Bardzo się martwię, że mogłam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Alkohol w ciąży jest szkodliwy i należy unikać jego spożywania w każdej formie.
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć, co może powodować takie dolegliwości?
Mam problem, którego źródła nie mogę zdiagnozować od prawie 3 miesięcy. Nie jestem pewny czy to zbieg okoliczności, czy ma to ze sobą jakiś związek. Dzień po obfitym korzystaniu z gorącej kąpieli w jacuzzi na dworze przy minusowej temperaturze na zewnątrz zaczęły boleć mnie nogi,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy alkohol może przeniknąć do nasienia, a następnie zaszkodzić dziecku?
Czy będąc w ciąży, można współżyć z mężczyzną, który jest pod wpływem alkoholu (kobieta nie piła alkoholu)? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Alkohol oczywiście przechodzi do nasienia i wszystkich innych wydzielin organizmu.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Alkohol spożywany przez mężczyznę nie przenika do ejakulatu w sposób, który mógłby bezpośrednio zaszkodzić płodowi podczas ciąży. Nie ma dowodów na to, że alkohol w nasieniu mężczyzny mógłby wpłynąć na rozwijające się dziecko podczas stosunku seksualnego. Jednakże, długotrwałe nadużywanie alkoholu przez mężczyznę może wpłynąć na jakość ejakulatu, w tym liczbę i ruchliwość plemników, co może mieć wpływ na płodność, ale to nie wpływa bezpośrednio na ciążę ani rozwijające się dziecko. W przypadku kobiet, spożywanie alkoholu w czasie ciąży jest zdecydowanie odradzane, ponieważ alkohol przenika przez łożysko i może mieć bardzo negatywne skutki dla rozwoju dziecka, w tym prowadzić do zaburzeń rozwojowych. Podsumowując, współżycie z mężczyzną, który spożywał alkohol, nie powinno bezpośrednio zaszkodzić rozwijającemu się dziecku w łonie matki, pod warunkiem, że sama kobieta nie spożywa alkoholu. Ważne jest jednak, aby dbać o zdrowy tryb życia, zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w jej trakcie, co obejmuje unikanie alkoholu, zdrowe odżywianie i regularne wizyty kontrolne u lekarza. Wszelkie wątpliwości najlepiej jest skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który może udzielić specjalistycznych porad dostosowanych do indywidualnej sytuacji.
Jak wchłaniają się do organizmu leki roślinne?
Czy lek roślinny, w którym na 100g jest od 55-70% alkoholu przy zalecanym przyjmowaniu trzech razy dziennie po 4g jest w stanie całkowicie się wchłonąć w organizm, nie docierając do receptorów GABA? Pytam, ponieważ nie piję alkoholu, a jak wiadomo z badań, alkohol wpływa na te...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proponuję zwrócić się z tym pytaniem do producenta leku.
Czy to mogą być objawy hiv?
Witam miałem bardzo ryzykowny stosunek płciowy, w którym zsunęła się prezerwatywa. Po 2-3 dniach miałem ból gardła, gorączkę, ból mięśni, nocne poty. Dodam, że dzień w dzień spożywałem ogromne ilości alkoholu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
To nie są objawy hiv. Test IV generacji można wykonać po 2 tygodniach od ryzykownego stosunku płciowego.
Alkohol, a ashwaganda.
Mam pytanie odnośnie ashwagandy. Zacząłem dopiero wczoraj, wiem ze efekty na zdrowiu psychicznym powinienem zobaczyć dopiero po 1-3 tygodni, ale nasuwa mi się pytanie, czy jeśli w sylwestra się napije to czy będę musiał dłużej czekać na efekty? Bo alkohol działa przeciwnie do ashwagandy z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Ashwaganda działa przeciwstawnie do działania alkoholu
Czy jest jakiś przybliżony czas/okres gdy rana się całkowicie zagoi?
