2022-06-24

Czy działanie temperatury w czasie podróży na leki może osłabić ich działanie?

Ostatnio czytałem artykuł o tym, jak bardzo ważne jest trzymanie leków w odpowiedniej temperaturze i mam obawy, że mogłem popsuć sobie efekty, wyniki w kuracji. Często wyjeżdżam na 10-20 dniowe delegacje (często poza granice naszego kraju) i mam w bagażu zawsze 2-3 opakowania tego leku. Po przyjeździe do hotelu czy po powrocie z delegacji w domu tabletki są utrzymywane w temperaturze pokojowej. Gorzej podczas podróży autem. Często podróżuje dostawczakiem gdzie temperatura w bagażniku może bardzo się różnić od miejsca pasażera. Leki trzymałem zawsze z walizką w bagażniku (teraz wiem, że to błąd), tak więc podczas tras leki mogły być narażone na zbyt wysoką lub niską temperaturę. Czy takie temperatury mogły wpłynąć na działanie leku? Jestem bardzo zaniepokojony tym faktem. Na ulotce jest napisane "Brak specjalnych zaleceń dotyczących warunków przechowywania". Czy mam powody do obaw?

Nieprawidłowo przechowywany lek może stracić swoje właściwości lecznicze (świadczyć o tym może zmiana koloru/smaku leku lub np. jego rozkruszenie w blistrze). W zależności od informacji przypisanej do danego preparatu na temat warunków przechowywania-leki należy transportować np. w torbie termoizolacyjnej/torbie z dodatkiem wkładu chłodzącego czy w dostępnych w sprzedaży kartonach czy pojemnikach termoizolacyjnych (leki, które wymagają przechowywania w lodówce, w temp.2-8 st.; w torbie można je przetrzymać do 2h).Takie rozwiązania można również zastosować do leków, które należy przechowywać w temp. do 15 st.C. Natomiast w przypadku leków, które przechowujemy w temp. pokojowej (czyli do 25st.C) - leki powinno się umieszczać w suchym, zaciemnionym miejscu (ale nie powinna to być szafka w łazience ze względu na wysoką wilgotność). Nie powinno się zostawiać leków na stałe w walizce przez cały okres wyjazdu-może się ona szybko nagrzewać (szczególnie dotyczy to walizek wykonanych z tworzywa sztucznego).
Bardzo dużo zależy od tego w jakiej postaci jest lek. Leki w postaci roztworów, kropli, zawiesin oraz globulek i czopków w szczególności narażone są na zmiany temperatury. Leki w postaci tabletek pakowanych w blistry z możliwością wyjęcia pojedynczej tabletki są najbardziej odporne na zmianę warunków przechowywania.
Problem najlepiej będzie omówić z lekarzem zapisującym lek i ewentualnie zaopatrzyć się w pojemnik umożliwiający ich przechowywanie w jak najbardziej stabilnych warunkach.
Wszystko zależy od rodzaju leku i jego postaci. Proszę skonsultować się z lekarzem, który przepisał lek.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Internista w Katowicach Internista w Dąbrowie Górniczej Internista w Bielsku-Białej Internista w Krakowie Internista w Gliwicach Internista w Warszawie Internista w Częstochowie Lekarz rodzinny w Gliwicach

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5045
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
13861
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+120
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z