2023-03-01

Jak wrócić do karmienia piersią po 3 tygodniach przerwy?

Chciałabym wrócić do karmienia piersią, które musiałam przerwać. Minęły 3 tygodnie, odciągam teraz mleko laktatorem, jest go niewiele (20 ml na odciągnięcie) i chciałabym pobudzić laktację. Czy mogę przystawiać również dziecko? Czy mleko, które mam w tej chwili jej nie zaszkodzi? Nie jest to jakieś "stare" mleko, które muszę odciągnąć i dopiero poczekać na nowe?

Nie jest to mleko "stare" - może próbować przystawić dziecko do piersi choć powrót do karmienia piersią po takiej przerwie może być trudny. W razie potrzeby proszę zasięgnąć indywidualnej porady położnej lub lekarza.
Dzień dobry. Incydentalna ilość mleka odciągniętego za pomocą laktatora nie jest wyznacznikiem czy produkcja mleka na danym etapie jest wystarczająca do potrzeb dziecka. Bezpiecznie można przystawiać dziecko, mleko nie jest "stare" i zmienia swój skład adekwatnie do wieku i potrzeb dziecka. W razie zbyt niskich przyrostów masy ciała u dziecka wskazana byłaby konsultacja Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego (konieczne zebranie większej ilości danych m.in. urodzeniowa masa ciała dziecka, aktualna masa ciała dziecka, wiek dziecka, itd).
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Pediatra w Warszawie Pediatra w Katowicach Pediatra w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Pediatra w Bielsku-Białej Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Pediatra w Gliwicach Ginekolog w Krakowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6188
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16212
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+142
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4