Czy to zaostrzenie alergii i astma oskrzelowa po szczepieniu?

Piszę w imieniu taty, pytanie dotyczy szczepienia na COVID. Tato ma 52 lata, zaszczepił się w marcu pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca, w połowie maja ma przyjąć drugą dawkę. Jest alergikiem (pyłki, kurz itd.), ma nadciśnienie, jako dziecko miał wyciągany płyn z płuc. Bezpośrednio po pierwszej dawce czuł się nienajgorzej, miał typowe objawy (m.in. gorączkę), jednak po kilku tygodniach pojawił się u niego uciążliwy kaszel i flegma. Tato jest zdania, że po szczepionce zaostrzyła się u niego alergia, zaczął nawet podejrzewać u siebie astmę oskrzelową. Na terenie naszego miejsca zamieszkania jest bardzo ciężko o poradę lekarską, dlatego piszę tu. Czy tata powinien przed drugą dawką zgłosić się np. do alergologa lub pulmonologa? Czy przyjęcie drugiej dawki będzie dla niego bezpieczne?

Przyjęcie drugiej dawki jest bezpieczne. Nie ma potrzeby wizyty u alergologa.
Wizyta u alergologa nie jest konieczna. Wskazane jest jednak rozpoczęcie diagnostyki u swojego lekarza rodzinnego.
Przyjęcie drugiej dawki jest bezpieczne. W przypadku utrzymywania się kaszlu z odksztuszaniem wydzieliny wskazana dalsza diagnostyka w POZ.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2797
Pytań zadanych
przez pacjentów
7004
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi