Czy działania niepożądane mogą wystąpić dopiero po kilku miesiącach stosowania antykoncepcji?

Mam pytanie odnośnie zmiany antykoncepcji. Od 10 miesięcy zażywam tabletki antykoncepcyjne. Z początku wszystko było w porządku i czułam się po nich dobrze. Jednak od jakiegoś czasu zaczęłam się źle czuć zażywając je. Dokuczają mi nudności, opuchnięte kostki, wzdęcia (nawet po bardzo delikatnych posiłkach), delikatne kłucie w podbrzuszu (jakby od jajników, raz z jednej strony raz z drugiej). Oprócz tego miewam coraz częściej bóle głowy i totalny brak apetytu. Dodam, że ciążę można wykluczyć, ponieważ stosunek odbył się 4 miesiące temu. Od tego czasu krwawienia z odstawienia są o tej samej porze. Jedynie są minimalnie bardziej skąpe niż wcześniej, bo na początku trwały około tygodnia, a teraz po 3/4 dni. Są żywo bądź ciemnoczerwone czasami z niewielkimi skrzepami. Poza tym dla pewności zrobiłam 4 testy ciążowe w odstępach jakiegoś 1,5 tygodnia dla pewności i wszystkie były negatywne. Kolejny stosunek odbył się nieco ponad tydzień temu jeden dzień przed krwawieniem z odstawienia. Na następny dzień krwawienie z odstawienia wystąpiło normalnie. Zamierzam poprosić ginekologa o zmianę tabletek, ale proszę mi powiedzieć czy wcześniejsze objawy mogą świadczyć o źle dobranych tabletkach i czy jeśli to są skutki niepożądane, to mogą wystąpić dopiero po 10 miesiącach stosowania?

Wskazana jest konsultacja z ginekologiem celem wykonania USG oraz kilku badań laboratoryjnych. Ponadto należy rozważyć zmianę/ odstawienie antykoncepcji hormonalnej.
należy wykonać badanie USG ginekologiczne oraz badania hormonalne.
Wskazana konsultacja z lek.prowadzącym w celu wykonania badań kontrolnych i ustalenia dalszego postępowania.
Jeśli pierwsze dolegliwości pojawiły się po okresie kilku miesięcy od rozpoczęcia stosowania antykoncepcji wynikają one najpewniej z innej przyczyny niż zły dobór preparatu. Proszę skonsultować się z ginekologiem i rozpocząć diagnostykę od szczegółowego badania ultrasonograficznego, które będzie trzeba uzupełnić o podstawowe badania laboratoryjne.
Zalecana konsultacja ginekologiczna.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3446
Pytań zadanych
przez pacjentów
8299
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

97
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi