1. Artykuły
  2. Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza?

Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza?

W województwie podkarpackim ponad 70 osób walczy z legionellozą. Niestety siedmiu pacjentów zmarło. Nadal nie jest znane źródło zakażenia. Choroba legionistów jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekle chorych. Jakie są objawy tej choroby i czy da się jej zapobiec?

Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza? Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza?
Spis treści
Legionelloza. Tajemnicza choroba Legionelloza. Mechanizm zakażenia Legionelloza. Objawy Legionelloza. Grupy ryzyka Legionelloza. Leczenie Legionella. Profilaktyka

Legionelloza. Tajemnicza choroba

 

Choroba legionistów, znana również jako legionelloza lub gorączka legionistów, została po raz pierwszy rozpoznana w 1976 roku w trakcie konwencji weteranów wojennych American Legion w Filadelfii. Podczas tego wydarzenia wielu jego uczestników zachorowało na nietypowe zapalenie płuc. Niestety odnotowano ofiary śmiertelne. Początkowo nie była znana przyczyna tej tajemniczej epidemii.

 

Po dokładnym śledztwie ustalono, że źródłem infekcji była bakteria Legionella pneumophila, która namnażała się w chłodni hotelowej. Bakterie te przedostawały się do powietrza w postaci aerozoli, które były wdychane przez uczestników konwencji. To doprowadziło do zakażeń dróg oddechowych u osób narażonych na kontakt z zanieczyszczoną wodą.

 

Odkryto, że bakterie Legionella występują naturalnie w środowisku, zwłaszcza w wodzie słodkiej i ściekowej. Zakażenia legionellą mogą wystąpić w wyniku wdychania aerozoli zanieczyszczonych bakteriami wody, na przykład z chłodni, klimatyzacji, pryszniców czy fontann.

 

W związku z tymi odkryciami wprowadzono przepisy regulujące standardy higieny w systemach wodnych, aby zminimalizować ryzyko zakażeń.

 

arrow Legionelloza. Jak w warunkach domowych chronić się przed bakterią Legionella?

Legionelloza. Mechanizm zakażenia

 

Bakterie Legionella żyją w wodzie. Do ich namnażania się może  się przyczynić stojąca woda w sieciach wodociągowych, a także odpowiednia temperatura od 20°C a 50°C. Możliwym źródłem zakażenia dla człowieka jest woda i aerozol wodny, o średnicy kropel od 2 do 5 mm zawierający bakterie z rodzaju Legionella. Zakażenie następuje wyłącznie poprzez wdychanie aerozoli zawierających te bakterie.

 

Bakterie Legionella mogą rosnąć w systemach klimatyzacyjnych, chłodniach i innych urządzeniach, które zawierają wodę. Kiedy ta woda zostaje rozpylona w postaci aerozoli (małych kropelek), osoby wdychające te aerozole mogą być narażone na zakażenie.

 

Równie niebezpieczna może okazać się woda w prysznicach, fontannach (szczególnie wewnętrznych) i innych urządzeniach. Jeżeli dojdzie do rozpylenia zakażonej wody, grozi to infekcją i niebezpiecznymi powikłaniami dla pacjentów.

 

Na zakażenie narażone mogą być również osoby przebywające w hotelach, basenach, spa i innych miejscach, gdzie występują urządzenia wodne. Przykładem mogą być badania wody w japońskim hotelu Daimaru Besso w Chikushino. Stężenie bakterii Legionella w basenie koło hotelu przekroczyło wtedy normę aż 3700 razy.

 

Warto zaznaczyć, że zakażenie Legionellą nie jest przenoszone z osoby na osobę, nie narazimy się również poprzez wypicie skażonej wody.

 

Legionelloza. Objawy

 

Objawy legionellozy przypominają najczęściej objawy grypy lub zapalenia płuc. Występują one zazwyczaj 2-10 dni po ekspozycji na bakterie legionella. Pierwszym objawem zakażenia może być wysoka nagle pojawiająca się gorączka. Pacjenci skarżą się również na dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, kaszel, zmęczenie. Niepokój powinny również wzbudzić bóle w klatce piersiowej. Objawy mogą pochodzić również z układu pokarmowego.

 

Ciężkie zakażenie Legionellą może prowadzić do zapalenia płuc. W przypadku wystąpienia podejrzenia o zakażenie legionellą, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 

Legionelloza. Grupy ryzyka

 

Zakażenie Legionellą może dotyczy każdego, niemniej są grupy osób, które narażone są na poważne powikłania chorobowe. Z pewnością mowa tu o seniorach - osobach po 50 roku życia. Niebezpieczeństwo może grozić również osobom z osłabionym układem immunologicznym, palaczom, przewlekle chorym (cukrzyca, choroby układu oddechowego, choroby kardiologiczne). Na stan swojego zdrowia powinni zwrócić uwagę podróżujący, którzy narażeni są na różne systemy wodne w hotelach, na statkach itp,, a także przedstawiciele niektórych zawodów. Legionelloza rzadziej rozwija się u kobiet.

 

Jak podaje WHO 75-80% chorych przekroczyło 50 rok życia, a wśród nich 60 do 70% stanowią mężczyźni.

 

Legionelloza. Leczenie

 

Legionella w ciężkim przebiegu leczona jest antybiotykami.  Sprawdzają się antybiotyki makrolidowe (azytromycyna) oraz środki z grupy fluorochinolonów (moksyfloksacyna, gemifloksacyna, cyprofloksacyna). Zastosowanie może mieć również tetracyklina.

 

Legionella. Profilaktyka

 

Nie ma szczepień przeciw legionelli. Możemy jednak zminimalizować ryzyko zakażenia poprzez stosowanie kilku prostych zasad:

 

  • Należy systematycznie czyścić i dezynfekować urządzenia, takie jak: prysznice, kraniki i fontanny.
  • Utrzymywanie wody w odpowiedniej temperaturze.
  • Przepłukiwanie nośników wody, szczególnie tych, które przez dłuższy czas nie były używane.
  • Unikanie mgiełek wodnych.
  • Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, chore i dzieci.

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie wskazuje następujące metody redukowania zagrożenia zakażeniem:

 

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice natryskowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem) zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty, zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeśli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60 stopni Celsjusza.

 

Bibliografia:

https://legionella.pl/artykuly-pl/choroba-legionistow-historia/
https://www.gov.pl/web/psse-rzeszow/legionelloza---co-powinienes-wiedziec
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/legionellosis

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy to może być anemia?
Od ponad miesiąca ciągle się źle czuje. Zaczęło się od zakażenia górnych dróg oddechowych gdy myślałam, że choroba już za mną zaczęły się zawroty głowy, miałam rezonans, z którego nic nie wyszło. Badania krwi niby też dobre. Ale ciągle czuje się osłabiona, mam bladą...
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Jest to bardzo możliwe, morfologia może być prawidłowo mimo obecności utajonej anemii, na pewno musi mieć Pani poszerzoną listę badań oraz badanie stacjonarne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
konieczna wizyta stacjonarna, możliwe ze będzie konieczna poszerzona diagnostyka
Witam mam problem ponieważ nie potrafię sobie pomó
Mam problem, ponieważ nie potrafię sobie pomóc, co mi dolega, niby mam objawy anginy, ale mam też alergię senność, kucie gardła, drapanie gardła, stany lękowe, zaburzenia depresyjne, kichanie, kucie w nosie, suchy strasznie nos, ból stawów, ból mięśni - ogólne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to jest możliwe?
Mój tata, dając jedzenie królikom - został przez jednego ugryziony. Króliki nie są domowe, są hodowlane w klatce na zewnątrz, więc trudno stwierdzić czy są na coś chore. Rana nie jest duża, ale martwię się, że tata mógłby zarazić się czymś od tego królika. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza.
Czym może być spowodowany mój ból brzucha?
Od kilkunastu miesięcy mam bóle brzucha w środkowej i prawej części nadbrzusza. Ból jest czasami pulsujący, czasami mija po zjedzeniu posiłku, ból jakbym miała tam wielką dziurę (czasem idzie do pleców). Trwa on zazwyczaj parę tygodni, później ustępuje i od nowa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Wymagane jest poszerzenie diagnostyki w kontekście chorób wątroby, zapraszam na konsultację:)
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza
Proszę o wskazówki, od czego zacząć poszukiwania przyczyn.
Jestem mężczyzną, mam 40 lat. Od kilku miesięcy zauważam u siebie problemy z koncentracją, rozkojarzenia, częste "zapatrzenia się" w punkt. Pojawiły się również problemy z erekcją - jest ona niepełna (80%) za każdym razem. Mam problem z zebraniem myśli... czuję się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Do jakiego specjalisty powinnam się udać?
Ciężko opisać mi dokładnie, na czym polega mój problem. Pojawia się on raz na 2-3 tygodnie. Przez kilka dni w tym czasie czuję się osłabiona, czuję pulsowanie w ciele, do niedawna nazywałam to kołataniem serca, aczkolwiek raczej się mylę. Uczucie te pojawia się głównie w klatce...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisano wiele różnych objawów, z którymi należy zgłosić się do właściwych specjalistów.
Problemy z połykaniem tabletek.
Czy można rozkruszyć lub rozpuścić lek gdy połykanie jest utrudnione?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zależy to od konkretnego leku. Niektóre tabletki można dzielić, inne nie.
Czy podwyższone erytrocyty, hematokryt, PDW, MPV powinny niepokoić?
Zalecenie do badania dostałam od ginekologa ze względu na małą ilość płynu za macicą. Prawdopodobnie ze względu na dzień cyklu. Nie odczuwam żadnych niepożądanych objawów, mocz i CRP w normie. Czy powinnam się niepokoić i umówić na konsultację?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Czy to może jakoś wpłynąć na wyniki testu?
Czy można robić test wodorowo-metanowy SIBO jeśli się przeziębiłam (katar, ból gardła)? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy Polski lekarz musi pisać jakiś wniosek do polskiego ZUS-u, że mija mi pół roku L4? Jak to działa?
Pracuje w Czechach i mam od stycznia L4 od polskiego lekarza. W czerwcu mija mi pół roku jak będę na L4 w Polsce jest to limit, a w Czechach mogę to ciągnąć do roku. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę koniecznie skonsultować się z polskim lekarzem prowadzącym leczenie i wystawiającym zwolnienie. Nie można otrzymywać zwolnienia lekarskiego wystawianego przez polskiego lekarza świadczącego usługi w Polsce, w czasie zatrudnienia za granicą , np.w Czechach
Co może być powodem takiego stanu nagłego?
Uczucie pełności po bardzo małym posiłku. Dodam jeszcze, że jestem przeziębiona. W ciągu 4 dni schudłam około 4 kg. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna z badaniem
W jakim kierunku nadal się diagnozować?
Od roku szukam odpowiedzi na swoje choroby, bo od roku co chwile dostaję infekcji górnych dróg oddechowych, przeszłam chorobę śródmiąższową płuc (nie określono dokładnej choroby - przeszła z czasem, zanim zdiagnozowali). Ostatnio długo chorowałam, miałam temperaturę między...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarz rodzinnego.
Czy to może być skutek zażywania antybiotyku, czy powinnam przerwać kurację?
Mam pytanie odnośnie antybiotyku. Stosuje go od trzech dni i od tego czasu czuje osłabienie, nie mam siły na nic oraz jest mi niedobrze, cały czas mnie mdli. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Objawy ww moga byc związane z przyjmowanie antybiotyku.
Czy mogą one wejść w interakcje ze szczepionką?
Mam zamiar zaszczepić się przeciw HPV. Biorę antydepresanty. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatra prowadzącym leczenie.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Oczywiście za można się zaszczepić.Wszystkie watpliwości powinien rozwiać lekarza kwalifikujący do szczepienia
Co to może być? Do jakiego lekarza się z tym wybrać?
Od tygodnia pod skórą na twarzy wyczuwam gulkę. Znajduje się ona po prawej stronie obok skrzydełka nosa. Byłam z tym u dentysty, bo myślałam, że to coś od zęba, ale pani doktor zrobiła zdjęcie panoramiczne zębów i stwierdziła, że nic tam nie ma. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarz rodzinnego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę