Czy z fobią społeczną można się urodzić?

Nie chodzi mi tylko o tendencje, ale o chorobę. Od najmłodszych lat stroniłam od ludzi, byłam zamknięta w sobie, nie chciałam np. jeść gdy inni na mnie patrzyli. Czy jest możliwe, że mogłam się z tym urodzić?

Etiologia fobii społecznej jest wieloczynnikowa, m.in. czynniki genetyczne wymieniane wśród przyczyn; pierwsze objawy mogą występować już w dzieciństwie.
Fobia może być następstwem dziedziczonych lęków, ale przede wszystkim przeżytych traum, trudnych wydarzeń w dzieciństwie. Odpowiedź bardziej szczegółową dotyczącą Pani przypadku może udzielić psycholog lub psychoterapeuta po rozmowie z Panią.
Jedną z przyczyn fobii, lęków może być czynnik genetyczny, ale też w dużym stopniu przeżyte trudne, urazowe
wydarzenia w dzieciństwie. Wskazana jest rozmowa z psychoterapeutą, który udzieli odpowiedzi na temat przyczyny takiego odczucia i emocji dotyczącej tego problemu, tzn. „Dlaczego nie mogę jeść, gdy ktoś na mnie patrzy?”
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Psychiatra w Katowicach Psycholog w Katowicach Psychiatra we Wrocławiu Psycholog we Wrocławiu Psychiatra w Dąbrowie Górniczej Psycholog w Dąbrowie Górniczej Psychiatra w Warszawie Psycholog w Warszawie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4568
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
12306
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+114
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Psycholog Psycholog Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z