Czy odstawić antykoncepcję hormonalną przed szczepieniem?

Czy kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną decydując się na szczepienie przeciwko COVID-19 powinny rozważyć jej odstawienie?

Nie, nie ma takiej konieczności. W okresie zwiększonego ryzyka zachorowania na COVID można rozważyć zastosowanie preparatu hormonalnego o niskim ryzyku powikłań zakrzepowo-zatorowych, ale nie ma konieczności odstawiania hormonalnej terapii antykoncepcyjnej.
W przypadku szczepionki wektorowej (Astra Zeneca, J&J) są doniesienia w literaturze fachowej o celowści przerwania antykoncepcji hormonalnej w miesiącach kiedy podawana jest szczepionka.
Należy zidentyfikować czynniki ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej. W zależności od ryzyka wystąpienia zakrzepów, możliwe że będzie trzeba odstawić antykoncepcję hormonalną.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2809
Pytań zadanych
przez pacjentów
7017
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi