2024-01-22

Czy mam jakieś powody do niepokoju?

Kilka dni temu wykonałam morfologię (25 parametrów +CRP). Wszystkie wyniki były w normie poza eozynofilami, które nieznacznie przekraczały normę. W porównaniu do badań sprzed 4 lat, ich liczba spadła. Byłam w pierwszym dniu miesiączki i nie wiem, czy to miało jakiś wpływ na wyniki badań. Lekarz rodzinny kazał mi powtórzyć wyniki po miesiącu. Przyznam się, naczytałam się trochę i jestem leciutko zaniepokojona.

Dzień dobry,

Rozumiem Pani zaniepokojenie wynikami badań, ale ważne jest, aby pamiętać, że niewielkie odchylenia od normy, zwłaszcza jeśli dotyczą jednego parametru, nie zawsze wskazują na poważne problemy zdrowotne. Nieznacznie podwyższona liczba eozynofilów może wynikać z wielu przyczyn i nie zawsze jest powodem do niepokoju, szczególnie jeśli reszta wyników badań jest w normie.

Eozynofile to typ białych krwinek, które zwykle zwiększają się w odpowiedzi na alergie, infekcje pasożytnicze, a czasem w odpowiedzi na choroby autoimmunologiczne lub w niektórych stanach zapalnych. Ich liczba może również nieznacznie wzrastać w odpowiedzi na różne fizjologiczne zmiany w organizmie.

Krwawienie miesiączkowe samo w sobie zazwyczaj nie wpływa bezpośrednio na liczbę eozynofilów w badaniu krwi. Jednakże, stres, infekcje, zmiany hormonalne i wiele innych czynników może wpływać na wyniki badań krwi, w tym na liczbę eozynofilów.

Decyzja lekarza o powtórzeniu badań po miesiącu wydaje się być rozsądnym podejściem, ponieważ pozwoli to na ocenę, czy podwyższone eozynofile są stanem przejściowym, czy może wymagają dalszej diagnostyki.

W międzyczasie, jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy lub jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe objawy, proszę nie wahać się skonsultować z lekarzem. Może Pani również omówić z lekarzem wszelkie obawy związane z wynikami badań i dowiedzieć się więcej o możliwych przyczynach i znaczeniu wyników.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Lekarz rodzinny w Warszawie Lekarz rodzinny w Gliwicach Lekarz rodzinny w Dąbrowie Górniczej Lekarz rodzinny w Bielsku-Białej Lekarz rodzinny w Katowicach Lekarz rodzinny we Wrocławiu Lekarz rodzinny w Krakowie Lekarz rodzinny w Opolu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4