Chciałam zapytać czy podróż samochodem z Wielkiej Brytanii do Polski (jest to około 24 godziny drogi) podzielona na dwie części po około 12 godzin w 30/32 tygodniu ciąży jest bezpieczna czy są ku temu jakieś przeciwwskazania?
Długotrwałe przebywanie w wymuszonej pozycji w ciąży nie jest dobrym rozwiązaniem. Odpowiedź na Pani pytanie wymaga indywidualnego podejścia i analizy dodatkowych czynników ryzyka. Proszę omówić to najlepiej z lekarze prowadzącym ciążę.
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie powinno być przeciwwskazań. Jednak odpowiedzi na Pani pytanie powinien udzielić lekarz ginekolog prowadzący ciążę, który zna przebieg ciąży i może ustalić, czy występuje ryzyko dla ciąży w czasie 24 godzinnej podróży samochodem.
Jak przy każdej dłuższej podróży należy pamiętać o właściwym nawodnieniu, wykonywaniu przerw czy ćwiczeń w trakcie jazdy - zapraszam na konsultacje - w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne dalszego postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Wszystko zależy od Pani stanu zdrowia oraz ew chorób towarzyszących. Długie unieruchomienie podczas ciąży może prowadzić do wystąpienia niepokojących objawów, które trzeba skonsultować z lekarzem. Podczas długich podróży należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz częstych przerwach w podróży celem wykonania niewielkiej aktywności fizycznej. Najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Dzień dobry, tydzień temu otrzymałam pozytywny wynik na covid. Z objawów został mi tylko suchy kaszel. Muszę w piątek odbyć podróż samolotem, skąd moje pytanie czy jest to bezpieczne?
Zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania, rozszerzymy wywiad choroby - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Czy zaświadczenie o braku możliwości odbycia podróży z powodu choroby oraz wyzdrowienia do czasu wyjazdu może zostać wydane podczas e-Wizyty czy konieczna jest wizyta stacjonarna?
Ostatnio czytałem artykuł o tym, jak bardzo ważne jest trzymanie leków w odpowiedniej temperaturze i mam obawy, że mogłem popsuć sobie efekty, wyniki w kuracji. Często wyjeżdżam na 10-20 dniowe delegacje (często poza granice naszego kraju) i mam w bagażu zawsze 2-3...
Nieprawidłowo przechowywany lek może stracić swoje właściwości lecznicze (świadczyć o tym może zmiana koloru/smaku leku lub np. jego rozkruszenie w blistrze). W zależności od informacji przypisanej do danego preparatu na temat warunków przechowywania-leki należy transportować np. w torbie termoizolacyjnej/torbie z dodatkiem wkładu chłodzącego czy w dostępnych w sprzedaży kartonach czy pojemnikach termoizolacyjnych (leki, które wymagają przechowywania w lodówce, w temp.2-8 st.; w torbie można je przetrzymać do 2h).Takie rozwiązania można również zastosować do leków, które należy przechowywać w temp. do 15 st.C. Natomiast w przypadku leków, które przechowujemy w temp. pokojowej (czyli do 25st.C) - leki powinno się umieszczać w suchym, zaciemnionym miejscu (ale nie powinna to być szafka w łazience ze względu na wysoką wilgotność). Nie powinno się zostawiać leków na stałe w walizce przez cały okres wyjazdu-może się ona szybko nagrzewać (szczególnie dotyczy to walizek wykonanych z tworzywa sztucznego).
Bardzo dużo zależy od tego w jakiej postaci jest lek. Leki w postaci roztworów, kropli, zawiesin oraz globulek i czopków w szczególności narażone są na zmiany temperatury. Leki w postaci tabletek pakowanych w blistry z możliwością wyjęcia pojedynczej tabletki są najbardziej odporne na zmianę warunków przechowywania.
Problem najlepiej będzie omówić z lekarzem zapisującym lek i ewentualnie zaopatrzyć się w pojemnik umożliwiający ich przechowywanie w jak najbardziej stabilnych warunkach.
Pisze w imieniu małżonki która jest w ciąży. Zdiagnozowano u niej polipa macicy o wielkości 30x10x10mm. W połowie maja planowaliśmy lot samolotem. W momencie planowanego lotu wiek ciąży to 19 tydzień. Czy taka podróż jest dla małżonki i dziecka bezpieczna?