Interpretacja wyników badań krwi i moczu online

Podstawą zachowania zdrowia jest regularne poddawanie się badaniom diagnostycznym. Najszybciej można zrobić badanie krwi, na podstawie którego oznacza się nie tylko morfologię, ale również wiele innych parametrów takich jak wskaźnik CRP i ALT oraz poziom żelaza w organizmie. Uzyskanie rezultatów to jednak zaledwie pierwszy krok, gdyż kluczowa jest przede wszystkim prawidłowa interpretacja wyników badań, a często także druga opinia lekarska. Na szczęście można skorzystać z niej także online.

 

  22 maja 2020

Interpretacja wyników badań krwi i moczu online
Spis treści
Badanie krwi Jak należy czytać badania krwi? Poziom żelaza w organizmie Ferrytyna Badanie ALT (także ALTA lub GPT) Badanie CRP OB – Odczyn Biernackiego Jonogram Analiza moczu Badanie na poziom kreatyniny

Badanie krwi

 

Badanie krwi, nazywane również morfologią, powinno wykonywać się nie tylko w przypadku wystąpienia dolegliwości, ale także profilaktycznie. Interpretacja morfologii nie należy jednak do łatwych, dlatego z odczytem badania krwi pacjent powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalisty. Tylko dzięki dodatkowo przeprowadzonemu wywiadowi, możliwe będzie wykrycie przyczyn wykraczających ponad normę lub zbyt niskich wskazań.

 

Jak należy czytać badania krwi?

 

Wyniki morfologii krwi bardzo często publikowane są online i od razu można sprawdzić, czy wskaźniki mieszczą się w normie, czy może są zbyt niskie lub za wysokie. Niezbędne jest jednak zestawienie ze sobą kilkudziesięciu parametrów, dlatego pacjent nie powinien robić tego samodzielnie. Jak więc sprawdzić wyniki morfologii bez wychodzenia z domu? Najlepiej skorzystać z interpretacji wyników badań laboratoryjnych online z lekarzem pierwszego kontaktu, który po wywiadzie wskaże na potencjalne źródło problemów lub zaleci dalszą diagnostykę.

 

Poziom żelaza w organizmie

 

Następnym ważnym badaniem, które warto wykonać razem z morfologią krwi, jest sprawdzanie poziomu żelaza. Wpływ żelaza na ludzki organizm jest złożony i pierwiastek ten wchodzi m.in. w skład hemoglobiny transportującej krew. Jakie jeszcze znaczenie dla organizmu ma żelazo? W przypadku niedoboru, będzie on objawiał się m.in.:

 • częstymi bólami głowy,
 • kołataniem serca (niezbędna może być także konsultacja z kardiologiem),
 • osłabieniem i szybkim męczeniem się.

 

Niebezpieczny jest również nadmiar żelaza, który może pojawić się przy przyjmowaniu suplementów żelaza bez kontroli lekarskiej. Poziom tego składnika to jednak nie tylko efekt niezbilansowanej diety, ale również innych chorób, takich jak przewlekłe zapalenia jelit prowadzące do krwawienia z układu pokarmowego. Wówczas niezbędna jest kontrola gastrologa, który zaleci odpowiednie kroki, aby żelazo w organizmie było na poziomie jak najbliższym do optymalnego. Najczęściej pomoże w tym właśnie suplementowanie, jednak tylko odpowiednimi preparatami.

 

Ferrytyna

 

Ferrytyna to białko odpowiadające za magazynowanie żelaza w ciele człowieka. Jego optymalny poziom u kobiet nie powinien przekraczać 200 mcg/l, a u mężczyzn 400 mcg/l. Badanie to przeprowadza się razem z oznaczaniem poziomu żelaza w organizmie. O czym świadczy obniżona ferrytyna? Przede wszystkim o anemii wynikającej z chorób przewlekłych, przyjmowania niektórych leków oraz niedoboru witaminy B12. Przyczyny niskiego poziomu ferrytyny to również rezultat błędów dietetycznych, dlatego w takiej sytuacji konieczna może być konsultacja z dietetykiem, którą można wykonać również online, dzięki platformie haloDoctor.pl. Oczywiście trzeba wykluczyć inne problemy zdrowotne, dlatego niezbędna będzie dodatkowa diagnostyka.

 

Badanie ALT (także ALTA lub GPT)

 

Wskaźnik ALT to tzw. aminotransferaza alaninowa, czyli enzym obecny w hepatocytach, tj. komórkach wątrobowych. Optymalny wskaźnik ALT powinien znajdować się w przedziale od 5 do 40 jednostek na litr krwi. Lekarz pierwszego kontaktu może wydać zalecenie do jego oznaczenia w takich przypadkach jak:

 • niekontrolowane skurcze mięśni,
 • nadwaga oraz otyłość,
 • przewlekłe bóle brzucha oraz wymioty,
 • wzdęcia,
 • żółtaczka.

 

Podwyższone ALT w surowicy pojawia się również u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, dlatego też wyznaczenie wskaźnika ALT powinni zalecać okresowo ginekolodzy. Warto zaznaczyć, że za wysokie ALT często występuje u chorujących przewlekle osób, które regularnie przyjmują różnego rodzaju leki.

 

Badanie CRP

 

Kolejnym badaniem wykonywanym w laboratoriach jest wykrywanie białka fazy ostrej, czyli CRP. Umożliwia ono sprawdzenie, czy w organizmie ma miejsce stan zapalny. Jeśli wynik CRP jest wysoki (przekracza 10 mg/l), może to świadczyć nie tylko o zakażeniach bakteryjnych i pasożytniczych, ale również o chorobach autoimmunologicznych. W przypadku tych ostatnich – jeśli nie zostały wykryte – niezbędna jest dalsza diagnostyka u lekarza chorób wewnętrznych, który zaleci zestaw badań niezbędnych do dokładnego znalezienia przyczyny przewlekle wysokiego poziomu CRP.

 

OB – Odczyn Biernackiego

 

Kolejnym badaniem jest wskaźnik OB, który podobnie jak CRP w badaniu krwi, jest markerem stanu zapalnego. Niestety niespecyficznym, dlatego nie wskazuje na żadną konkretną chorobę, przez co niezbędna jest dalsza diagnostyka. Badanie OB wykonywane jest na czczo, a sam materiał pobiera się z żyły łokciowej. Norma OB będzie różnić się z zależności od laboratorium w którym został wykonany test, dlatego czytanie wyników badania powinien wykonać lekarz.

 

O czym zazwyczaj świadczy podwyższone OB? Przede wszystkim o wspomnianych stanach zapalnych i chorobach takich jak niedoczynność i nadczynność tarczycy, dlatego często zalecają jego wykonanie endokrynolodzy. Podwyższone OB w ciąży jest natomiast naturalnym zjawiskiem, podobnie jak w przypadku połogu, dlatego wówczas nie wyznacza się OB z krwi. OB niskie to natomiast symptom niedokrwistości, chorób alergicznych, a także żółtaczki.

 

Jonogram

 

Jonogram to badanie elektrolitów, których odpowiedni poziom jest niezbędny dla optymalnego funkcjonowania organizmu człowieka. Normy jonogramu wynoszą kolejno dla:

 • sodu (Na+) – od 136 do 145 mmol/l,
 • wapnia (Ca2+) - od 2,1 do 2,5 mmol/l,
 • potasu (K+) – od 3,5 do 5,1 mmol/l,
 • chlorków (Cl-) - od 95 do 105 mmol/l,
 • magnezu (Ca2+) – od 0,9 do 1,1 mmol/l,
 • fosforanów – od 0,81 do 1,62 mmol/l.

 

O czym może świadczyć zbyt niski poziom elektrolitów? Jeśli nie stoi za nim nadmierny wysiłek fizyczny, wówczas może wskazywać choćby na niewydolność serca. Wówczas konieczna jest konsultacja z kardiologiem, który zleci dodatkowe badania diagnostyczne. Osoby mające utrudniony kontakt z takimi specjalistami, mogą skorzystać z e-Wizyt online w haloDoctor.

 

Analiza moczu

 

Kolejnym, bardzo przydatnym przy analizie zdrowia badaniem jest badanie moczu, choć zazwyczaj wykonuje się je wraz z innymi testami. Ułatwia m.in. wykrycie:

 • bakterii – możliwa infekcja,
 • erytrocytów – możliwe uszkodzenie nerek,
 • glukozy – typowy objaw cukrzycy, dlatego badanie to często zlecają diabetolodzy,
 • bilirubiny – objaw żółtaczki,
 • wysokiego poziomu mocznika – występuje zwłaszcza u osób na diecie wysokobiałkowej, która może objawiać się nieprawidłową pracą nerek.

 

Wyniki ogólne moczu pozwalają też na sprawdzenie obecności ketonów. Jeśli takie się pojawią, wówczas mogą sygnalizować m.in. zatrucie alkoholowe. Odczyt wyników moczu podobnie jak przy poprzednich badaniach, można wykonać korzystając z interpretacji wyników badań online w haloDoctor.

 

Badanie na poziom kreatyniny

 

Następnym badaniem zlecanym przez lekarzy jest sprawdzanie poziomu kreatyniny. Jest to azotowy związek chemiczny, który jest produktem ubocznym metabolizmu i usuwany jest przez nerki. Jeśli te ostatnie nie działają prawidłowo, wówczas wyniki kreatyniny wykraczają poza normę. Kto powinien przede wszystkim poddawać się badaniom na poziom kreatyniny?

 • Cukrzycy.
 • Osoby mające choroby tkanki łącznej.
 • Osoby z nadciśnieniem tętniczym.
 • Osoby na diecie.
 • Pacjenci przyjmujący leki sterydowe.

 

Pełna interpretacja wyników badań laboratoryjnych krwi i moczu to zadanie tylko i wyłącznie dla lekarzy. Na szczęście pacjenci nie muszą osobiście udawać się do gabinetu, gdyż odczytywanie wyników badań możliwe jest również online. Zadania tego podejmują się lekarze świadczący swoje usługi poprzez platformę haloDoctor.pl, których jest już ponad 5 tys. Mogą oni wydać również drugą opinię lekarską, jeśli pacjent nie jest zadowolony z diagnostyki przeprowadzonej przez swojego lekarza pierwszego kontaktu w przychodni lub specjalistę dotychczas prowadzącego leczenie.

 

Lekarzy umożliwiających skonsultowanie wyników badań znajdziesz na tej stronie.

 

Zdrowie
Choroby Choroby
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Maciej Tężycki
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz rodzinny
4.96 / 27 opinii
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
4.99 / 7993 opinie
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik, ginekolog
4.89 / 1580 opinii
Marcin Myszura
lekarz
4.96 / 1949 opinii