Wstrząs po penicylinie, a szczepienie na COVID-19

Przeszedłem podczas pobytu w szpitalu w latach 80-tych wstrząs anafilaktyczny po przyjęciu kolejnego zastrzyku penicyliny. Miałem również dawno temu reakcję alergiczną na przepisany mi Biseptol (obrzęk twarzy i uszu). Nadmieniam, iż nigdy lekarze nie zalecili mi abym nosił przy sobie jakiś środek medyczny typu adrenalina. Czy mogę się zaszczepić przeciw COVID-19? Jestem w wieku prawie 72 lat i mam tzw. choroby współistniejące (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca). Ponadto jestem po prostatektomii radykalnej (operacja w 2005 r.).
Właściwą odpowiedź udzieli Pana lekarz rodzinny.
Przebyty wstrząs anafilaktyczny nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia .Warto jednak wykonać je w szpitalu lub placówce służby zdrowia dysponującej pomocą lekarza anestezjologa.Wszystkie pozostałe choroby przewlekłe są wskazaniem a nie przeciwwskazaniem do szczepienia.
Wstrząs po penicylinie nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko Covid-19. Jednakże z uwagi na Pana wywiad zasadne byłoby zastosowanie dodatkowych środków ostrożności tj. obserwacja pacjenta przez 30 minut po szczepieniu + wyposażenie Pana w dwie ampułkostrzykawki adrenaliny do domu.
prosze zglosic sie do lekarza POZ
Decyzję podejmie lekarz podczas kwalifikacji do szczepienia.
Myślę że tak, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego i przyjmować wcześniej lek antyalergiczny.
Myślę że tak, zadecyduje o tym lekarz kwalifikujący.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2809
Pytań zadanych
przez pacjentów
7017
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi