1. Artykuły
 2. Zapalenie gruczołu krokowego. Przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie gruczołu krokowego. Przyczyny, objawy, leczenie

Ból w okolicy krocza, problemy z oddawaniem moczu, zaburzenia seksualne - to niektóre z objawów zapalenia gruczołu krokowego. Jak przekonuje urolog, dr n.med. Ryszard Zbroński z Centrum Medycznego Severux - to bardzo częsta dolegliwość występująca u mężczyzn, zwłaszcza młodych (poniżej 40 r.ż).  Jakie są przyczyny zapalenia gruczołu krokowego, jak przebiega diagnoza i leczenie oraz jaką profilaktykę warto stosować na co dzień - na te pytania odpowiada nasz ekspert w artykule. 

Zapalenie gruczołu krokowego. Przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie gruczołu krokowego. Przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści
Co to jest zapalenie gruczołu krokowego? Zapalenie gruczołu krokowego - objawy Zapalenie gruczołu -  powikłania Zapalenie gruczołu krokowego - diagnoza Zapalenie gruczołu krokowego - leczenie i profilaktyka

Co to jest zapalenie gruczołu krokowego?

 

Zapalenie gruczołu krokowego (zapalenie stercza), zwane również zapaleniem prostaty, to choroba zapalna, która dotyka mężczyzn w różnym wieku choć najczęściej młodych poniżej 40 roku życia.

 

Choroba wpływa na funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. Jest to mocno dolegliwe i pogarszające jakość życia u czynnych seksualnie mężczyzn. Choroba ta może mieć przebieg ostry lub przewlekły - tłumaczy urolog Ryszard Zbroński.

 

Jak zauważa, zapalenie prostaty jest bardzo częstą dolegliwością występująca u mężczyzn:

 

Według mojego doświadczenia to około 10% ogółu chorych w praktyce urologicznej.

 

Co jest przyczyną? Nasz ekspert odpowiada:

 

Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego są bakterie i inne drobnoustroje (Mycoplasma i Chlamydia), które przedostają się do gruczołu, również drogą kontaktów seksualnych.

 

Wśród innych przyczyn wskazać można m.in.:

 

 • infekcje wirusowe lub grzybicze,
 • problemy z oddawaniem moczu,
 • urazy w okolicy miednicy lub prostaty,
 • czynniki immunologiczne,
 • czynniki genetyczne.

 

arrow 5 mitów na temat seksu i antykoncepcji
arrow Zaburzenia orgazmu. Kiedy kobieta nie może osiągnąć satysfakcji

Zapalenie gruczołu krokowego - objawy

 

Typowe objawy zapalenia gruczołu krokowego to:

 

 • ból w kroczu, który może nasilać się podczas siedzenia,
 • ból promieniujący do pachwin, krocza i okolicy nadłonowej,
 • gorączka,
 • bolesny częstomocz,
 • pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • ropny wyciek z cewki moczowej,
 • ostre zatrzymanie moczu,
 • zaburzenia seksualne.

 

Zapalenie gruczołu -  powikłania

 

Zapalenie gruczołu krokowego może prowadzić do różnych powikłań. Zarówno krótkotrwałych, jak i długotrwałych. Jakich? Nasz ekspert wylicza:

 

Jeśli zapalenie gruczołu krokowego nie zostanie skutecznie leczone, może przekształcić się w przewlekłą postać, prowadzącą do długotrwałych objawów i dyskomfortu. O przewlekłej postaci choroby mówimy wtedy, gdy choroba utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące.

 

Poważnym powikłaniem jest również ropień gruczołu krokowego:

 

To stan zapalny gruczołu,  w obrębie którego gromadzi się ropa. Jest to poważne powikłanie zapalenia gruczołu krokowego, zwłaszcza w przypadku bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego często wymagające pilnej interwencji urologicznej.

 

Osoby z ropniem stercza mogą doświadczać silnego bólu w okolicach krocza, gorączki, dreszczy, trudności z oddawaniem moczu, bólu podczas ejakulacji, a także zwiększonego częstotliwości oddawania moczu.

 

Innymi możliwymi powikłaniami zapalenia gruczołu krokowego są problemy z oddawaniem moczu i zmniejszenie jakości życia seksualnego.

 

Zapalenie gruczołu krokowego - diagnoza

 

Diagnoza zapalenia gruczołu krokowego opiera się na kilku etapach, a lekarz stosuje różne metody, aby ustalić, czy objawy pacjenta wynikają z zapalenia gruczołu krokowego:

 

 1. Wywiad medyczny - lekarz zbiera informacje na temat objawów, ich nasilenia, czasu trwania i innych istotnych szczegółów. Pytania dotyczą częstości oddawania moczu, bólu, problemów z erekcją, historii seksualnej i ogólnego stanu zdrowia.
 2. Badanie fizykalne - lekarz przeprowadza badanie fizykalne, w tym badanie per rectum, które polega na włożeniu palca lekarza do odbytu pacjenta w celu oceny wielkości, konsystencji i ewentualnych zmian w gruczole krokowym.
 3. Badania laboratoryjne - pacjent może być skierowany na badania laboratoryjne, takie jak badanie moczu i krwi, aby ocenić rodzaj  infekcji
 4. Badania obrazowe - w niektórych przypadkach lekarz może zlecić badania obrazowe, takie jak ultrasonografia, aby uzyskać obraz gruczołu krokowego i wykluczyć inne problemy, takie jak przerost prostaty czy guz prostaty.
 5. Badanie wydzieliny gruczołu krokowego.

