Prolaktyna

Zdrowie A-Z

Artykuły oraz pytania pacjentów i odpowiedzi lekarzy na temat prolaktyny.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „prolaktyna”.

Najnowsze pytania pacjentów
Jakie powinnam wykonać badania przy podwyższonej prolaktynie?
Mam bóle głowy zwłaszcza z jednej strony w okolicy oczodołu, zaburzenia miesiączki, bolesna owulacja, bardzo sucha skóra na ciele i twarzy. Obniżony nastrój, puchnięcie. Problem ze wstawaniem z łóżka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję co do dalszej diagnostyki i leczenia.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisane przez Panią objawy, takie jak bóle głowy skoncentrowane w okolicy oczodołu, zaburzenia miesiączki, bolesna owulacja, suchość skóry, obniżony nastrój oraz puchnięcie, mogą być sygnałami różnych stanów zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na możliwość zaburzeń hormonalnych, które mogą objawiać się właśnie takimi symptomami. Jednakże, aby ustalić konkretną przyczynę Pani dolegliwości, konieczna jest szczegółowa diagnoza, którą powinien przeprowadzić lekarz. Proszę umówić się na wizytę u ginekologa, który może zlecić odpowiednie badania, takie jak stężenia hormonów, USG narządów rodnych, czy badania krwi. Może się również okazać, że konieczna będzie konsultacja z innymi specjalistami, na przykład endokrynologiem. Proszę pamiętać, aby dbać o swoje zdrowie i nie lekceważyć objawów. Regularne wizyty kontrolne oraz przestrzeganie zaleceń lekarza są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Zdrowy styl życia, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu i aktywność fizyczna również mogą pozytywnie wpłynąć na Pani samopoczucie.
Kiedy najlepiej zrobić badanie prolaktyny z obciążeniem?
Z tego co się orientuję, to powinien być 2-3 dzień okresu, niestety w tym czasie nie mogę go wykonać. Czy można zrobić takie badanie w innym momencie cyklu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem, który zlecił badania.
Jaka może być przyczyna podwyższonego poziomu prolaktyny?
Jestem kobietą (23 lata) i od dwóch lat zmagam się z podwyższonym poziomem prolaktyny. Nie mam żadnych niepokojących objawów, nie licząc różnie trwających cykli miesiączkowych. Został wykluczony zespół policystycznych jajników, a także guz przysadki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Jak długo trwa obniżenie prolaktyny?
Niedawno wykonałam badania krwi i wyszło, że mam wysoką prolaktynę. Mam regularne miesiączki i urodziłam 2 dzieci. Robiłam te badania przed operacją plastyczną piersi, ale niestety odmówiono mi operacji dopóki jej nie obniżę. Przy konsultacji pani...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Odpowiedź na Pani pytanie może być różna w zależności od tego jaka jest przyczyna hiperprolaktynemi. Proponuję omówić to podczas konsultacji endokrynologicznej.
Czy kilka dni przed badaniem prolaktyny należy zrezygnować z kawy?
Chciałabym się dowiedzieć, czy przed badaniem poziomu prolaktyny można pić kilka dni wcześniej kawę? Pytam, ponieważ mam zlecone takie badanie, a przeczytałam w Internecie, żeby kilka dni przed zrezygnować z używek.
Michał Kaszubski
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Szanowna Pani, przed badaniem poziomu prolaktyny należy dobę wcześniej zaprzestać współżycia oraz drażnienia brodawek sutkowych. Badanie powinno być wykonane najlepiej ok godz 10 rano i na czczo po przespanej nocy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z lekarzem, który zlecił badanie.
Obniżenie prolaktyny domowymi sposobami.
Czy poziom prolaktyny można obniżyć domowymi sposobami? Źle wpływa na stan mojej cery, ale nie chcę wdrażać leczenia lekami, ponieważ moja ginekolog mówi, że są one drogie i mają sporo niepożądanych skutków ubocznych.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Chyba nie ma skutecznego sposobu domowego na obniżenie poziomu prolaktyny.W uzasadnionych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Po pierwsze hiperprolaktynemia wymaga dalszej diagnostyki hormonalnej i czasami obrazowej. W określonych przypadkach leczenie jest refundowane, a we wskazaniach nie objętych refundacją terapia podstawowym lekiem nie jest kosztowne, choć podobnie jak zaznaczył Pani ginekolog nie jest wolna od działań nieporządanych.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u endokrynologa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ten temat proszę omówić ze specjalistą endokrynologiem. Ważne jest znalezienie przyczyny podwyższonego poziomu prolaktyny, a następnie włączenie ukierunkowanego postępowania i leczenia.
Zmienne wyniki poziomu prolaktyny
Jak rozumieć poziom prolaktyny 55 (21 dzień cyklu) wynik powtórzony w 24 dniu cyklu - 28. Badania tarczycy prawidłowe. Dodam, że są trudności z zajściem w ciążę od roku.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Pojedyncze nieznaczne podwyższenie prolaktyny może nie mieć żadnego znaczenia klinicznego. Polecam poszerzenie diagnostyki w kierunku zaburzeń płodności pod kierunkiem ginekologa zajmującego się leczeniem niepłodności.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Panel badań niezbędnych do przeprowadzenia w przypadku leczenia niepłodności jest szeroki. Wyniki poszczególnych badań należy analizować łącznie z innymi wynikami. Wartość jednego z tych parametrów (w tym wypadku prolaktyny) mówi bardzo niewiele, tym bardziej że poziom prolaktyny cechuje duża zmienność - zależna od fazy cyklu i rytmu dobowego.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Poziom prolaktyny może być zmienny w zależności od fazy cyklu miesięcznego. Takie odchylenia mogą być normą.
Dawid Luwański
Umów wizytę
w trakcie cyklu prolaktyna ulega wahaniom
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4