Wzdęty brzuch, ociężałość po posiłku - co może być przyczyną?

Dzień dobry. Mam pewien problem od tygodnia, który jest naprawdę uciążliwy i nie wiedziałam do kogo się zwrócić, więc postanowiłam, że może napiszę tutaj, aby ktoś mógł mi pomóc. Dodam też, że już wychodzę z anoreksji powoli i jem to, co jedzą inni. Żadnych swoich posiłków. Otóż chodzi o to, że codziennie od tygodnia mam wzdęty brzuch i głównie podbrzusze. Waga wzrasta nawet 3 kg pomimo, że ja nie widzę po sobie tego - wprost przeciwnie. Myślałam, że to woda zatrzymana, ale już nie wiem. Rano mam na ciele odciski od pościeli. Czuję się ociężale, szczególną ciężkość czuję w dole brzucha. Po zjedzeniu jakiegokolwiek posiłku brzuch wygląda jak balon i jest tak do nocy, a rano to samo. Moje odżywianie przez ostatnie kilka tygodni wyglądało tak, że rano jadłam 2 miski gotowych płatków ze sklepu tych z cukrem typu nesquik, obiad i na kolacje zazwyczaj też te płatki lub kanapki. Od 4 tygodni raz w tygodni robię tak zwany „cheat day” czyli jem wszystko to na co mam ochotę i czego odmawiam sobie przez tydzień. Ostatnio dostałam okres i sadziłam, że to przez to brzuch jest taki wzdęty, ale okres przeszedł, a to zostało. Dodam też, że rzadko piję wodę, głównie piję napoje ze słodzikiem i nie wiem czy to ma na to wpływ. Rzadko też jem owoce. Biorę lek Seronil i myślałam, że on ma na to wpływ - odstawiłam na 2 dni, ale objawy są takie same. Ale wydaje mi się ze za mało też jem kalorii, bo zawsze godzinę po kolacji jestem bardzo głodna i idę tak spać. Proszę o pomoc, bo nie mam pojęcia już co mam robić. Pozdrawiam
Dzień dobry, przyczyn Pani dolegliwości może być bardzo dużo. Wzdęcia są nagminne np. przy takich jednostkch jak Zespół Jelita Drażliwego (IBS), lub przerostu bakteryjnego SIBO. Może to być też brak tolerancji glutenu lub nietolerancja laktozy. Wstępnie jednak zaczęłabym od zmian jakościowych diety. Słodkie płatki i kanapki nie stanowią pełnowartościowego pożywienia. Warto pamietać, że dieta powinna obfitować w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe (np. razowe/żytnie pieczywo, brązowy ryż, kasze, pełnoziarniste makarony itp.), nabiał (ew. bezlaktozowy w przypadku złej tolerancji laktozy), ryby i chude mięsa. Ważne też by codziennie nawadniać organizm pijąc przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Słodziki w Pani napojach również mogą wywoływać wzdęcia.
Przed rozpoczęciem diagnostyki w kierunku konkretnych jednostek chorobowych, proponowałabym poprawę jakościową diety, eliminację słodzonych słodzikami napojów i zastąpienie ich wodą. Ewentualnie proszę spróbować zmienić mleko spożywcze na wersję bezlaktozową.
Pozdrawiam
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1245
Pytań zadanych
przez pacjentów
4272
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

61
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi