Czy odstawić antykoncepcję hormonalną przed szczepieniem?

Czy kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną decydując się na szczepienie przeciwko COVID-19 powinny rozważyć jej odstawienie?

Nie, nie ma takiej konieczności. W okresie zwiększonego ryzyka zachorowania na COVID można rozważyć zastosowanie preparatu hormonalnego o niskim ryzyku powikłań zakrzepowo-zatorowych, ale nie ma konieczności odstawiania hormonalnej terapii antykoncepcyjnej.
W przypadku szczepionki wektorowej (Astra Zeneca, J&J) są doniesienia w literaturze fachowej o celowści przerwania antykoncepcji hormonalnej w miesiącach kiedy podawana jest szczepionka.
Należy zidentyfikować czynniki ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej. W zależności od ryzyka wystąpienia zakrzepów, możliwe że będzie trzeba odstawić antykoncepcję hormonalną.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1267
Pytań zadanych
przez pacjentów
4302
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

62
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi