2020-09-20

Zgrubienia na skórze głowy - czy może to być łojotokowe zapalenie skóry?

Mężczyzna, 69 lat, dobry ogólny stan zdrowia. Dolegliwość trwa od 10 miesięcy i dotyczy skóry głowy. Występują miejscowe zgrubienia - gródki wypełnione sebum, ustępujące chwilowo pod naciskiem- wydzielanie płynu( łoju). Rano są małe i powiększają się w ciągu dnia. Wówczas skóra robi się chropowata (też obszar brwi) , jakby pokryta "przyklejonym piaskiem". Nie ma opadającego łupieżu podobnie jak dolegliwego świądu. Powiększyło się naturalne łysienie czołowe i góry głowy. Opieka dermatologiczna jest nieskuteczna, mimo zmiany leków oraz różnych szamponów leczniczych. Pozytywna reakcja jedynie na Metronidazol w żelu. Stosowanie zewnętrznie antybiotyków bezskuteczne (próby), zaś kortykosteroiów pogarsza stan w bardzo krótkim czasie. Ze strony lekarza brak wyraźnej diagnozy schorzenia. Następuje odczuwalne zmniejszenie komfortu bytowego oraz początki pogorszenia stanu psychicznego pacjenta. Czy możliwe są łojotokowe zapalenia skóry (mieszków włosowych) z nadkażeniami bakteryjnymi? Czy możliwe zakażenie pierwotniakami?

witam w takiej sytuacji z uwagi na brak efektów leczenia (ponad 5 mc) proponuje pobrac wycinek ze zmiany w celu weryfikacji histopatologicznej choroby.
Konieczna konsultacja dermatologiczna z pobraniem zmiany do badania hist-pat.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Łysienie w Gliwicach Łysienie w Warszawie Łysienie w Krakowie Łysienie w Bielsku-Białej Łysienie w Łodzi Łysienie w Dąbrowie Górniczej Łysienie w Katowicach Łysienie w Częstochowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6317
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16384
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+148
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4