Zespół Sjögrena

Zdrowie A-Z

Artykuły oraz pytania pacjentów i odpowiedzi lekarzy na temat diagnostyki i leczenia zespołu Sjögrena.

Ostatnie artykuły

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „zespół Sjögrena”.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy po szczepieniu Pfizer może powstać zespół Sjögrena?
Czy u osoby z symptomami bielactwa będącej ozdrowieńcem po COVID-19 może powstać zespół Sjögrena po podaniu pierwszej dawki Pfizer? Jakiej specjalizacji lekarz powinien prowadzić pacjenta z takimi dolegliwościami?
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Do reumatologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma takich doniesień.
COVID-19, a zespół Sjögrena.
Około 9/10 lat temu został u mnie zdiagnozowany zespół Sjögrena, stąd pytanie jak się ma COVID-19 do mojej choroby? Czy powinienem się zaszczepić? Czy jest szansa, że przebieg COVID-19 u mnie będzie cięższy niż u zdrowej osoby? Czy po przejściu COVID-19 rozwój...
Jacek Koprowicz
psychiatra
Umów wizytę
Zespół Sjögrena, a właściwie choroba Mikulicza-Radeckiego (bo to właśnie Polak Jan Mikulicz-Radecki 50 lat wcześniej ją opisał!), jest chorobą autoimmunologiczną. I to określenie chyba wiele wyjaśnia... Organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym białkom, wywołując stany zapalne i uszkodzenie gruczołów wydzielania zewnętrznego oraz równolegle zmiany zapalne w różnych narządach i układach. Tak więc choroba sama w sobie jest obciążeniem dla układu immunologicznego, który jest nadwyrężony, źle funkcjonujący i gorzej podatny na właściwe reagowanie w sytuacji zagrożenia. To bez wątpienia może skutkować cięższym przebiegiem infekcji wirusowej SARS-CoV-2, ale też i innymi patogenami. Poza tym pamiętajmy, że osoba z tą chorobą jest względem CoViD-19 traktowana jako posiadacz choroby współistniejącej, a co to oznacza w suchych statystykach komentować nie muszę. Czy po przejściu COVID-19 rozwój choroby może przyspieszyć- nie znam takich doniesień, ale w medycynie niestety wszystko jest możliwe.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie jest to przeciwwskazanie do szczepienia.
Zespół Sjogrena oraz uczulenie - czy mogę się zaczepić na COVID-19?
Czy osoba z zespołem Sjogrena, skłonnością do nadwrażliwości (reakcja anafilaktyczna na penicylinę, uczulenie na kontrast), w przeszłości objawy neurologiczne po szczepieniu przeciw KZM (już po 1 dawce, pozostałych nie przyjęłam) może być bezpiecznie szczepiona przeciw COVID-19?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Istnieje duże ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie