Ból pod mostkiem pojawiający się przy wysiłku i nerwach - jakie badania zrobić?

Mam 25 lat, od kilku dni mam problem z bólem pod mostkiem jakby ból żołądka. Jest on najbardziej charakterystyczny po noszeniu dziecka, przy nerwach i przy siedzeniu. Jest on podobny do takiego bólu, gdy się stresujemy. Czy to może być reakcja na stres i noszenie całymi dniami 6 miesięcznego dziecka czy to coś poważniejszego? Jakie zaleca się badania w takich wypadkach?

Zapraszam na konsultacje telefoniczną - zbierzemy dokładny wywiad - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Ból pod mostkiem może mieć wiele przyczyn, w tym problemy z układem trawiennym (np. refluks), problemy z mięśniami, a także problemy z układem sercowo-naczyniowym ( np. choroba niedokrwienna serca). Jest to dość częsty objaw, który wymaga dokładnej diagnozy, aby określić jego przyczynę.
W przypadku choroby refluksowej, kwaśna treść żołądkowa może wracać do przełyku, co prowadzi do bólu i pieczenia w okolicy mostka. Inne objawy GERD to m.in. zgaga, odbijanie się, trudności w połykaniu oraz suchość w gardle (jednak nie muszą one współwystępować).

W celu wykluczenia choroby refluksowej lub innych chorób trawiennych, zaleca się skonsultować z lekarzem rodzinnym lub gastroenterologiem. Lekarz może zlecić badania krwi, badania obrazowe (np. gastroskopię, USG jamy brzusznej) oraz EKG, aby wykluczyć problemy z sercem.

Jeśli ból jest spowodowany napięciem mięśniowym, lekarz może zalecić fizjoterapię lub masaż mięśni, aby złagodzić napięcie. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na postawę ciała podczas noszenia dziecka.

Jeśli podejrzewasz, że ból jest związany z chorobą refluksową, warto zwrócić uwagę na swoją dietę i unikać produktów, które mogą nasilać objawy (np. pikantne potrawy, tłuste jedzenie, kawa, alkohol). Warto również unikać jedzenia tuż przed snem i podnosić poduszkę, aby uniknąć poziomej pozycji ciała tuż po jedzeniu.

Pozdrawiam
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk
mgr Klaudia Ułamek
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Internista w Dąbrowie Górniczej Internista w Katowicach Internista w Bielsku-Białej Internista w Krakowie Internista w Gliwicach Internista w Warszawie Internista w Częstochowie Lekarz rodzinny w Gliwicach

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4563
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
12305
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+114
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Psycholog Psycholog Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z