Nowotwór jelita grubego

Zdrowie A-Z

Nowotwór jelita grubego to rodzaj nowotworu złośliwego rozwijającego się w tkance jelita grubego. Objawy mogą obejmować zmiany w wypróżnianiu, krew w stolcu, ból brzucha, utratę wagi oraz zmęczenie. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla poprawy rokowań i skuteczności terapii, dlatego regularne badania przesiewowe są zalecane dla osób zwiększonego ryzyka, takich jak osoby po 50. roku życia lub osoby z historią choroby jelita grubego w rodzinie. Wczesne wykrycie nowotworu jelita grubego może zwiększyć szansę na skuteczne wyleczenie i poprawić jakość życia pacjenta.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „nowotwór jelita grubego”.

Najnowsze pytania pacjentów
Wykluczenie raka jelita grubego bez kolonoskopii.
Czy możliwe jest wykluczenie raka jelita grubego bez wykonania kolonoskopii?
Adam Żebrowski
chirurg, proktolog, internista
Umów wizytę
Dzień dobry. Nie wątpliwie badanie kolonoskopowe służy do przesiewowego badania w kierunku ew. nowotworu lub wykonywane jest ze wskazań medycznych kiedy podejrzewana może być w.w choroba nowotworowa. Tylko to badania ostatecznie może wykluczyć podejrzenie nowotworu zlośliwego jelita grubego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dla wykluczenia nowotworu złośliwego jelita grubego niezbędne jest wykonanie badania histopatologicznego, do którego materiał pobierany jest podczas kolonoskopii. Dotyczy to oczywiście guzów znajdujących się w obrębie zasięgu kolonoskopu.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak można wykonać endoskopie kapsułkową.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Nie, tylko w czasie kolonoskopii jest możliwe pobranie wycinka do badań histopatologicznych, których wynik jest ostatecznym potwierdzeniem lub zaprzeczeniem rozpoznania nowotworu.
Czy to może być rak jelita grubego?
Zawsze miałam zaparcia. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy i odkąd ustabilizował się poziom hormonów, to zmienił się mój rytm wypróżnień. Wyróżniam się nawet 2-3 razy dziennie, czasem stolce są względnie uformowane (lecz mają znacznie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta proktologiczna.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Bardzo możliwe, że zaparcia były spowodowane niedoczynnością tarczycy i zbyt małym stężeniem hormonów, stąd aktualnie zmiana w rytmie wypróżnień. Warto powiedzieć o tym lekarzowi rodzinnymi, zleci dodatkowe badania :) Ryzyko raka jelita grubego jest bardzo bardzo małe.
Co mam zrobić, aby zostać profesjonalnie zbadanym?
Mam jednostronnie powiększoną szyję w okolicy Jabłka Adama. Byłem u kilku lekarzy, żaden bez żadnych badań stwierdza, że jestem zdrowy. Ponadto leczę się raka jelita grubego. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co mam dalej zrobić, aby rozpocząć leczenie prawidłowe?
Mam powiększoną po lewej stronie chrząstkę tarczowate (jabłko Adama). Leczę się ponadto na raka jelita grubego. Byłem u czterech lekarzy. Onkolog stwierdził, że to problem tarczycy i mam udać się do lekarza POZ, lekarz z POZ po badaniach uznał, że jestem zdrowy, a to powstało w wyniku...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest to powiększona tarczyca - należy zgłosić się do endokrynologa. Wcześniej można wykonać badanie USG.
Ile czasu po operacji tarczycy można wykonać kolonoskopię? 
Nie wiem kiedy mam zapisać się, a lekarz nie powiedział mi. Nadmieniam, że leczę się na raka jelita grubego. Mam 53 lata.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4