2022-08-24

Czy nadmierne dbanie o higienę to fobia?

Dzień dobry. Mam obawy jeśli chodzi o zachowania Żony i bardzo proszę o wypowiedź specjalistę. Żona wiele rzeczy, które są przynoszone do domu np. ze sklepu, z samochodu, ogólnie z zewnątrz uważa za brudne. Najpierw przeciera je chusteczką antybakteryjną lub spirytusem, dopiero potem chowa. Takie rzeczy czasami z braku czasu lądują na ziemi i czekają na "wyczyszczenie". Jeśli dziecko w tym czasie dotknie takiego przedmiotu, natychmiast odsyła je do mycia rąk. Podobnie wychodząc z domu po zamknięciu drzwi dezynfekuje ręce po klamce. Po wizycie u lekarza i powrocie do domu, jeśli ma jakieś np. recepty, przeciera je chusteczką antybakteryjną. Po przygotowywaniu kurczaka, odkaża blaty spirytusem, często potem idzie się kąpać. Wychodzi z toalety publicznej, dezynfekuje ręce, ale dezynfekuje też zewnętrznie flakonik z płynem do dezynfekcji. Wzbrania się przed tym, żebym ją dotknął ponieważ jedziemy samochodem i dotykam kierownicy, którą dotykałem wcześniej po zrobieniu zakupów, po czym nie zdezynfekowałem rąk. Mycie rąk/dezynfekcja przesyłek od kuriera. Po wspólnej zabawie naszego dziecka z innym dzieku na placu zabaw, dezynfekuje mu ręce, proponuje rodzicom drugiego dziecka, że też mu zdezynfekuje, ponieważ naszemu zdezynfekowała, a istnieje prawdopodobieństwo, że podczas wracania z placu zabaw, dzieci się złapią za ręce. Inny przykład po załadowaniu bębna praniem, przed wyciąganiem ZAWSZE dezynfekuję drzwiczki, żeby wyciągane potem pranie, nie dotkneło. Martwię się o Żonę, że to coś więcej niż higiena. Żona mówi, że ją nękam i mam dać spokój, ona tak będzie robić bo tak lubi, nie jest to dla niej problemem i ma spokój w głowie. Sugeruje, że to ja mam problem, że jej wmawiam, że ma problem. Bardzo proszę napisać, kiedy to wszystko i czy jest normalne, a kiedy może to już być jakaś fobia? Jak postępować? Ja dla odmiany źle się czuję, gdy Żona daje mi plyn do dezynfekcji po tym jak przywitam się z sąsiadem podająć ręcę, albo otwieram za klamkę osiedlową furtkę. Pozdrawiam

Proszę rozważyć wspólną wizytę u psychologa.
Warto skonsultować te obserwacje z psychologiem, żeby zrozumieć podłoże takich zachowań.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Psycholog w Krakowie Psycholog w Bielsku-Białej Psycholog w Katowicach Psycholog we Wrocławiu Psycholog w Częstochowie Psycholog w Dąbrowie Górniczej Psycholog w Gliwicach Psycholog w Warszawie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15636
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4