5 miesięcy temu miałem wykonywany zabieg usuwania polipów i torbieli z zatok szczękowych. Na wizycie kontrolnej 1,5 miesiąca po zabiegu lekarz stwierdził, że goi się poprawnie. Chętnie bym wrócił do nieco ekstremalnych rzeczy, jak morsowanie czy trenowanie boksu. Jednak nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Operacja niedrożności jelit, a alkohol.
Czy po dwóch miesiącach od operacji niedrożności jelit (skręt jelit) na uchyłku meckela i wycięciu wyrostka robaczkowego (zapalenie) jest możliwość picia alkoholu? Idę na urodziny i chce wiedzieć, czy będzie taka możliwość. Nie występują żadne dolegliwości, bóle, jedynie czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Lek przeciwpasożytniczy, a alkohol.
Czy po wzięciu leku przeciwpasożytniczemu - 3 tabletki jednorazowo dzisiaj o 9 rano, mogę napić się alkoholu na drugi dzień wieczorem około 19? Albo po kilku dniach? Oczywiście nie w maksymalnych ilościach.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Zbliżają się święta - czy ja mogę napić się trochę alkoholu okazjonalnie w niewielkiej ilości?
Jestem 3 miesiące po lekkim udarze mózgu, wszystko wróciło do normy, nie mam skutków ubocznych, biorę codziennie aspirynę. Czuję się bardzo dobrze. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z neurologiem prowadzącym leczenie.
Czy wpłynie ono na wynik prób wątrobowych jeśli wykonam je za 3 dni?
Od około 2 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, ale ze względu na pojawienie się u mnie migreny z aurą zmieniłam je na tabletki jednoskładnikowe. Ginekolog zaleciła mi przy nich wykonywanie prób wątrobowych co jakiś czas. Od tygodnia nie mam wysiłku fizycznego, staram się zachować...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zmiana rodzaju antykoncepcji hormonalnej na tabletki jednoskładnikowe z powodu występowania migreny z aurą to ważny krok, aby dostosować metodę antykoncepcyjną do Pani stanu zdrowia i potrzeb. Regularne wykonywanie prób wątrobowych na zalecenie ginekologa jest dobrym podejściem do monitorowania wpływu terapii hormonalnej na funkcjonowanie wątroby. Spożycie 0,5 litra piwa trzy dni przed planowanymi badaniami w większości przypadków nie powinno znacząco wpłynąć na wyniki prób wątrobowych. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że alkohol może obciążać wątrobę, a jego wpływ na wyniki badań zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnej wrażliwości organizmu, ogólnego stanu zdrowia wątroby oraz częstotliwości i ilości spożywanego alkoholu. Proszę pamiętać, aby dbać o zdrowy styl życia, który wspiera funkcjonowanie wątroby, w tym o utrzymanie odpowiedniej diety i ograniczenie spożycia alkoholu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do wyników badań, warto skonsultować się z lekarzem, który na podstawie pełnego obrazu klinicznego może udzielić szczegółowych informacji i ewentualnie zalecić dalsze postępowanie. Czy są jakieś inne obawy związane ze zmianą antykoncepcji lub planowanymi badaniami, które mogę pomóc rozwiać? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czym może być spowodowany ból po alkoholu?
Od jakiegoś czasu spożywam alkohol i od paru dni zaczął się ból z lewej strony, może trochę poniżej żeber — co to może być?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Kamil Czepiel
chirurg, lekarz, lekarz medycyny estetycznej, Specjalista
Umów wizytę
Zalecana jest wizyta ambulatoryjna u lekarza. W razie gwałtownego nasilenia dolegliwości wskazana jest wizyta na Izbie Przyjęć/SOR.
Czy można czasami napić się alkoholu?
Mam 32 lata przyjmuje zastrzyki przeciwzakrzepowe z powodu uszkodzenia łąkotki i noszenia ortezy na nodze.  W ulotce informacyjnej leku nie jest napisane nic o alkoholu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę