Dystrofia mięśniowa

Zdrowie A-Z

Dystrofia mięśniowa to grupa dziedzicznych chorób mięśni, które prowadzą do stopniowego osłabienia i zaniku mięśni. Charakteryzuje się utratą funkcji mięśniowych oraz postępującym upośledzeniem ruchu. Objawy mogą obejmować trudności w chodzeniu, wstawaniu z pozycji siedzącej, trudności w oddychaniu oraz deformacje stawów. Istnieje wiele różnych typów dystrofii mięśniowej, z których każda ma własne cechy kliniczne i prognostyczne. Pomimo braku skutecznego leczenia na chwilę obecną, opieka lekarska, fizjoterapia i terapia zajęciowa mogą pomóc w zarządzaniu objawami oraz poprawie jakości życia pacjenta.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „dystrofia mięśniowa”.

Najnowsze pytania pacjentów
Zaburzenia koncentracji i pamięci po zatruciu marihuaną.
Około dwóch miesięcy temu zatrułem się marihuaną (po tym zajściu nigdy więcej jej nie zażyłem). Od tego czasu w ogóle nie czuje się jak ja, ciężko mi się koncentrować oraz zapamiętywać i często towarzyszy mi zmęczenie. Czy da się coś z tym zrobić?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje - zlecimy diagnostykę, włączymy odpowiednie leczenie oraz wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Czy ataki padaczkowe mogą wrócić po 14 latach?
Mam 24 lata i już 14 lat nie mam ataków padaczkowych, czy mogę normalnie używać telefonu? Bardzo się ograniczam i ciężko mi żyć normalnie, czy mogę już na zawsze zapomnieć o padaczce?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Posiadamy liczne leki p/padaczkowe, część pacjentów z padaczką jest nawet uprawniona do kierowania pojazdami, nie mówić już o używaniu telefonu - zalecam zgłosić się do dobrego neurologa.
Ciągłe czucie oszołomienia, czy to może być zaburzenie psychosomatyczne?
Od dwóch miesięcy odczuwam ciągłe uczucie oszołomienia, jakbym był cały czas pijany - 24h/7, co utrudnia mi codzienne funkcjonowanie. Byłem u neurologa, który zaproponował badanie krwi oraz rezonans magnetyczny głowy. Oba badania wyszły prawidłowo. Problem jest taki,...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Oprócz podstawowych badań :wskazane badania laboratoryjne: glukoza na czczo, insulina na czczo, hemoglobina glikowana, TSH, anty-TPO, CRP. poziom wit. D3, B12, magnezy, pomiary ciśnienia krwi. Konieczna konsultacja u otolaryngologa, również u psychologa.
Ciągłe uczucie oszołomienia - o czym może świadczyć?
Jestem 22-letnim mężczyzną. Od miesiąca mam ciągłe uczucie oszołomienia - jakbym był pod wpływem alkoholu. Trudno mi się funkcjonuje w tym stanie. Martwię się, że to mi nie minie, bo od początku tego stanu już minęło tak wiele czasu. Co to może być? 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u lekarza POZ, wykonanie badań laboratoryjnych: morfologia, żelazo, glukoza, hemoglobina glikowana, CRP, kreatynina, TSH, anty-TPO oraz systematyczne pomiary ciśnienia krwi.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u neurologa.
Co może powodować nawracające zaburzenia snu i zawroty głowy?
Jestem mężczyzną w wieku 22 lat. Od trzech tygodni mam uczucie ciągłego oszołomienia (jakby zawroty głowy), występują u mnie zaburzenia snu i mam brak łaknienia. Nie wiem co się ze mną dzieje, nigdy czegoś takiego nie miałem i jestem zdenerwowany całą sytuacją, bo tak nie da się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta lekarska stacjonarna u lekarza POZ , który po zbadaniu zleci wykonanie badań laboratoryjnych i innych diagnostycznych. Ukierunkuje dalsze postepowanie.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4