 

Zapalenie gruczołu krokowego - leczenie i profilaktyka

 

Leczenie zapalenia gruczołu krokowego zależy od przyczyny zapalenia. Urolog Ryszard Zbroński wyjaśnia:

 

Leczenie zapalenia gruczołu krokowego zależy od rodzaju i przyczyny schorzenia. W przypadku bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego stosuje się antybiotyki. W przypadku niebakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego, terapia może obejmować leki przeciwzapalne, leki zmniejszające napięcie mięśni, a także środki przeciwbólowe.

 

Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku podejrzenia zapalenia gruczołu krokowego, aby uzyskać właściwą diagnozę i leczenie.

 

Nasz ekspert dodaje na koniec kilka słów na temat profilaktyki zapaleń gruczołu krokowego:

 

Profilaktyka polega na utrzymaniu zdrowego stylu życia, odpowiedniej higienie oraz regularnym badaniu stanu zdrowia. Zaleca się unikanie ucisku na krocze, ograniczenie spożywania alkoholu, kawy oraz zaprzestanie palenia papierosów. Wskazane jest uregulowane życie płciowe - kończy.

Ryszard Zbroński urolog, chirurg 5.00 / 10 opinii artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Urolog, chirurg. Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej. Posiada specjalizację z zakresu chirurgii ogólnej i urologii. Doświadczenie zawodowe zdobywał na klinicznych oddziałach chirurgii ogólnej i naczyniowej, kardiochirurgii oraz urologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz urologii. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy każdy guzek na jądrze to rak?
Mam już kilka lat niewielkich rozmiarów guza na prawym jądrze, jest usytuowany w górnej części jądra, w ostatnim czasie zaczął on boleć przy dotyku i sam z siebie, czy jest szansa, że będzie to inna diagnoza niż nowotwór?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u urologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Konieczna jest jak najszybsza wizyta w Poradni Urologicznej- wykonanie badania USG jąder oraz badań biochemicznych z krwi.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna u lekarza urologa
Anatol Polatewicz
urolog, chirurg
Umów wizytę
Zalecana jest konsultacja u lekarza urologa.
Co powinnam zbadać? Do jakiego lekarza się udać? 
Chciałabym zapytać, co może być przyczyną: zdarza mi się nie skorzystać na czas z toalety np w czasie jazdy samochodem, albo gdy nie ma toalety w pobliżu. Brzuch rośnie mi wtedy jak balon i nawet po oddaniu moczu już taki zostaje do końca dnia. Czuję się wtedy strasznie opuchnięta i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta urologiczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna, lekarz rodzinny po zebraniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu Pani zaleci odpowiednie kroki diagnostyczne (wskazane m.in.usg jamy brzusznej, bad.lab., kontrola ginekologiczna).
Co z tymi bakteriami w nasieniu? Czemu zawsze inna wychodzi?
Jestem mężczyzną I od kilku miesięcy mam stan zapalny napletka. Porobiłem kilkukrotnie mnóstwo różnych badań, wymazów, posiewów. I zawsze z posiewu nasienia wychodzi mi różna bakteria, dwa antybiotyki ju zjadłem i dalej wychodzą. Jak to tej pory to są one: 1...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana kontrola urologiczna, z oceną dotychczasowej historii choroby, aktualnych wyników badań i obecnie zgłaszanych dolegliwości.
Tracę już nadzieje na wyzdrowienie i nie wiem do kogo się udać.
Mam 20 lat i już 10 miesiąc czuje takie dziwne uczucie w prąciu jakby łaskotanie, drętwienie. Nie pozwala mi to normalnie żyć. Nie mogę zasnąć, budzę się wcześnie rano. Byłem już u wielu specjalistów i nic nie pomaga. Urolog wykrył kamienie nerkowe, pozbyłem się ich, a problem został....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna kontrolna wizyta u urologa z badaniem USG.
Co może być tego powodem i do jakiego specjalisty powinienem się skierować?
Od czterech dni z rana występuje u mnie słaby ból (takie szczypanie) co jakiś czas na wysokości prawego jądra (na wysokości jądra, ale od strony ciała — pachwina?), dzisiaj występował dłużej. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyt u chirurga ogólnego.
Jakie kroki leczenia powinienem podjąć i do kogo się udać?
Od dwóch miesięcy mam problem z zaczerwienieniem na żołędziu penisa, naskórek marszczy się, robi się suchy. Lekarze przepisują co chwilę inną maść, ale nic nie daje efektu. Często odczuwam taki dyskomfort w okolicach ujścia cewki moczowej, najczęściej po kąpieli i w zwodzie. 
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazane jest wykonanie badania ogólnego moczu. Ww objawy mogą być również skutkiem przewlekłego stosowanie maści ze sterydem.Zalecam konsultację dermatologiczną.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam wizytę u dermatologa/wenerologa.
Paweł Ratuski
lekarz rehabilitacji medycznej
Umów wizytę
Najlepiej do dermatologa-wenerologa
Czy jest to możliwe, że to rak?
Mam 18 lat i od dawna posiadam galaretowatego guza koloru przeźroczystego na żołędziu. Widoczne są czerwone paski w środku. Zastanawiam się, co to może być. Szykuję się także na operacje stulejki. Nie odczuwam bólu ani innych objawów.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Podczas zabiegu stulejki urolog oceni charakter zmiany i dalsze postępowanie.
Czy należy skontaktować się z lekarzem?
Jestem po zabiegu plastyki napletka. Było go za dużo, mam założone szwy rozpuszczalne (zabieg był w ostatni piątek). Teraz od wczoraj mam problem z opatrunkami - zaczepiają mi o szwy i przez to wyszły mi dwa małe kawałki szwów. Nie wiem, czy iść z tym do lekarza, czy zostawić jak jest....
zalecana wizyta kontrola u operatora
Do jakiego lekarza się udać, aby rozpocząć leczenie? 
Od kilku miesięcy boli mnie przy wypróżnianiu (raz na półtora tygodnia porządnie, a tak trochę mniej 3 razy dziennie) i przy oddawaniu moczu (teraz co 2 godziny i tyle, co nic, przez co nie mogę spać w nocy) i wylatuje ze mnie drobinki ropy (na samym początku była to...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Do którego termin będzie najszybszy .
Czy ja mogę sobie sam taki cewnik wymienić w domu?
Od 16 lat jestem na wózku inwalidzkim po wypadku w pracy, przez 16 lat sam się cewnikowałem po uprzednim instruktażu pana doktora, ale po tylu latach została mi założona nad cewką moczową, ale po niżej pępka taka przetoka moczowa i to jest super. Czy ja mogę sobie sam taki cewnik wymienić...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Zbigniew Walter
internista
Umów wizytę
Po konsultacji z lekarzem prowadzącym i przejściu szkolenia - tak
konieczne jest przeszkolenie z wymiany cewnika nadłonowego przez lekarza prowadzącego
Czego może to być wina? W jakim kierunku się diagnozować? 
Ostatnio mam problem z penisem. W grudniu obudziłem się z zaczerwienionym jak papryczka chilli penisem przy pęcherzyku moczowym na około (nic tej nocy nie robiłem, położyłem się normalnie spać). Smarowałem przeciwgrzybiczą maścią, zeszło wszystko po około 2 dniach jednak po każdym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u dermatologa/wenerologa
Zbigniew Walter
internista
Umów wizytę
wskazana konsultacja wenerologiczna
Uraz cewki moczowej - na jakie badania się zgłosić?
Jeżeli w wyniku uderzenia doszło do urazu cewki moczowej - jakie badanie należy wykonać, żeby wykluczyć ten uraz jako przyczynę problemów z erekcją bądź pogarszającego się stanu nerek?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja z urologiem.
Czy mam inną alternatywę w bardzo ważnym dla mnie problemie?
Po operacji wszczepienia bypassów w 2009r. mam mostek piersiowy "zadrutowany" drutem stalowym nierdzewnym. Teraz (luty 2024) okazuje się, że nie mogę wykonać RM prostaty (mam 76 lat) właśnie z uwagi na ten drut. Co czynić? 
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tomografia Komputerowa będzie najlepszym wyjściem .
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować problem z chirurgiem/kardiochirurgiem - możliwe jest chirurgiczne usunięcie "drutów" z klatki piersiowej. O takim postępowaniu decyduje lekarz prowadzący.
Zbigniew Walter
internista
Umów wizytę
zgłosić się do lekarza prowadzącego w celu doboru innego badania obrazowego
Czy leczyć ten przypadek u lekarza POZ, czy może już u Urologa?
Jestem kobietą w wieku 46 lat. Mam często nawracające infekcje układu moczowego, gdy problem zostanie wyleczony, za niedługo powraca. W ostatnim czasie wykonałam badanie ogólne moczu, gdzie jest wysokie stężenie leukocytów (kryją pole widzenia, obecne zlepy), bardzo liczne bakterie...
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Konieczne jest wykonanie posiewu moczu wraz z antybiogramem.
Problemy z zapłodnieniem.
Wraz z żoną staramy się o dziecko już od pół roku, proszę o wyjaśnienie, czy siła (ciśnienie) wytrysku ma znaczenie przy zapłodnieniu? Zauważyłem, że nasienie nie „tryska”, lecz powoli wypływa z prącia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta kontrolna u ginekologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę