2022-06-13

Czy działania niepożądane mogą wystąpić dopiero po kilku miesiącach stosowania antykoncepcji?

Mam pytanie odnośnie zmiany antykoncepcji. Od 10 miesięcy zażywam tabletki antykoncepcyjne. Z początku wszystko było w porządku i czułam się po nich dobrze. Jednak od jakiegoś czasu zaczęłam się źle czuć zażywając je. Dokuczają mi nudności, opuchnięte kostki, wzdęcia (nawet po bardzo delikatnych posiłkach), delikatne kłucie w podbrzuszu (jakby od jajników, raz z jednej strony raz z drugiej). Oprócz tego miewam coraz częściej bóle głowy i totalny brak apetytu. Dodam, że ciążę można wykluczyć, ponieważ stosunek odbył się 4 miesiące temu. Od tego czasu krwawienia z odstawienia są o tej samej porze. Jedynie są minimalnie bardziej skąpe niż wcześniej, bo na początku trwały około tygodnia, a teraz po 3/4 dni. Są żywo bądź ciemnoczerwone czasami z niewielkimi skrzepami. Poza tym dla pewności zrobiłam 4 testy ciążowe w odstępach jakiegoś 1,5 tygodnia dla pewności i wszystkie były negatywne. Kolejny stosunek odbył się nieco ponad tydzień temu jeden dzień przed krwawieniem z odstawienia. Na następny dzień krwawienie z odstawienia wystąpiło normalnie. Zamierzam poprosić ginekologa o zmianę tabletek, ale proszę mi powiedzieć czy wcześniejsze objawy mogą świadczyć o źle dobranych tabletkach i czy jeśli to są skutki niepożądane, to mogą wystąpić dopiero po 10 miesiącach stosowania?

Wskazana jest konsultacja z ginekologiem celem wykonania USG oraz kilku badań laboratoryjnych. Ponadto należy rozważyć zmianę/ odstawienie antykoncepcji hormonalnej.
należy wykonać badanie USG ginekologiczne oraz badania hormonalne.
Wskazana konsultacja z lek.prowadzącym w celu wykonania badań kontrolnych i ustalenia dalszego postępowania.
Jeśli pierwsze dolegliwości pojawiły się po okresie kilku miesięcy od rozpoczęcia stosowania antykoncepcji wynikają one najpewniej z innej przyczyny niż zły dobór preparatu. Proszę skonsultować się z ginekologiem i rozpocząć diagnostykę od szczegółowego badania ultrasonograficznego, które będzie trzeba uzupełnić o podstawowe badania laboratoryjne.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5047
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
13861
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+120
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z