Ból piersi

Zdrowie A-Z

Ból w piersiach, zwany również mastalgia, może mieć różne przyczyny, w tym hormonalne zmiany związane z cyklem miesiączkowym, przewlekłe choroby, stres czy nawet urazy. U większości kobiet ból piersi jest zazwyczaj łagodny i przemijający, jednak w niektórych przypadkach może być objawem poważniejszego schorzenia, takiego jak zapalenie piersi, torbiele czy nawet rak piersi. Dlatego ważne jest, aby każdy nietypowy ból lub zmiana w piersiach były skonsultowane z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i ewentualnego leczenia. Regularne samobadanie piersi oraz regularne kontrole u lekarza mogą pomóc w wczesnym wykryciu ewentualnych problemów zdrowotnych.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „ból piersi”.

Najnowsze pytania pacjentów
Bardzo się boję, co mnie czeka.
W jaki sposób usuwany jest guzek w piersi? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Usunięcie guzka w piersi jest procedurą, która może być wykonana w różny sposób, w zależności od wielu czynników, takich jak rozmiar guzka, jego lokalizacja, charakter (czy jest podejrzany o bycie nowotworem czy uznawany za łagodny) oraz ogólny stan zdrowia pacjentki. Biopsja cienkoigłowa lub gruboigłowa to metoda diagnostyczna, która polega na pobraniu próbki komórek z guzka za pomocą specjalnej igły. Jest to mniej inwazyjna procedura, która może dostarczyć informacji o charakterze guzka, ale nie zawsze prowadzi do jego całkowitego usunięcia. Często wykonuje się zabieg chirurgiczny, w którym usuwa się sam guzek oraz niewielką ilość otaczającej go zdrowej tkanki. Zabieg taki stosowany jest w przypadku guzków łagodnych lub we wczesnych stadiach raka piersi, gdy guzek nie jest rozległy. Mastektomia to bardziej radykalna procedura, podczas której usuwa się całą pierś, a czasem także okoliczne węzły chłonne i tkanki. Jest stosowana głównie w przypadku rozległego raka piersi lub wysokiego ryzyka nawrotu. Mastektomia oszczędzająca to metoda, która stara się maksymalnie zachować tkankę piersi, usuwając jednocześnie guzek i nieco otaczającej go zdrowej tkanki. Wybór metody zależy od wielu czynników, w tym od wyników badań obrazowych (jak mammografia czy USG), biopsji, oceny ryzyka oraz preferencji pacjentki. Decyzja o wyborze metody leczenia jest podejmowana po konsultacji z onkologiem, chirurgiem oraz radiologiem, biorąc pod uwagę najlepsze opcje leczenia dla danego przypadku. Po zabiegu, niezależnie od zastosowanej metody, przeprowadzane są zwykle badania histopatologiczne usuniętego materiału, aby precyzyjnie określić rodzaj guzka i ewentualną konieczność dalszego leczenia.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Usuwanie guzka w piersi, znanego również jako lumpektomia lub widełeksekcja, jest jedną z metod leczenia chirurgicznego nowotworów piersi, szczególnie gdy są one na wczesnym etapie. Celem tej procedury jest usunięcie guzka (nowotworu) wraz z niewielką ilością otaczającej go zdrowej tkanki, aby upewnić się, że wszystkie komórki nowotworowe zostały wyeliminowane, jednocześnie maksymalnie zachowując wygląd i funkcję piersi. O dokładnym przebiegu procedury proszę pytać lekarza który będzie przeprowadzał zabieg.
Czy mogę być w ciąży, jeśli 5 testów ciążowych z moczu dało wynik negatywny?
