Czy z fobią społeczną można się urodzić?

Nie chodzi mi tylko o tendencje, ale o chorobę. Od najmłodszych lat stroniłam od ludzi, byłam zamknięta w sobie, nie chciałam np. jeść gdy inni na mnie patrzyli. Czy jest możliwe, że mogłam się z tym urodzić?

Etiologia fobii społecznej jest wieloczynnikowa, m.in. czynniki genetyczne wymieniane wśród przyczyn; pierwsze objawy mogą występować już w dzieciństwie.
Fobia może być następstwem dziedziczonych lęków, ale przede wszystkim przeżytych traum, trudnych wydarzeń w dzieciństwie. Odpowiedź bardziej szczegółową dotyczącą Pani przypadku może udzielić psycholog lub psychoterapeuta po rozmowie z Panią.
Jedną z przyczyn fobii, lęków może być czynnik genetyczny, ale też w dużym stopniu przeżyte trudne, urazowe
wydarzenia w dzieciństwie. Wskazana jest rozmowa z psychoterapeutą, który udzieli odpowiedzi na temat przyczyny takiego odczucia i emocji dotyczącej tego problemu, tzn. „Dlaczego nie mogę jeść, gdy ktoś na mnie patrzy?”

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3566
Pytań zadanych
przez pacjentów
8533
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi