Wakacje powinny być oczywiście czasem odpoczynku od codziennych trosk, niestety jednak to właśnie w tym okresie można doświadczyć wielu typowych dla urlopowiczów dolegliwości. Dodatkowym problemem jest to, że w czasie wakacji - będąc w zupełnie nieznanym sobie miejscu - trudno skorzystać z pomocy lekarskiej. Jak więc znaleźć taką poradę medyczną, wygodnie i szybko?
Chociaż ze względu na pandemię COVID-19 wiele osób zrezygnuje z zagranicznych wyjazdów, to wciąż niezbędna będzie pora resetu i odpoczynku, czy to nad polskim morzem, czy w górach, albo w innym rozwiniętym turystycznie miejscu. Niestety w trakcie pobytów wakacyjnych część urlopowiczów traci czujność, dlatego też w tym okresie pojawia się wiele typowych dolegliwości.
Co gorsze, w zupełnie nowym miejscu znalezienie lekarza jest bardzo trudne, zwłaszcza gdy porada medyczna potrzebna jest szybko. Z pomocą przychodzi jednak telemedycyna oraz porady lekarskie online, które są nie tylko wygodne, ale również dostępne przez cały tydzień, bez ograniczeń lokalizacyjnych. W przypadku jakich dolegliwości można w ten sposób kontaktować się z medykami?
Jedną z najczęstszych „wakacyjnych dolegliwości” są zatrucia pokarmowe, które mogą skutecznie zepsuć wyczekany urlop. Ile trwa zatrucie pokarmowe? Wszystko zależy od rodzaju atakującej bakterii, jednak zazwyczaj jest to od 2 dni, nawet do tygodnia. Szczególnym wyzwaniem jest zatrucie pokarmowe u dziecka, które doskwiera maluchowi bólami brzucha, wymiotami oraz biegunką i trudno sobie z nim radzić zwłaszcza poza domem.
W takich sytuacjach warto skontaktować się z lekarzem online, np. poprzez platformę haloDoctor.pl. Swoją pomoc oferują na niej nie tylko lekarze rodzinni, ale również gastrolodzy, których pomoc w takich sytuacjach będzie bezcenna.
Nie można zapominać jednak również o dorosłych, u których objawy zatrucia pokarmowego są podobne, choć mogą im towarzyszyć również wzdęcia, mdłości oraz ogólne osłabienie. W takiej sytuacji ważne jest to, co chory będzie pił i jadł. Dieta przy zatruciu powinna opierać się przede wszystkim na płynach, najlepiej niegazowanej wodzie mineralnej oraz napojach ze skrobią, w tym kisielach. Dodatkowo podstawą diety przy zatruciach powinny być lekkostrawne potrawy na bazie ryżu, w tym kleiki oraz pozbawione sztucznych polepszaczy chrupki kukurydziane.
Sprawdź: konsultacje online z internistą
Urlop w jednym z polskich kurortów? Jeśli pogoda będzie sprzyjać, niestety większość osób będzie narażona na oparzenia od słońca. Są one spowodowane uszkodzeniem skóry, do którego doprowadza zbyt długa ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Zazwyczaj to wynik dość nierozsądnego plażowania, bez zastosowania kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.
Jeśli jednak już dojdzie do poparzenia od słońca i rany są dość łagodne, wówczas można próbować leczyć je samodzielnie lub z pomocą lekarza online. Dobrym sposobem jest chłodzenie tych miejsc oraz stosowanie kremów na oparzenia słoneczne dostępnych w aptekach bez recepty. Kremy na oparzenia słoneczne mają przede wszystkim działanie natłuszczające oraz nawilżające, a przy tym mają za zadanie zregenerować skórę.
Niebezpieczne są też oparzenia słoneczne twarzy, które jeśli będą pojawiać się często, znacznie przyspieszą jej starzenie się. W takiej sytuacji również ważne jest stosowanie maści na oparzenia słoneczne, najlepiej z dodatkiem kwasu hialuronowego oraz witamin E oraz C.
Oparzenia słoneczne u dzieci to również wyzwanie zwłaszcza, że ich skóra jest pięciokrotnie cieńsza od tej u osób dorosłych. Właśnie dlatego trzeba im przede wszystkim zapobiegać, głównie dzięki stosowaniu kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, które na wakacjach trzeba aplikować kilkukrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza po wyjściu z wody.
Sprawdź: konsultacje online z dermatologiem
Podczas wakacji może objawić się również choroba lokomocyjna, która bardzo uprzykrza podróżowanie. Do jej najczęstszych objawów należą:
Jeśli jej pojawienie się było dla urlopowicza zaskoczeniem, wówczas może on skontaktować się z lekarzem rodzinnym online w celu przepisania odpowiednich medykamentów. Najskuteczniejsze są leki na chorobę lokomocyjną, które mają na celu zapobiegać objawom. Są to preparaty antyhistaminowe, które podaje się profilaktycznie na około 30 minut przed podróżą, choć zależy to od konkretnego produktu. W sprzedaży są też plastry na chorobę lokomocyjną lub specjalne opaski.
Choroba lokomocyjna w samolocie to również problem wielu podróżnych, a aby sobie z nią radzić warto nie tylko przyjąć odpowiedni lek, ale również wybierać fotele najbliżej skrzydeł samolotu. Nie powinno również się przejadać, gdyż także może to pogorszyć przebieg choroby lokomocyjnej.
Dobrym sposobem na chorobę lokomocyjną jest ponadto unikanie gwałtownych ruchów w czasie jazdy środkiem transportu oraz niesiadanie tyłem do kierunku jazdy.
Wielogodzinne spacery podczas upału i do tego często w niewygodnych butach, to szybki przepis na kolejną, „wakacyjną dolegliwość” jaką są odciski na stopach. To zgrubiałe warstwy naskórka spowodowane długotrwałym naciskiem w dane miejsce, co doprowadza do rogowacenia oraz niszczenia tej części. Zazwyczaj odciski na stopach nie są niebezpieczne, jednak mogą skutecznie utrudnić wakacyjne zwiedzanie. Jak więc sobie z nimi poradzić?
W aptekach dostępne są m.in. plastry na odciski, które mają za zadanie zabezpieczyć tę część skóry oraz w przypadku wielu preparatów dostępnych na rynku dodatkowo zmniejszyć ból oraz zregenerować skórę. Bolesne są także odciski na pięcie, które także można łagodzić przy użyciu tego typu plastrów.
Kolejnym produktem są płyny na odciski, które w swoim składzie mają głownie kwas salicylowy. Jego celem jest zmiękczenie oraz rozpulchnienie naskórka, co ułatwia jego złuszczanie. Taki preparat warto zastosować zwłaszcza przy dłuższych podróżach, gdy urlopowicze nie mogę pozwolić sobie na to, by odciski na stopach powstrzymały ich dalsze plany.
Wakacje niestety sprzyjają też infekcjom intymnym u kobiet. Często jest to bakteryjne zapalenie pochwy, do którego dochodzi m.in. przez niezachowanie odpowiedniej higieny. Do głównych objawów należy świąd, pieczenie oraz zaczerwienienie, a także dokuczliwe upławy. Zakażenie bakteryjne pochwy leczy się zarówno przez farmakoterapię, jak i żele oraz maści, jednak zawsze problem należy skonsultować z ginekologiem. Na szczęście problem można omówić również dzięki e-Wizycie, dzięki której pacjentka może otrzymać e-Receptę na konkretny preparat.
Na wakacjach często pojawiają się też nawracające infekcje pochwy, które już wcześniej doskwierały kobiecie i mogą nasilać się właśnie w tym czasie. Aby ich uniknąć trzeba przede wszystkim:
Istotnym tematem jest również infekcja w ciąży, która może stanowić potencjalne ryzyko dla dziecka. Właśnie dlatego kluczowe jest, aby w czasie pobytu wakacyjnego skonsultować problem z ginekologiem, jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek nieprzyjemne objawy.
Od kilku lat coraz więcej mówi się o kleszczach, które mogą spowodować groźną chorobę zwaną boreliozą. Oczywiście ukąszenie kleszcza nie zawsze przeradza się w tę chorobę, jednak jeśli po wyciagnięciu pajęczaka pojawią się niepokojące objawy, wówczas należy szybko zareagować. Jakie powinny wzbudzić czujność?
Niebezpieczną oznaką jest przede wszystkim rumień po kleszczu, choć występuje on u 30 do 50 proc. osób zakażonych. Ślad po kleszczu wymaga jednak obserwacji i jeśli jeszcze w czasie wakacji pojawią się jakiekolwiek dodatkowe dolegliwości, wówczas należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, co można zrobić również online.
Aby uniknąć boreliozy, trzeba przede wszystkim dokładnie sprawdzać skórę po powrocie z lasu oraz łąk, a także stosować preparaty na kleszcze nakładane na skórę i ubrania. Istotne znaczenie ma również szybkie usunięcie, jeśli pajęczak już wbije się w skórę. Przy usuwaniu kleszcza nie można przede wszystkim nacierać go masłem lub innymi tłustymi substancjami. Trzeba po prostu delikatnie go wyciągnąć, a miejsce zdezynfekować.
Przebywanie w zupełnie nowym miejscu podczas wakacji to także ryzyko pojawienia się reakcji uczuleniowych spowodowanych ekspozycją na nowe bodźce. Na wakacjach częste są alergie pokarmowe oraz uczulenie na chlor. Okazuje się jednak, że to ostatnie nie wynika z samej obecności chloru, ale z nieprawidłowo przygotowanego kąpieliska. Wówczas może pojawić się wysypka, zaczerwienienie oraz świąd.
Wysypki u dzieci także są częste w okresie wakacyjnym. Mogą one pojawić się np. po spożyciu owoców morza lub innych pokarmów, których dziecko wcześniej nie jadło. Rodzice podczas urlopu zmagają się również często z uczuleniem na słońce u dzieci, które objawia się obecnością pęcherzy, wysypką na plecach, świądem, czy obrzękami.
Wysypkę od słońca powinno leczyć się dzięki specjalnie przeznaczonym do tego celu preparatom, w tym maściom z cynkiem, przyjmowaniem selenu oraz stosowaniu kremów z filtrem. Takie reakcje uczuleniowe trzeba jednak skonsultować z alergologiem, co w okresie wakacyjnym także można zrobić online, np. poprzez platformę haloDoctor.pl.
Wyjazd w zupełnie nowe miejsce może także sprawdzić, że u urlopowicza nasilą się objawy chorób przewlekłych. Warto zwrócić uwagę też na to, że jeśli w okresie wakacyjnym pojawią się inne, nieznane dotąd objawy przewlekłych chorób, także należy skorzystać z porady medycznej online. Na szczęście w przypadku platformy haloDoctor.pl swoją pomoc oferują lekarze różnych specjalizacji, od kardiologów, przez gastrologów, aż po endokrynologów.
Dodatkowo częstym problemem jest zapomnienie o zabraniu ze sobą regularnie przyjmowanych leków, jednak w takich sytuacjach można skorzystać z przepisania recepty online i jej wykupienia na wakacjach.
Jeszcze kilka lat temu skorzystanie z porady medycznej w czasie wakacji było trudne, a pacjenci w większości przypadków byli zdani na siebie lub oczekiwali na powrót do domu. Na szczęście dzięki telemedycynie z medykiem można skontaktować się również online i to z dowolnie wybranego przez siebie miejsca, o ile ma się dostęp do Internetu. Jeśli więc przygotowujecie się do urlopu, nie musicie już martwić się o brak opieki lekarskiej.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!