55 dni temu doszło do stosunku, tj. 3.11.2023 r. Od tamtego tego czasu wystąpiły 2 okresy (14.11.2023 r. oraz 12.12.2023 r. - krwawienie ze skrzepami). Od wczoraj bolą mnie piersi. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa z badaniem USG.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Jeśli miała Pani dwa normalne krwawienia miesiączkowe od daty stosunku i pięć testów ciążowych z moczu dało wynik negatywny, to bardzo mało prawdopodobne jest, aby była Pani w ciąży. Testy ciążowe z moczu są zazwyczaj wiarygodne, gdy są wykonane po odpowiednim czasie od potencjalnego zapłodnienia, czyli zwykle po upływie co najmniej tygodnia od spodziewanej miesiączki. Ból piersi, który Pani doświadcza, może być spowodowany wieloma czynnikami, które nie są związane z ciążą, w tym zmianami hormonalnymi związanymi z cyklem miesiączkowym, stresem, zmianami w diecie lub stylem życia, a nawet noszeniem nieodpowiedniego biustonosza. Jeśli ból piersi jest nowym lub niepokojącym objawem, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne przyczyny. Ponieważ miała Pani regularne krwawienia miesiączkowe i negatywne wyniki testów ciążowych, wydaje się, że ciąża jest mało prawdopodobna. Jeśli jednak nadal ma Pani wątpliwości lub niepokój związany z możliwością ciąży lub jeśli krwawienia były nietypowe pod względem intensywności lub trwania, konsultacja z lekarzem ginekologiem może być wskazana. Lekarz może zasugerować dodatkowe badania, takie jak badanie krwi (beta-hCG) dla potwierdzenia wyniku oraz przeprowadzić dokładniejsze badanie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Proszę pamiętać, że dbanie o regularne kontrole zdrowotne i śledzenie wszelkich zmian w Pani ciele to ważny element troski o własne zdrowie.
Bolesne piersi - jaka może być ich przyczyna?
Od kilku dni mam bardzo nabrzmiałe i bolesne piersi. Mam wrażenie jak by urosły o kilka rozmiarów. Miesiączka będzie dopiero 10.01 więc to raczej nie PMS.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Bolesność piersi, o której Pani wspomina, może mieć kilka przyczyn. Zazwyczaj jest to związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie, które mogą występować nie tylko przed miesiączką, ale także w innych fazach cyklu. Inne możliwe przyczyny to zmiany w diecie, stres, a także niektóre schorzenia piersi, takie jak mastopatia czy infekcje. Mimo że Pani miesiączka dopiero się zbliża, zmiany hormonalne mogą już wpływać na stan piersi, co czasem zdarza się wcześniej niż zwykle. Jeśli objawy są dla Pani nowe lub nasilają się, warto umówić się na konsultację z lekarzem. Podczas wizyty można przeprowadzić badanie piersi oraz zalecić odpowiednie badania, aby wykluczyć inne przyczyny. Proszę pamiętać, że regularne samobadanie piersi jest ważne dla wczesnego wykrywania ewentualnych zmian. Jednocześnie, jeśli dolegliwości są uciążliwe lub pojawiają się inne niepokojące objawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu wywiadu i badania będzie mógł zalecić odpowiednie dalsze postępowanie. Proszę pamiętać, aby dbać o siebie i nie lekceważyć żadnych niepokojących sygnałów, które wysyła Pani organizm.
Czy może to być niedomoga lutealna?
5 dni przed okresem zaczyna mi się brązowe plamienie, towarzyszy temu pms, bóle piersi i podbrzusza. Cykl 28,29 dni, przy czym owulacja w 13,14 dniu - jeśli nie, co powinnam sprawdzić?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisane przez Panią objawy, takie jak brązowe plamienie przed okresem, bóle piersi, podbrzusza oraz PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), mogą być związane z różnymi czynnikami i nie muszą od razu wskazywać na niedomogę lutealną. Niedomoga lutealna, czyli niewystarczająca funkcja ciałka żółtego, która prowadzi do niedostatecznej produkcji progesteronu w drugiej fazie cyklu, może być jedną z przyczyn występowania takich objawów, jednak dokładna diagnoza wymaga bardziej szczegółowej oceny. Owulacja w 13. lub 14. dniu cyklu oraz długość cyklu 28-29 dni wskazują na regularny cykl miesięczny, co jest dobrym znakiem. Plamienie przed miesiączką i objawy PMS mogą jednak być wynikiem wahań hormonalnych, w tym właśnie niedoboru progesteronu w fazie lutealnej, ale także mogą być spowodowane innymi przyczynami, takimi jak stres, zmiany masy ciała, zmęczenie czy inne czynniki zdrowotne. Aby sprawdzić, czy może to być niedomoga lutealna lub inna kwestia hormonalna, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem. Lekarz może zalecić wykonanie badań stężeń hormonów, takich jak progesteron i estrogen, w określonych dniach cyklu, a także inne badania, które pomogą ocenić funkcjonowanie Pani układu reprodukcyjnego. Może być również zalecane badanie USG narządu rodnego, aby ocenić stan jajników i macicy. Warto również zwrócić uwagę na ogólny stan zdrowia, dietę, poziom stresu oraz aktywność fizyczną, ponieważ te czynniki również mogą wpływać na równowagę hormonalną i ogólne samopoczucie w cyklu miesięcznym. Proszę pamiętać, że dbałość o zdrowie i regularne wizyty kontrolne są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia reprodukcyjnego. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Dlaczego nie dostałam miesiączki? Czy choroba mogła wpłynąć na przesunięcie się miesiączki?
28 dni temu powinnam dostać miesiączkę (23 X), ale się nie pojawiła. W planowanym terminie (konkretnie 2 dnia planowanej miesiączki) wystąpiło brązowe, delikatne plamienie. Trwało 3 dni. Po tym był spokój. Od 4 dni boli mnie podbrzusze (bardziej opisałaby jako skurcze), bolą jajniki i...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisane przez Panią objawy oraz brak miesiączki mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, w tym niedawną chorobą. Choroby, szczególnie te z gorączką i ogólnym osłabieniem organizmu, mogą wpłynąć na przesunięcie się miesiączki. Reakcją organizmu na chorobę jest często skupienie zasobów na walce z infekcją i regeneracji, co może prowadzić do tymczasowych zmian w cyklu miesiączkowym. Anemia, którą Pani wspomina, również może mieć wpływ na regularność i charakter miesiączek. Niedobór żelaza w organizmie może prowadzić do osłabienia oraz innych objawów, które Pani opisuje, takich jak zmęczenie, uczucie zimna czy ogólne osłabienie. Opisane objawy, takie jak ból podbrzusza, jajników, tkliwość piersi, zmęczenie i rozdrażnienie, są typowe dla okresu przedmiesiączkowego i mogą sugerować, że miesiączka zbliża się, mimo że pojawiła się z opóźnieniem. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i może reagować na stres, chorobę czy zmiany hormonalne na różne sposoby. Zachęcam do monitorowania swojego stanu i, jeśli sytuacja się nie unormuje lub pojawiają się nowe, niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Lekarz może zaproponować wykonanie dodatkowych badań, takich jak badanie stężeń hormonów czy USG narządów miednicy, aby wykluczyć inne przyczyny nieregularności miesiączkowych i ocenić ogólny stan zdrowia. Jeśli boryka się Pani z anemią, ważne jest również utrzymanie odpowiedniej diety bogatej w żelazo oraz, w razie konieczności, suplementacja żelaza zgodnie z zaleceniami lekarza. Czy ma Pani jakieś inne objawy, które budzą Pani niepokój lub ma Pani dodatkowe pytania? Pamiętać proszę, że ważne jest dbanie o swoje zdrowie i nie należy ignorować sygnałów, które wysyła organizm. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy jest szans, że mogę być w ciąży?
Od ponad roku staramy się z mężem o dziecko, niestety bezskutecznie. Ostatnie cykle mam w miarę regularne - 33 dni. Natomiast tym razem plamienie (zawsze zwiastujące miesiączkę) pojawiło się w 29 dniu, po czym krwawienie miesięczne nie nastąpiło. Bardzo mnie to zdziwiło. Po kilku dniach zaczęły...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nalezy się zglosic do lek. prowadzącego.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Rozumiem Pani nadzieję i niepewność w tej sytuacji. Zmiana w charakterze cyklu miesiączkowego, tak jak opisane przez Panią przedwczesne plamienie bez następującego po nim krwawienia miesięcznego, w połączeniu z innymi objawami, takimi jak ból piersi czy delikatne skurcze brzucha, może być jednym z wczesnych sygnałów ciąży, szczególnie jeśli stara się Pani o dziecko. Te objawy mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi we wczesnej ciąży. Jednakże, istnieje także wiele innych przyczyn zmian w cyklu miesiączkowym oraz pojawienia się opisanych objawów, które nie muszą być związane z ciążą. Tym niemniej, jedynym pewnym sposobem, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę, jest wykonanie testu ciążowego. Testy ciążowe są najbardziej wiarygodne, gdy są przeprowadzane po przekroczeniu terminu spodziewanej miesiączki, co w Pani przypadku już nastąpiło. Rozumiem obawy przed możliwym rozczarowaniem, ale zachęcam do wykonania testu. Niezależnie od wyniku, będzie to ważny krok do dalszego działania. Jeśli test okaże się pozytywny, zalecam umówienie się na wizytę u ginekologa, aby potwierdzić ciążę badaniem USG i rozpocząć odpowiednią opiekę prenatalną. W przypadku wyniku negatywnego i dalszych trudności z zajściem w ciążę, konsultacja z lekarzem może również pomóc w zdiagnozowaniu i leczeniu ewentualnych przyczyn problemów z płodnością. Proszę pamiętać, że wsparcie i porada medyczna są kluczowe w procesie starania się o dziecko, a regularne wizyty i konsultacje mogą pomóc w wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości oraz w podjęciu odpowiednich kroków. Czy jest coś jeszcze, co mogę dla Pani zrobić lub doradzić w tej kwestii? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy zdaniem Doktora mam szukać dalej pomocy, czy czekać cierpliwie aż organizm sam się unormuje?
Z końcem lipca skończyła mi się ochrona antykoncepcyjna. Przyjęłam 2 zastrzyki anty. Odstawiłam z powodu bolesnych piersi i wydobywał mi się płyn. Badanie USG piersi w porządku. Teoretycznie pisze, że w sierpniu powinnam dostać miesiączkę. Zrobiona teraz cytologia wynik prawidłowy. Lekarz na...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Na podstawie Pani opisu sytuacji, wydaje się, że doświadcza Pani szeregu dolegliwości, które mogą mieć różne podłoża, ale wszystkie zasługują na uwagę i nie należy ich ignorować. Zmiany, które opisuje Pani po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, mogą być spowodowane regulacją hormonalną organizmu, która czasami wymaga kilku cykli, aby się ustabilizować. Jednakże, objawy takie jak bardzo długie miesiączki, trudności z utrzymaniem moczu, znaczne przybieranie na wadze i ból brzucha, mogą wskazywać na potrzebę dalszej diagnostyki. Mimo że lekarz na badaniu nie stwierdził niczego podejrzanego i wynik cytologii jest prawidłowy, co jest dobrą wiadomością, nie oznacza to, że nie powinna Pani szukać dalszej pomocy, szczególnie jeśli objawy negatywnie wpływają na Pani jakość życia. Ból pleców, problemy z utrzymaniem moczu, oraz ból brzucha mogą być sygnałem innych stanów, które wymagają zdiagnozowania przez specjalistów, takich jak urolog, gastrolog, czy endokrynolog. Ważne jest również, aby monitorować swoją masę ciała i wzdęcia, które mogą być objawami związanych z dietą, nietolerancjami pokarmowymi, ale również mogą mieć podłoże hormonalne, jak np. zespół policystycznych jajników (PCOS), który często współwystępuje z nieregularnymi miesiączkami i problemami z masą ciała. Moja rada jest taka, aby nie czekać biernie, lecz aktywnie szukać przyczyny Pani dolegliwości. Dobrym kierunkiem może być dalsze badanie hormonalne, które może wykluczyć lub potwierdzić zaburzenia hormonalne, oraz konsultacja z innymi specjalistami, na podstawie Pani objawów. Czasami potrzebne jest podejście multidyscyplinarne, aby zrozumieć kompleksowy obraz sytuacji i znaleźć najlepsze rozwiązania. Cierpliwość jest ważna, ale tak samo ważne jest aktywne dążenie do poprawy zdrowia i samopoczucia. Proszę pamiętać, że ma Pani prawo do poszukiwania drugiej opinii lekarskiej, jeśli obecne podejście nie przynosi rozwiązania. Czy mogę w czymś jeszcze pomóc lub doradzić? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Co poradzić na tak silny ból piersi?
Co miesiąc zmagam się z problemem — bólem piersi. Co miesiąc tydzień przed miesiączką zaczyna się dramat. Jest to straszny ból piersi. Ból w ogóle nie ustaje. Ból jest odczuwalny podczas chodzenia, ruszenia się, a o dotknięciu nie wspomnę. Ból...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zgłosić na konsultacje do ginekologa
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
prosze sie zglosić do lekarza ginekologa
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Silny ból piersi przed miesiączką, znany jako mastodynia cykliczna, jest dość powszechnym zjawiskiem, związanym z cyklicznymi zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Chociaż dla wielu kobiet jest to jedynie niewielki dyskomfort, w Pani przypadku wydaje się, że ból ten znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie i komfort życia. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na styl życia. Regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce, ograniczenie spożycia kofeiny oraz unikanie nadmiaru soli mogą pomóc złagodzić objawy. Dodatkowo, niektóre kobiety odnotowują poprawę po wprowadzeniu suplementów diety, takich jak olej z wiesiołka czy witamina E, jednak przed ich użyciem zalecam konsultację z lekarzem. Jeśli te metody nie przynoszą oczekiwanej ulgi, konieczna może być konsultacja z lekarzem ginekologiem. Lekarz może zasugerować stosowanie środków farmakologicznych, które regulują stężenia hormonów lub bezpośrednio łagodzą ból. W niektórych przypadkach, kiedy ból piersi jest wyjątkowo intensywny i nie reaguje na standardowe metody leczenia, specjalista może zaproponować bardziej zaawansowane opcje terapeutyczne. Ponadto, ważne jest, aby wykluczyć inne przyczyny bólu piersi, które nie są związane z cyklem miesiączkowym, zwłaszcza jeśli ból utrzymuje się również poza okresem przedmiesiączkowym. Lekarz może zalecić wykonanie badań, takich jak USG piersi, szczególnie jeśli ból jest jednostronny, występuje wydzielina z brodawki, lub jeśli można wyczuć jakiekolwiek niepokojące zmiany w tkance piersi. Proszę pamiętać, że choć ból piersi przed miesiączką jest często zjawiskiem normalnym, jego intensywność nie powinna być bagatelizowana, a znaczne obniżenie jakości życia jest wystarczającym powodem, aby szukać pomocy medycznej. Lekarz jest w stanie zaproponować skuteczne metody leczenia, dostosowane do Pani indywidualnej sytuacji. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Co może być skutkiem tak nagłego rozregulowania cyklu?
Od razu zaznaczę na początku, że oczekuję na wizytę u ginekologa, ale może ktoś mógłby mnie, chociaż nakierować do tego czasu. Mam 24 lata, ostatnią typową miesiączkę miałam w lipcu. W sierpniu dostałam zapalenia cewki moczowej (mama mi powiedziała, że to objaw zajścia w ciążę). Tydzień po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Ból piersi oraz sutka - czym może być spowodowany?
Od kilku dni zmagam się z bólem piersi. Dokładnie z bólem sutka, jego kształt się zmienił — wygląda na większy, gdy dotykam czuć pod nim coś twardego. Jestem kobieta w wieku 25 lat. Dodam, że ból jest dość mocny a wizytę do ginekologa mam 2 października.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Kamil Czepiel
chirurg, lekarz, lekarz medycyny estetycznej, Specjalista
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa lub w Poradni chorób piersi. W razie gwałtownego nasilenia dolegliwości wskazana jest wizyta na Izbie Przyjęć/Sor.
O czym mogą świadczyć opisane objawy?
Mam 19 lat i niedawno pojawił się u mnie ból w jednej piersi. Jest bardzo lekki i pojawia się w różnych miejscach (druga pierś także pobolewa, ale mniej). Nie wyczuwam większych zmian w strukturze pobolewającej piersi i tej "zdrowej". Pamiętam, że od kilku lat przy nacisku...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4