1. Artykuły
  2. Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza?

Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza?

W województwie podkarpackim ponad 70 osób walczy z legionellozą. Niestety siedmiu pacjentów zmarło. Nadal nie jest znane źródło zakażenia. Choroba legionistów jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekle chorych. Jakie są objawy tej choroby i czy da się jej zapobiec?

Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza?
Spis treści
Legionelloza. Tajemnicza choroba Legionelloza. Mechanizm zakażenia Legionelloza. Objawy Legionelloza. Grupy ryzyka Legionelloza. Leczenie Legionella. Profilaktyka

Legionelloza. Tajemnicza choroba

 

Choroba legionistów, znana również jako legionelloza lub gorączka legionistów, została po raz pierwszy rozpoznana w 1976 roku w trakcie konwencji weteranów wojennych American Legion w Filadelfii. Podczas tego wydarzenia wielu jego uczestników zachorowało na nietypowe zapalenie płuc. Niestety odnotowano ofiary śmiertelne. Początkowo nie była znana przyczyna tej tajemniczej epidemii.

 

Po dokładnym śledztwie ustalono, że źródłem infekcji była bakteria Legionella pneumophila, która namnażała się w chłodni hotelowej. Bakterie te przedostawały się do powietrza w postaci aerozoli, które były wdychane przez uczestników konwencji. To doprowadziło do zakażeń dróg oddechowych u osób narażonych na kontakt z zanieczyszczoną wodą.

 

Odkryto, że bakterie Legionella występują naturalnie w środowisku, zwłaszcza w wodzie słodkiej i ściekowej. Zakażenia legionellą mogą wystąpić w wyniku wdychania aerozoli zanieczyszczonych bakteriami wody, na przykład z chłodni, klimatyzacji, pryszniców czy fontann.

 

W związku z tymi odkryciami wprowadzono przepisy regulujące standardy higieny w systemach wodnych, aby zminimalizować ryzyko zakażeń.

 

arrow Legionelloza. Jak w warunkach domowych chronić się przed bakterią Legionella?

Legionelloza. Mechanizm zakażenia

 

Bakterie Legionella żyją w wodzie. Do ich namnażania się może  się przyczynić stojąca woda w sieciach wodociągowych, a także odpowiednia temperatura od 20°C a 50°C. Możliwym źródłem zakażenia dla człowieka jest woda i aerozol wodny, o średnicy kropel od 2 do 5 mm zawierający bakterie z rodzaju Legionella. Zakażenie następuje wyłącznie poprzez wdychanie aerozoli zawierających te bakterie.

 

Bakterie Legionella mogą rosnąć w systemach klimatyzacyjnych, chłodniach i innych urządzeniach, które zawierają wodę. Kiedy ta woda zostaje rozpylona w postaci aerozoli (małych kropelek), osoby wdychające te aerozole mogą być narażone na zakażenie.

 

Równie niebezpieczna może okazać się woda w prysznicach, fontannach (szczególnie wewnętrznych) i innych urządzeniach. Jeżeli dojdzie do rozpylenia zakażonej wody, grozi to infekcją i niebezpiecznymi powikłaniami dla pacjentów.

 

Na zakażenie narażone mogą być również osoby przebywające w hotelach, basenach, spa i innych miejscach, gdzie występują urządzenia wodne. Przykładem mogą być badania wody w japońskim hotelu Daimaru Besso w Chikushino. Stężenie bakterii Legionella w basenie koło hotelu przekroczyło wtedy normę aż 3700 razy.

 

Warto zaznaczyć, że zakażenie Legionellą nie jest przenoszone z osoby na osobę, nie narazimy się również poprzez wypicie skażonej wody.

 

Legionelloza. Objawy

 

Objawy legionellozy przypominają najczęściej objawy grypy lub zapalenia płuc. Występują one zazwyczaj 2-10 dni po ekspozycji na bakterie legionella. Pierwszym objawem zakażenia może być wysoka nagle pojawiająca się gorączka. Pacjenci skarżą się również na dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, kaszel, zmęczenie. Niepokój powinny również wzbudzić bóle w klatce piersiowej. Objawy mogą pochodzić również z układu pokarmowego.

 

Ciężkie zakażenie Legionellą może prowadzić do zapalenia płuc. W przypadku wystąpienia podejrzenia o zakażenie legionellą, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 

Legionelloza. Grupy ryzyka

 

Zakażenie Legionellą może dotyczy każdego, niemniej są grupy osób, które narażone są na poważne powikłania chorobowe. Z pewnością mowa tu o seniorach - osobach po 50 roku życia. Niebezpieczeństwo może grozić również osobom z osłabionym układem immunologicznym, palaczom, przewlekle chorym (cukrzyca, choroby układu oddechowego, choroby kardiologiczne). Na stan swojego zdrowia powinni zwrócić uwagę podróżujący, którzy narażeni są na różne systemy wodne w hotelach, na statkach itp,, a także przedstawiciele niektórych zawodów. Legionelloza rzadziej rozwija się u kobiet.

 

Jak podaje WHO 75-80% chorych przekroczyło 50 rok życia, a wśród nich 60 do 70% stanowią mężczyźni.

 

Legionelloza. Leczenie

 

Legionella w ciężkim przebiegu leczona jest antybiotykami.  Sprawdzają się antybiotyki makrolidowe (azytromycyna) oraz środki z grupy fluorochinolonów (moksyfloksacyna, gemifloksacyna, cyprofloksacyna). Zastosowanie może mieć również tetracyklina.

 

Legionella. Profilaktyka

 

Nie ma szczepień przeciw legionelli. Możemy jednak zminimalizować ryzyko zakażenia poprzez stosowanie kilku prostych zasad:

 

  • Należy systematycznie czyścić i dezynfekować urządzenia, takie jak: prysznice, kraniki i fontanny.
  • Utrzymywanie wody w odpowiedniej temperaturze.
  • Przepłukiwanie nośników wody, szczególnie tych, które przez dłuższy czas nie były używane.
  • Unikanie mgiełek wodnych.
  • Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, chore i dzieci.

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie wskazuje następujące metody redukowania zagrożenia zakażeniem:

 

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice natryskowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem) zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty, zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeśli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60 stopni Celsjusza.

 

Bibliografia:

https://legionella.pl/artykuly-pl/choroba-legionistow-historia/
https://www.gov.pl/web/psse-rzeszow/legionelloza---co-powinienes-wiedziec
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/legionellosis

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy może być to co mam w pępku?
Od kiedy byłam mała, posiadałam w pępku takie brązowe "kuleczki". Nie mam pojęcia, co to jest. Miałam preparat do czyszczenia, ale nie dawał efektów. Nie czuje przez to bólu itp. Ale zwyczajnie wyglądowo czuje się z tym źle. Widziałam na internecie, że być może jest to...
Wskazana jest wizyta stacjonarna u dermatologa lub chirurga.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana jest wizyta stacjonarna u dermatologa lub chirurga.
Skierowanie podczas teleporady.
Czy uzyskam przez Państwa stronę e -skierowanie do chirurga (podejrzenie na przepuklinę pępkową)?
Jest taka możliwość, jednak taka usługa u chirurga będzie odpłatna, ponieważ skierowanie byłoby wystawione z gabinetu prywatnego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest taka możliwość, jednak taka usługa u chirurga będzie odpłatna, ponieważ skierowanie byłoby wystawione z gabinetu prywatnego.
Nie wiem, co już mam robić, bo mój narzeczony ani nie chce jeść, ani rozmawiać.
Mam problem, ponieważ narzeczony od kilku dni leży w łóżku, źle się czuje przez ostatnie 3 dni wymiotował, mówił też, że czuje ból w nadbrzuszu po prawej stronie, ale to co jakiś czas i bardzo obficie się poci. Ogólnie to jest chory na niewydolność serca z tego co wiem...
W tej sytuacji wskazana jest pilna konsultacja na SOR w szpitalu, gdzie wykonane będą badania diagnostyczne i ukierunkowanie dalszego postępowania i leczenia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sytuacji wskazana jest pilna konsultacja na SOR w szpitalu, gdzie wykonane będą badania diagnostyczne i ukierunkowanie dalszego postępowania i leczenia.
Czy mogę zrobić prawo jazdy kat. B?
Od kilku lat mam przypadłość, że co jakiś czas na 1 min zawieszam się i jestem jak dosłownie słup. 
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Co te objawy mogą oznaczać i do kogo powinienem się zgłosić?
Czuję tępy ból, ucisk, pieczenie w okolicach nasady nosa. Od czasu kiedy pojawiły się te objawy, czuję też chrupanie przy otwieraniu ust powyżej podniebienia (po dwóch stronach). 
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Czy to może być pogorszenie astmy, czy coś innego?
Kobieta 33 lata. Od 8 lat mam astmę, ale ostatnio po odbytym przeziębieniu, braniu antybiotyków doskwierają mi napady kaszlu, na początku z wymiotami a obecnie z odkrztuszaniem wydzieliny z jakby różowymi drobinkami. Pracuje na produkcji, na hali z klimatyzacją. Aktualnie stosuje...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy w tym momencie przyjęcie szczepionki nie wpłynie negatywnie?
18.09 mam mieć operację. Czy 7.09 mogę przyjąć jeszcze 3 dawkę szczepionki przeciw żółtaczce? Dwie pierwsze dawki były ponad 5 lat temu. 
Zalecana konsultacja w ośrodku gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja w ośrodku gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Pytania do specjalisty.
Mam dwa pytania. 1. Czy można wykonać spirometrię u pacjenta z rurką tracheostomijną? 2. Od urodzenia bardzo wąsko otwieram szczękę, około 1-2 cm. Jakie mogą być przyczyny tego i czy można coś na to poradzić?
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o zwolnienie z wf-u (lub z danych dyscyplin), jeżeli ćwiczę w dostosowanym tempie poza szkołą?
Mam 19 lat i posiadam lejkowatą klatkę piersiową w średnim stopniu zaawansowania i zespół Gilberta (bilrubina na poziomie 5). Często szybko się męczę podczas biegania w dyscyplinach sportowych takich jak piłka nożna czy koszykówka. Przeszedłem badania, takie jak rtg klatki...
Należy skontaktować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skontaktować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym.
Jak złagodzić swędzenie? 
Jestem po wypadku motocyklowym, który miał miejsce 3 tygodnie temu. Mam zdarte kolana, które ładnie się goją, lecz niestety dzisiaj wokół rany wyskoczyły mi takie wodne bąbelki jak by po oparzeniu i bardzo to swędzi. Jutro mam wizytę u lekarza, ale nie mogę już wytrzymać z...
Należy zgłosić się do lekarz rodzinnego lub na NPL.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarz rodzinnego lub na NPL.
Czy w tej sytuacji mamy zgłosić się do lekarza o wystawienie L4 w wersji papierowej?
Pracujemy w Czechach, mąż od kwietnia jest na zwolnieniu lekarskim po operacji kolana. Zwolnienie przesyła doktor elektronicznie, a dziś mieliśmy kontrolę i Pan z kontroli kazał pokazać papier z L4, ale problem w tym, że zwolnienia w formie papierowej nie ma. 
Należy skontaktować się z lekarzem, który wystawił zwolnienie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skontaktować się z lekarzem, który wystawił zwolnienie.
Czy mogę coś zrobić, żeby uzyskać należne mi 100% chorobowego?
Tydzień temu 29.08 miałam wypadek w pracy. Nie z mojej winy. Na początku nie czułam większych dolegliwości, ale z upływem godzin bolała mnie noga, wiec napisałam o nim brygadzistce, której nie było w pracy. Oglądała następnego dnia na monitoringu. Sporządziliśmy protokół...
W tej sprawie należy kontaktować się z ZUS.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy kontaktować się z ZUS.
Czy mogę użyć ten pojemnik, czy kupić nowy?
"Ogólne badanie moczu z oceną właściwości fizycznych, chemicznych oraz oceną mikroskopową osadu." - czy na takie badanie wymagany jest pojemnik sterylny? Bo niestety kupiłam go, ale okazało się, że folia była przerwana oraz pojemnik był lekko nierówno zamknięty. 
Proponuję zakupienie nowego pojemnika w nienaruszonym opakowaniu. Uszkodzony pojemnik może być przyczyną odrzucenia próbki.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proponuję zakupienie nowego pojemnika w nienaruszonym opakowaniu. Uszkodzony pojemnik może być przyczyną odrzucenia próbki.
Czym może być to spowodowane?
Mam 20 lat. Od 3 dni mam ucisk na grzbiecie nosa promieniujący do szczęki i podniebienia. Nie mam kataru, nie mam kaszlu. Ucisk ustępuje kiedy złapie palcami za grzbiet nosa lub ucisnę zębami język.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Z czym może to być związane?
Od kilku lat podczas wypróżniana zauważam u siebie krew w stolcu. Na szyi, pod uchem wyczułam twardy guzek, czy to może być powiększony węzeł chłonny? 
Obecność krwi w stolcu wymaga podjęcia dalszej diagnostyki. Wyczuwany guzek pod uchem najprawdopodobniej nie ma z tym związku choć warto o tym wspomnieć podczas konsultacji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Obecność krwi w stolcu wymaga podjęcia dalszej diagnostyki. Wyczuwany guzek pod uchem najprawdopodobniej nie ma z tym związku choć warto o tym wspomnieć podczas konsultacji.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z