Wstrząs po penicylinie, a szczepienie na COVID-19

Przeszedłem podczas pobytu w szpitalu w latach 80-tych wstrząs anafilaktyczny po przyjęciu kolejnego zastrzyku penicyliny. Miałem również dawno temu reakcję alergiczną na przepisany mi Biseptol (obrzęk twarzy i uszu). Nadmieniam, iż nigdy lekarze nie zalecili mi abym nosił przy sobie jakiś środek medyczny typu adrenalina. Czy mogę się zaszczepić przeciw COVID-19? Jestem w wieku prawie 72 lat i mam tzw. choroby współistniejące (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca). Ponadto jestem po prostatektomii radykalnej (operacja w 2005 r.).
Właściwą odpowiedź udzieli Pana lekarz rodzinny.
Przebyty wstrząs anafilaktyczny nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia .Warto jednak wykonać je w szpitalu lub placówce służby zdrowia dysponującej pomocą lekarza anestezjologa.Wszystkie pozostałe choroby przewlekłe są wskazaniem a nie przeciwwskazaniem do szczepienia.
Wstrząs po penicylinie nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko Covid-19. Jednakże z uwagi na Pana wywiad zasadne byłoby zastosowanie dodatkowych środków ostrożności tj. obserwacja pacjenta przez 30 minut po szczepieniu + wyposażenie Pana w dwie ampułkostrzykawki adrenaliny do domu.
prosze zglosic sie do lekarza POZ
Decyzję podejmie lekarz podczas kwalifikacji do szczepienia.
Myślę że tak, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego i przyjmować wcześniej lek antyalergiczny.
Myślę że tak, zadecyduje o tym lekarz kwalifikujący.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1267
Pytań zadanych
przez pacjentów
4302
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

62
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi