Podejrzewam u syna zespół Aspergera. Co powinnam zrobić?

Mam problem z moim 11-letnim synem. Już w wieku przedszkolnym zaczęłam podejrzewać u niego jakąś wadę (zespół Aspergera) ale ze względu na to, że syn miał bardzo duży zasób słów i zdolności matematyczne, poza tym był bardzo inteligentny nie podjęłam próby zdiagnozowania. Teraz jednak problemy się bardzo nasiliły - syn stał się bardzo drażliwy, nie można mu nic wytłumaczyć, ignoruje to co się do niego mówi, a dodatkowo jak się na coś uprze czy zacznie coś swojego robić to nic już się nie liczy, nieważne czy w szkole ma sprawdzian czy cokolwiek innego, co odbija się niestety na jego dotychczas dobrych ocenach. Dodatkowo, syn ma bardzo poważne problemy z koncentracją i asymilacją w grupie. Ten problem pojawiał się już wcześniej, ale miałam nadzieję, że może uda mu się nawiązać nić porozumienia z kolegami, ale w tej dziedzinie też jest coraz gorzej. Z jednej strony próbuje się jakoś dogadać z kolegami, a z drugiej nie umie współpracować, twierdzi że on się nie będzie narzucał, nie umie zrozumieć, że świat nie jest czarno-biały i trzeba czasami pójść na kompromis, ale widzę jak jest mu przykro kiedy koledzy mają wspólne tematy, a on nigdzie nie pasuje. Dotychczas starałam się z nim rozmawiać, tłumaczyć, ale moje zabiegi nic nie dają, wręcz przeciwnie - jest coraz gorzej. Miałam nadzieję, że ma to związek z tym że 2,5 roku temu urodziłam córkę i jak przyzwyczai się do nowej sytuacji będzie ok, jednakże syn stał się wręcz chorobliwie zazdrosny o małą, jak tylko zostaje z nią sam na sam to zawsze musi jej coś zrobić i nie pomagają żadne tłumaczenia, tak jakby w ogóle nie odczuwał żadnej empatii w stosunku do siostry. Proszę o radę czy moje podejrzenia mogą być słuszne, a jeżeli tak to gdzie powinnam się udać żeby pomóc synowi.
Proszę podzielić się spostrzeżeniami z lekarzem rodzinnym dziecka.
Proszę skontaktować się z pediatrą, który na pewno zaproponuje odpowiednią terapię.
Pani opis, choć rozległy jest niewystarczający do obiektywnej oceny, na czym dokładnie polega ewentualny problem, co jest jego przyczyną i czy Pani podejrzenia odnośnie ewentualnego zespołu Aspergera są słuszne. Odpowiednim kierunkiem, który moim zdaniem należy obrać będzie kontakt z psychiatrą dziecięcym lub/i psychologiem, którzy poprzez wnikliwy wywiad, wykonanie baterii testów psychologicznych, będą w stanie ocenić zdrowie Syna całościowo. Pozdrawiam serdecznie!

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3563
Pytań zadanych
przez pacjentów
8530
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

99
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi