1. Artykuły
  2. Zdrowy jak Szwed. Jak funkcjonuje szwedzka służba zdrowia?

Zdrowy jak Szwed. Jak funkcjonuje szwedzka służba zdrowia?

Przeciętny Szwed żyje średnio 82 lata i 4 miesiące. Długo, prawda? Ze służby zdrowia korzysta wyłącznie, kiedy jest ku temu konieczność. Zażywa spacerów, hartuje się i popełnia grzeszki kulinarne. O służbie zdrowia, lekarzach i szwedzkich pacjentach rozmawiamy z dr Bartoszem Grzymałą - Lubańskim.

Zdrowy jak Szwed. Jak funkcjonuje szwedzka służba zdrowia? Zdrowy jak Szwed. Jak funkcjonuje szwedzka służba zdrowia?
Spis treści
Pacjent w Szwecji. Recepta na wysiłek fizyczny. Ile płacą Szwedzi za wizytę w gabinecie lekarskim? W Szwecji prywatne gabinety się nie przyjęły Lekarz w Szwecji. Przyjmuje do ośmiu pacjentów w ciągu dnia. Zarobki lekarzy w Szwecji

Pacjent w Szwecji. Recepta na wysiłek fizyczny.

 

Szwedzki pacjent pojawia się w gabinecie lekarskim tylko wtedy kiedy to konieczne i tylko po wcześniejszym umówieniu. Zanim trafi do lekarza, rozmawia telefonicznie z wykwalifikowaną do tego pielęgniarką, która niejednokrotnie już wtedy pomaga rozwiązać problem. Jeśli jednak sytuacja jest poważniejsza, pacjent pojawia się w gabinecie lekarskim:

 

W Szwecji mamy zasadę 0 - 7 - 90 - 90, zgodnie z którą 0 oznacza brak opóźnień w dostępie do opieki medycznej, 7 - oznacza konieczność odbycia konsultacji lekarza rodzinnego w czasie nie dłuższym niż siedem dni, 90 - wskazuje czas oczekiwania liczony w dniach na konsultację specjalisty i kolejne 90 dni na operacje, od momentu decyzji o zabiegu, choć ten akurat wskutek pandemii jest często przekroczony, ale są podejmowane wysiłki żeby te kolejki skrócić - podkreśla nasz rozmówca, kardiolog Bartosz Grzymała - Lubański.

 

Warto dodać, że medycyna rodzinna w Szwecji obejmuje również porady fizjoterapeutypsychologa. W związku z tym pacjenci wymagający pomocy w tych dziedzinach bezpośrednio trafią do tych specjalistów.

 

Leczenie Szwedów może być łatwiejsze, chociażby ze względu na edukację społeczeństwa. Pacjenci ufają wiedzy i umiejętnościom medyków, na ogół nie kwestionują zaleceń i nie podważają wskazań: kiedy mogą, unikają antybiotyków i poważnie traktują recepty na wysiłek fizyczny:

 

Szwedzi nie nadużywają leków ani przeciwbólowych, ani antybiotyków. Unikają również suplementów medycznych. Maja świadomość szkodliwości ich nadużywania, a jednocześnie w szwedzkiej kulturze nie ma aprobaty dla suplementów i witamin na wszystko. W tej materii pacjenci szwedzcy są bardzo ostrożni - tłumaczy.

Ile płacą Szwedzi za wizytę w gabinecie lekarskim?

 

Pacjent partycypuje w kosztach wizyty lekarskiej. Wizyta u lekarza rodzinnego może kosztować od 100 do 300 koron szwedzkich (od 40 do 120 złotych), z kolei cena wizyty u specjalisty jest nieco wyższa od 200 do 400 koron (od 80 do 160 złotych). Są też grupy wiekowe i badania wyłączone z tej opłaty. Wizyta lekarska jest bezpłatna dla dzieci i młodzieży do lat dwudziestu i dla seniorów powyżej 85 roku życia. Bezpłatna jest również opieka medyczna w ciąży i po porodzie, mammografia. Pacjentki mogą również liczyć na sporą dopłatę do środków antykoncepcyjnych. Po przekroczeniu sumy 1200 koron w danym roku pacjent nie ponosi już żadnych kosztów. Jeśli chodzi o leki to chory pokrywa ich zakup do 2400 koron, powyżej tej kwoty resztę leków w  danym roku otrzymuje za darmo.

 

Warto też pamiętać, że pacjent ponosi koszty wizyty, na którą był umówiony, ale się nie stawił. Wizytę można odwołać nawet na pół godziny przed, to żaden problem. Opłata ta ma przede wszystkim dyscyplinować społeczeństwo i wdraża do współuczestniczenia w odpowiedzialności za działanie systemu - dodaje.

 

W Szwecji prywatne gabinety się nie przyjęły

 

Na co chorują Szwedzi? Z badań przeprowadzonych przez Instytut GfK wynika, że 41% Szwedów boryka się z bezsennością. Borykają się również z zaburzeniami psychicznymi, demencją i chorobami układu oddechowego. A co ze stylem życia?

 

Szwedzi lubią ruch, lubią też przebywać na świeżym powietrzu. To z pewnością ogromny atut w drodze po zdrowie. Z drugiej strony jednak niejednokrotnie sięgają po puste, niezdrowe jedzenie, coraz popularniejsze staja się również fast foody. A szkoda. - konstatuje lekarz.

 

Szwecja nie stworzyła klimatu dla prywatnej służby zdrowia. Prywatne gabinety nie przyjęły się w tym systemie:

 

W zasadzie w Szwecji nie ma gabinetów prywatnych. Może w wielkich miastach, ale nie jest ich dużo. Jeśli już takie funkcjonują, skierowane są do pacjentów z dodatkowym ubezpieczeniem medycznym, wykupionym na przykład przez pracodawcę.

 

Lekarz w Szwecji. Przyjmuje do ośmiu pacjentów w ciągu dnia.

 

Średnia wieku lekarza w Szwecji wynosi około 50 lat.

 

Niestety podobnie jak w Polsce system szwedzki cierpi na niedosyt lekarzy. Brakuje specjalistów: psychiatrów, kardiologów, lekarzy rodzinnych. Brakuje również kadry medycznej: pielęgniarek, średniej służby medycznej. Z tego powodu niejednokrotnie wyłącza się z działania oddziały medyczne - nawet na kilka tygodni.

 

Lekarz specjalista w Szwecji przyjmuje w ciągu dnia w przychodni ośmiu pacjentów, jeśli ma pod opieką rezydentów ilość pacjentów zmniejsza się do czterech. Z kolei lekarz na oddziale pracuje od godziny 8.00 do 16.30, w tym czasie wykorzystuje pół godziny na lunch.

 

Na oddziale kardiologicznym mamy dwudziestu pacjentów, opiekuje się nimi 4 lekarzy. Oddział podzielony jest na dwie części:  po 10 pacjentów w każdej każdej zabezpiecza 1 specjalista i jeden rezydent albo stażysta. Sale intensywnego nadzoru maja 4-6 łóżek i również obsługiwane są przez jednego specjalistę i jednego rezydenta. Ważne, że całą biurokracją zajmuje się ktoś inny. Specjalista ordynuje, rezydent wykonuje, ale cały wypis, skierowania i wszystko inne, jest dyktowane i następnie zapisywane przez sekretarki medyczne, które też zajmują się wysyłaniem wezwań na porady - dodaje doktor Grzymała - Lubański.

 

Szwedzcy medycy stawiają również na pracę zespołową. Jak przyznaje nasz rozmówca wspólnie z pielęgniarkami i personelem działają jak dobrze naoliwiona maszyna, bez zbędnej hierarchizacji.

 

Podstawą jest współdziałanie, wzajemny szacunek i zaufanie do kompetencji - podkreśla.

 

W szwedzkim szpitalu nie ma funkcji ordynatora:

 

Zdecydowanym atutem z perspektywy lekarza jest dominacja systemu konsultacyjnego nad ordynatorskim. Oznacza to, że każdy specjalista ponosi odpowiedzialność za wyznaczony obszar na przykład przychodnię czy oddział. Co ciekawe w szwedzkim szpitalu nie ma też funkcji ordynatora, funkcję te przejmuje szef lekarzy bądź szef kliniki. To nie zawsze jest lekarz, nie ma zresztą takiej konieczności, jego zadaniem jest wypełnianie obowiązków administracyjnych - tłumaczy kardiolog.

 

Dużą część pracy wykonują również pielęgniarki, które mają zdecydowanie większy kontakt z pacjentem niż lekarz. Samodzielność i decyzyjność pielęgniarek jest również zgoła inna niż w Polsce:

 

Pielęgniarki mają prawo prowadzenia i modyfikacji leczenia pacjenta. Jeśli uznają, że jest to konieczne, zwiększają lub zmniejszają dawkę leków. To ogromna pomoc - wyjaśnia rolę pielęgniarek w szwedzkim systemie zdrowia.

 

Zarobki lekarzy w Szwecji

 

Lekarz w Szwecji również liczy koszty, ale już na zupełnie innym poziomie:

 

Pacjent w szwedzkim systemie zdrowia dostaje zawsze to, co jest mu potrzebne. Lekarstwa, badania obrazowe, transport medyczny. Na izbie przyjęć lekarz decyduje o konieczności wykonania diagnostyki, nie zajmuje się liczeniem pieniędzy i ekwilibrystyką finansową - mówi lekarz.

 

Lekarz - specjalista w Szwecji zarabia od 60 do 80 tys. koron brutto (27,5-36,5 tys. zł) , tym samym z kwoty 80 tysięcy koron, szwedzki specjalista otrzymuje około 46-47 tys. koron (około 18 do 19 tys. złotych). Każda nadgodzina bądź godzina dyżurowa jest dodatkowo płatna bądź może zostać wybrana w postaci dnia wolnego:

 

Lekarze dbają o zachowanie balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. To akurat umożliwia nam system, w którym pracujemy - podkreśla kardiolog.

 

W Szwecji trudniej niż w Polsce dostać się na studia medyczne:

 

To ciągle bardzo prestiżowe studia, gdzie obowiązuje duża selekcja i konkurencja. Natomiast ci, którzy już je rozpoczęli, na ogół je kończą.

 

Doktor Grzymała - Lubański przygotowuje się do powrotu do kraju i rozpoczęcia praktyki lekarskiej w Polsce. Nie sposób było nie zapytać o to, co chciałby przenieść ze swojej szwedzkiej praktyki do gabinetu nad Wisłą:

 

Chciałbym postawić na relacje i kulturę pracy medycznej. Myślę, że to niezwykle ważne, żebyśmy wszyscy dobrze i komfortowo czuli się wypełniać swoje obowiązki, ale również, żeby pacjent, który będzie korzystał z naszej pomocy, czuł się zaopiekowany na każdym z możliwych poziomów, również emocjonalnie.

artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

w Szwecji mieszka i pracuje od 2009 roku. Tam zrobił dwie specjalizacje: internistyczną i kardiologiczną. W 2019 roku został szefem lekarzy w szpitalu w Gävle, a od października tego roku pełni funkcję Kierownika Kliniki Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Gävle. Po czternastu latach pracy zagranicą planuje powrót do kraju.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy pracodawca zagraniczny musi otrzymać oryginał zwolnienia, czy wystarczy skan?
Pracuję i przebywam na terenie Niemiec. Czy pracodawcy wystarczy przedstawić skan oryginału wystawionego zwolnienia z pieczątką i podpisem lekarza (który otrzymam na e-mail) czy nadal będzie konieczne dostarczenie oryginału do zaakceptowania zwolnienia?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wystarczający jest skan.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
W większości przypadków wystarcza skan zwolnienia z pieczątką lekarza i wpisanym kodem choroby. Czasami niestety zdarza się, że niektórzy niemieccy pracodawcy chcą oryginały. Wynika to z braku prawnego uregulowania w Niemczech.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Pytanie to powinno być skierowane raczej do pracodawcy. Z reguły skan z pieczątką powinien wystarczyć.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Scan z pieczątką lekarska i podpisem , z numerem ICD 10 choroby powinien wystarczyć, chyba, że pracodawca wymaga inaczej.
Zaświadczenie o ciąży na podstawie badania beta hcg.
Czy podczas konsultacji online otrzymam zaświadczenie, że jestem w ciąży na podstawie wyniku beta hcg?
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Na wizycie online nie otrzyma Pani takiego zaświaddczenia.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Nie, do tego potrzebna jest konsultacja ginekologiczna z badaniem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Stężenie beta-hcg czyli gonadotropiny kosmówkowej sugeruje dalszą diagnostykę, przede wszystkim w kierunku ciąży, ale nie jest jednoznaczne z jej rozpoznaniem. Nie ma niestety możliwości stwierdzenia ciąży zdalnie, bez badania ginekologicznego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Na wizycie online nie otrzyma Pani takiego zaświaddczenia.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niestety nie - do stwierdzenia ciąży konieczna jest wizyta stacjonarna w poradni ginekologicznej.
Czy podczas konsultacji online można otrzymać skierowanie na badania hormonalne w ramach NFZ?
Czy lekarz ginekolog podczas konsultacji online jest w stanie wystawić mi skierowanie na bezpłatne badania hormonalne? Chodzi o badania takie jak np.: FSH, LH, Kortyzol, które normalnie są badaniami płatnymi, z wyjątkie gdy są wystawione przez ginekologa lub endokrynologa na NFZ.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli porady takie udzieli lekarz w ramach kontraktu z NFZ to nie powinno nic stać na przeszkodzie. W przypadku wizyt realizowanych prywatnie nie ma takiej możliwości.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Aby badania były zlecone w ramach NFZ skierowanie musi być wystawione przez lekarza (tak jak Pani wspomniała-ginekologa czy endokrynologa) ale w ramach wizyty NFZ. W przypadku wizyty prywatnej - zlecane badania są badaniami płatnymi przez pacjenta.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ginekolog, u którego Pani się leczy a w jego zasięgu jest Pani dokumentacja medyczna i widzi wskazania do takich badań, to w ramach konsultacji online może wystawić skierowanie na bezpłatne badania laboratoryjne. Jeśli wizyta online u specjalisty odbywa się w ramach usługi prywatnej, to skierowania na badania są płatne, oczywiści jeśli lekarz uzna za stosowne.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
tak, jeśli wizyta nie jest w prywatnej praktyce lekarskiej tylko w gabinecie mającym umowę z NFZ.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, jeśli konsultacja odbywa się w gabinecie mającym umowę z NFZ. W przypadku konsultacji w gabinecie prywatnym wystawione skierowania będą na badania odpłatne.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę