Podejrzewam u syna zespół Aspergera. Co powinnam zrobić?

Mam problem z moim 11-letnim synem. Już w wieku przedszkolnym zaczęłam podejrzewać u niego jakąś wadę (zespół Aspergera) ale ze względu na to, że syn miał bardzo duży zasób słów i zdolności matematyczne, poza tym był bardzo inteligentny nie podjęłam próby zdiagnozowania. Teraz jednak problemy się bardzo nasiliły - syn stał się bardzo drażliwy, nie można mu nic wytłumaczyć, ignoruje to co się do niego mówi, a dodatkowo jak się na coś uprze czy zacznie coś swojego robić to nic już się nie liczy, nieważne czy w szkole ma sprawdzian czy cokolwiek innego, co odbija się niestety na jego dotychczas dobrych ocenach. Dodatkowo, syn ma bardzo poważne problemy z koncentracją i asymilacją w grupie. Ten problem pojawiał się już wcześniej, ale miałam nadzieję, że może uda mu się nawiązać nić porozumienia z kolegami, ale w tej dziedzinie też jest coraz gorzej. Z jednej strony próbuje się jakoś dogadać z kolegami, a z drugiej nie umie współpracować, twierdzi że on się nie będzie narzucał, nie umie zrozumieć, że świat nie jest czarno-biały i trzeba czasami pójść na kompromis, ale widzę jak jest mu przykro kiedy koledzy mają wspólne tematy, a on nigdzie nie pasuje. Dotychczas starałam się z nim rozmawiać, tłumaczyć, ale moje zabiegi nic nie dają, wręcz przeciwnie - jest coraz gorzej. Miałam nadzieję, że ma to związek z tym że 2,5 roku temu urodziłam córkę i jak przyzwyczai się do nowej sytuacji będzie ok, jednakże syn stał się wręcz chorobliwie zazdrosny o małą, jak tylko zostaje z nią sam na sam to zawsze musi jej coś zrobić i nie pomagają żadne tłumaczenia, tak jakby w ogóle nie odczuwał żadnej empatii w stosunku do siostry. Proszę o radę czy moje podejrzenia mogą być słuszne, a jeżeli tak to gdzie powinnam się udać żeby pomóc synowi.
Proszę podzielić się spostrzeżeniami z lekarzem rodzinnym dziecka.
Proszę skontaktować się z pediatrą, który na pewno zaproponuje odpowiednią terapię.
Pani opis, choć rozległy jest niewystarczający do obiektywnej oceny, na czym dokładnie polega ewentualny problem, co jest jego przyczyną i czy Pani podejrzenia odnośnie ewentualnego zespołu Aspergera są słuszne. Odpowiednim kierunkiem, który moim zdaniem należy obrać będzie kontakt z psychiatrą dziecięcym lub/i psychologiem, którzy poprzez wnikliwy wywiad, wykonanie baterii testów psychologicznych, będą w stanie ocenić zdrowie Syna całościowo. Pozdrawiam serdecznie!

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4034
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
10763
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+108
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi