1. Artykuły
 2. Zaparcia u niemowląt – błahostka czy istotny problem?

Zaparcia u niemowląt – błahostka czy istotny problem?

Na zaparcia cierpi niemal co 3 niemowlę, zatem jest to problem dość powszechny, ale wzbudzający wiele wątpliwości i pytań wśród młodych rodziców. Jakie są przyczyny zaparć, jak je skutecznie leczyć i kiedy wizyta u lekarza staje się koniecznością?

Zaparcia u niemowląt – błahostka czy istotny problem? Zaparcia u niemowląt – błahostka czy istotny problem?
Spis treści
Przyczyny zaparć u niemowląt Wpływ karmienia piersią na zaparcia Co jeśli niemowlę jest karmione wyłącznie piersią, a mimo wszystko cierpi na zaparcia? Jaka powinna być prawidłowa struktura i kiedy mówimy o zaburzonej częstości oddawania stolca? Leczenie zaparć u niemowląt Kiedy udać się do lekarza?

Przyczyny zaparć u niemowląt

 

Do najczęstszych przyczyn występowania zaparć u niemowląt należy z całą pewnością pierwsza modyfikacja diety, czyli przejście z mleka matki na produkty niemleczne, tj. przeciery owocowe lub warzywne. Niemowlęta karmione piersią przez matkę praktycznie nie doświadczają zaparć, bowiem pokarm matki jest prawie całkowicie trawiony, co sprawia, że maluszek nie ma czego wydalać.

 

Do innych przyczyn zaparć pediatrzy zaliczają również:

 

 • sztuczne karmienie (w tym niewłaściwe przygotowanie mleka modyfikowanego),
 • niewłaściwa, uboga w błonnik dieta,
 • niedostateczna podaż płynów,
 • alergie pokarmowe (m.in. alergia na białko mleka krowiego) lub zaburzenia mikroflory jelitowej,
 • zbyt wczesne rozszerzenie diety o pokarmy stałe,
 • tłusta i ciężkostrawna dieta u matki karmiącej.

 

arrow Pseudokrup. Jak ulżyć dziecku ze „szczekającym” kaszlem?
arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?
arrow Ząbkowanie. Objawy, kalendarz, łagodzenie bólu

Wpływ karmienia piersią na zaparcia

 

Zaparcia u niemowlaka występują o wiele rzadziej, jeśli jest on karmiony piersią. Częstotliwość wypróżnień jest u nich większa (oddają stolec od 3 do nawet 12 razy na dobę). U dzieci do 18. miesiąca życia wypróżnienie powinno następować przynajmniej raz dziennie w przypadku karmienia piersią i 2-3 razy w tygodniu, jeśli niemowlę jest karmione mlekiem modyfikowanym. Nie zamartwiajmy się natomiast na zapas, gdy częstotliwość nieco odbiega od normy – o ile nie występują dodatkowe objawy, a kupka ma prawidłową konsystencję, to prawdopodobnie nic groźnego się nie dzieje.

 

Co jeśli niemowlę jest karmione wyłącznie piersią, a mimo wszystko cierpi na zaparcia?

 

Wtedy mama powinna zastanowić się nad modyfikacją swojej diety. Warto dodać do niej produkty bogate w błonnik, tj.:

 

 • świeże warzywa i owoce
 • otręby
 • wszelkie kasze
 • razowe pieczywo.

 

Należy także ograniczyć spożywanie tłuszczy prostych i przyjmowanie ciężkostrawnych pokarmów, np. tłustych mięs.

 

Jaka powinna być prawidłowa struktura i kiedy mówimy o zaburzonej częstości oddawania stolca?

 

Jeśli dieta dziecka opiera się wyłącznie na mleku matki, tokonsystencja stolca jest półpłynna lub papkowata. Stolce maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym odznaczają się natomiast strukturą papkowatą lub uformowaną.

 

Jak rozpoznać zaparcia na podstawie cech stolca?

 

 • twarda i zbita konsystencja,
 • duża średnica,
 • częstość oddawania stolca rzadziej niż 3 razy w tygodniu,
 • obecność obfitych mas kałowych w końcowym odcinku jelita grubego w obrazie USG.

 

Leczenie zaparć u niemowląt

 

Jako że jedną z najczęstszych przyczyn zaparć jest nieprawidłowa dieta, warto w pierwszej kolejności przemyśleć jej modyfikację - przed podjęciem leczenia farmakologicznego. Zaleca się ograniczenie ilości kaszek i kleików ryżowych, a także samego ryżu. Pomocne może okazać się także wprowadzenie do diety soków owocowych (np. jabłkowy, śliwkowy, gruszkowy). Należy podawać dziecku przegotowaną wodę oraz herbatę z rumianku. Masaż brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara (3-4 razy dziennie) także daje sprawdzone efekty.

 

Kiedy udać się do lekarza?

 

Jeśli wraz z oddawaniem stolca:

 

 • pojawia się w nim krew,
 • występują wymioty lub wzdęcia,
 • spadek masy ciała

 

Konieczna jest konsultacja z pediatrą w celu wykluczenia ewentualnych chorób, tj. wady przewodu pokarmowego czy też choroby tarczycy. Jeśli zastosowanie leków na bazie laktulozy lub ewentualnych wlewów doodbytniczych z roztworu soli fizjologicznej nie przyniesie spodziewanego rezultatu, to dziecko prawdopodobnie zostanie skierowane do poradni gastroenterologicznej.

 

Należy powstrzymać się od podawania u  najmłodszych dzieci przeczyszczających preparatów aptecznych bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Polecane są natomiast probiotyczne krople doustne, które wspierają układ pokarmowy, a także wzmacniają układ odpornościowy.

 

Niepokoją Cię zaparcia u Twojego dziecka? Możesz skorzystać z opcji konsultacji online i bez wychodzenia z domu porozmawiać z pediatrą. Zarejestruj się i porozmawiaj z lekarzem przez wideoczat, czat bądź telefon.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Sposób na zaparcia u niemowlaka
Jak radzić sobie z zaparciami u niemowlaka? Córka ma niecałe 2 miesiące. Kupy już nie robi 3 dzień. Co jest nie dobre dlatego, że na dodatek ma przepuklinę pępkową. Pani doktor powiedziała, żeby jak najmniej płakała i żeby się nie prężyła. No ale mała nie mogąc zrobić kupy niestety to robi.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Dzień Dobry, wszystko zależy od tego jakie leki dotychczas były stosowane i jaki był ich skutek działania.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Najważniejsze pytanie na które na początku trzeba odpowiedzieć, to jak jest karmiona córka- kamienie naturalne czy mleko modyfikowane?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja pediatryczna.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Dobry wieczór, powinna się Pani jak najszybciej zgłosić z dzieckiem do pediatry.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do pediatry w rejonie
Dawid Luwański
Umów wizytę
nalezy poszerzyc diagnostyke, zalecam wizyte u pediatry
Zaparcia i wzdęcia - czy to zespół drażliwego jelita?
Czy przy zespole jelita drażliwego zawsze występuje ból brzucha? Mój lekarz podejrzewa u mnie zespól jelita drażliwego, tylko jeszcze nie wszystkie badanie mam zrobione, żeby mieć pewność co mi dolega (ból brzucha u mnie nie występuje tylko zaparcia i duże...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z posiadanymi wynikami badań warto zgłosić się na konsultację gastrologiczną, a także - z uwagi na opisywane hemorroidy - do proktologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastrologiczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Czy to może być rak jelita grubego?
Od dzieciństwa cierpiałam na zaparcia, które zniknęły gdy zaczęłam leczyć wykryte Hashimoto. Obawiam się, że mam raka jelita grubego mimo młodego wieku - 22 lata. Obecnie większość moich wypróżnień to luźne stolce, ale występują również naprzemiennie z tymi trudnymi do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja proktologiczna.
Dzień dobry mam problem z bólem po prawej stronie
Mam problem z bólem po prawej stronie na dole brzucha. Jest to ucisk, a czasami kłucie, które pojawia się najczęściej po wypróżnieniu lub podczas wypróżniania i nie ustępuje przez kilka dni. Zazwyczaj nie jest to ból nie do zniesienia, ale jest uciążliwy dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u chirurga ogólnego.
Czy to może być rak jelita grubego?
Zawsze miałam zaparcia. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy i odkąd ustabilizował się poziom hormonów, to zmienił się mój rytm wypróżnień. Wyróżniam się nawet 2-3 razy dziennie, czasem stolce są względnie uformowane (lecz mają znacznie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta proktologiczna.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Bardzo możliwe, że zaparcia były spowodowane niedoczynnością tarczycy i zbyt małym stężeniem hormonów, stąd aktualnie zmiana w rytmie wypróżnień. Warto powiedzieć o tym lekarzowi rodzinnymi, zleci dodatkowe badania :) Ryzyko raka jelita grubego jest bardzo bardzo małe.
Czy przez to mogę nie zajść w ciążę?
Czy jeśli staram się o dziecko i chciałabym zajść w ciążę to, czy w trakcie starania mogę brać leki przeczyszczające na zaparcia? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym.
Od kilku dni mam również zaparcia, czy to może być powód?
Jestem w 30 tygodniu ciąży. Od 3 dni gdy stoję lub chodzę - mój brzuch się napina i twardnieje. Gdy się położę lub usiądę, rozluźnia się, żadnego bólu brzucha i skurczów nie czuje. Ruchy dziecka czuje. Sama też bardzo dobrze się czuję.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisane przez Panią objawy - twardnienie brzucha podczas stania czy chodzenia, które ustępuje w spoczynku, mogą być związane z tzw. skurczami Braxtona-Hicksa, które są zupełnie normalne i często występują w drugiej połowie ciąży. Są one swoistym przygotowaniem macicy do porodu, ale nie powinny być bolesne ani prowadzić do rozpoczęcia porodu przedwczesnego. Fakt, że Pani się dobrze czuje, ruchy dziecka są wyczuwalne i regularne, a brak jest bolesnych skurczów, jest dobrym znakiem. Zaparcia, które Pani wspomniała, również są powszechnym zjawiskiem w ciąży, spowodowane zmianami hormonalnymi oraz fizycznym uciskiem rosnącej macicy na przewód pokarmowy. Mogą one wpływać na dyskomfort oraz uczucie zwiększonego napięcia w obrębie brzucha, ale zazwyczaj nie są bezpośrednio powiązane z twardnieniem brzucha związanym ze skurczami Braxtona-Hicksa. Aby złagodzić zaparcia, warto zwrócić uwagę na dietę bogatą w błonnik, spożywanie odpowiedniej ilości płynów oraz, o ile to możliwe, na łagodną aktywność fizyczną, co może pomóc w zachowaniu prawidłowej pracy jelit. Jeśli jednak zaparcia są dla Pani dużym problemem lub mają Państwo inne pytania dotyczące samopoczucia w ciąży, zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym ciążę. Czy są jakieś inne dolegliwości lub pytania związane z ciążą, które chciałaby Pani omówić? Zachęcam do kontaktu oraz umówienia się na wizytę, abyśmy mogli upewnić się, że zarówno Pani, jak i Pani dziecko jesteście w najlepszej możliwej kondycji. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę
Problemy z zaparciami - gdzie szukać pomocy?
Mam 26 lat i przeszłam operację wycięcia macicy z jajowodami 3 lata temu. 2 jajniki zostały. Mam skłonność do zrostów pooperacyjnych, od ponad roku mecze się z zaparciami z biegunkami trwają nawet przez miesiąc i z bólami brzucha przeważnie z lewej strony i od strony nerki częste...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u chirurga ogólnego.
Czym mogą być spowodowane moje objawy?
Od dłuższego czasu mam łupież na głowie i brwiach, źle się czuję. Ogólnie kręci mi się w głowie, mam wysypki na ciele najczęściej na żebrach, czasem na plecach do tego mam ból pod prawym żebrem. Byłam na badaniu i mam dwie cysty na wątrobie (5mm) do tego mam objawy pms dodam, że...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Objawy, które Pani opisuje, są dość zróżnicowane i mogą wskazywać na kilka różnych problemów zdrowotnych, które mogą występować równocześnie lub oddzielnie. Łupież na głowie i brwiach, kręcenie się w głowie, wysypki na ciele, ból pod prawym żebrem, objawy PMS, zmienne nastroje, wzdęcia oraz zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki lub zaparcia) – to wszystko są dolegliwości, które wymagają dokładnej diagnostyki. Cysty na wątrobie, które zostały zdiagnozowane, są stosunkowo małe, jednak ważne jest, aby monitorować ich stan, zgodnie z zaleceniami lekarza. Często cysty te nie powodują objawów i są wykrywane przypadkowo podczas badań obrazowych, jednak w niektórych przypadkach mogą prowadzić do dyskomfortu. Objawy Pani dolegliwości mogą być wynikiem zaburzeń hormonalnych, problemów z układem pokarmowym, a także mogą mieć podłoże dermatologiczne lub neurologiczne. Zmienne nastroje, wzdęcia oraz zmiany w rytmie wypróżnień mogą sugerować zespół jelita drażliwego (IBS), który często występuje wspólnie z zaburzeniami hormonalnymi, zwłaszcza w okolicach cyklu menstruacyjnego. Warto, aby Pani sytuacja została dokładnie przeanalizowana przez specjalistów z różnych dziedzin. Proszę rozważyć konsultacje z endokrynologiem, gastroenterologiem, dermatologiem oraz neurologiem. Każdy z tych specjalistów może przeprowadzić specyficzne dla swojej dziedziny badania, które mogą pomóc zidentyfikować przyczynę Pani dolegliwości. Proszę również pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych, które mogą obejmować badania krwi, badania hormonalne, badania obrazowe (np. USG, MRI), a także inne specjalistyczne testy, zalecane przez lekarzy w zależności od podejrzewanych przyczyn. Zrozumienie źródła problemów jest kluczowe dla skutecznego leczenia i poprawy jakości życia. Proszę pamiętać, że zdrowie psychiczne również ma ogromny wpływ na stan fizyczny, dlatego warto rozważyć wsparcie psychologiczne, szczególnie jeśli objawy mają negatywny wpływ na Pani codzienne funkcjonowanie.
Co może być przyczyną mojego pogarszającego się stanu zdrowia?
Mam 38 lat i ciągle jestem zmęczona — worki pod oczami, duszności uczucie zimna i ciepła, potliwość wzmożona, problemy pamięciowe, koncentracja gorsza, guzek pod żuchwą, zaparcia, problemy trawienne, stopy muszę sypać talkiem, skóra na stopach jest pomarszczona i wygląda...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jak temu zaradzić?
Od kilku miesięcy mam problem z zaparciami, a także towarzyszącymi bólami brzucha i okolic serca przy zaparciach, nie wiem, czym to jest spowodowane. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ zaczynam się martwić o swoje zdrowie.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
wizyta u lekarza na konsultacje i dalsze badania
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy może jest to jakiś stan zapalny?
Ból podbrzusza z prawej strony. Zaczęło się jakieś 10 lat temu, ale zawsze ból znikał. Teraz mam już od 2 lat stały tępy lekki ból non stop, ciągnący się czasami w stronę pleców. Często występuje z rana. Tak jakby kolka. Boli czasami przy oddychaniu. Boli, jak się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u chirurga ogólnego.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proponuję poszerzenie diagnostyki o badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej oraz ewentualną konsultację ginekologiczną i chirurgiczną.
Jakie jeszcze mogę zrobić badania i jaka choroba może za tym stać?
Mam 20 lat, odżywiam się dobrze, żadnych leków nie biorę, oprócz antykoncepcji hormonalnej. Od 2-3 lat zmagam się z problemami układu pokarmowego. Biegunki, zaparcia, wzdęcia — cokolwiek zjem, mój brzuch powiększa się tak mocno, że nie mieści mi się nawet w luźnych...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u gastroenterologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Jak poradzić sobie z problemami jelitowymi?
Od jakiegoś dłuższego czasu zmagam się z problemami jelitowymi. Często pojawiają się u mnie zaparcia, a stolec jest twardy lub kulkowaty. Zdarza mi się również krwawić z odbytu, lecz nie jest to regularny problem. Stolec również jest pokryty śluzem. Mam też problem z oddaniem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Żółta wydzielina i problem z wypróżnianiem po kolonoskopii.
Dwa dni temu miałam wykonaną kolonoskopię (wyniki wyszły dobre). Od tamtej pory się nie wypróżniałam, mam uczucie zaparcia, ból brzucha, a dzisiaj przy gazach zauważyłam żółtą wydzielinę. Czy mam powody do niepokoju?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza wykonującego zabieg.
Czy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto może występować problem z wypróżnianiem?
Mam niedoczynność tarczycy i Hashimoto (inne wyniki są bardzo dobre). Od około pół roku zdrowo się odżywiam, a od 2 miesięcy jestem na redukcji. Na początku, zdarzały się tylko pojedyncze dni, kiedy się nie wypróżniałam, ale teraz zdarza się to często. W dodatku boli mnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy wzdęcia i zatwardzenie mogą świadczyć o niedrożności jelit lub o problemach z trzustką?
Od ponad 8 lat zmagam się ze wzdęciami i zatrzymywaniem gazów. Mam zdiagnozowane SIBO. 1,5 roku temu miałam laparoskopię i powiedzieli mi, że mam opadające jelito. W wynikach krwi mam zawsze powiększoną amylazę i lipazę. Cierpię na bardzo duże zatwardzenia od dawna. Im więcej warzyw i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę