Niedowaga

Zdrowie A-Z

Niedowaga to stan, w którym masa ciała jest niższa niż oczekiwana dla danego wieku i wzrostu, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych i obniżenia jakości życia. Przyczyny niedowagi mogą być zróżnicowane, obejmując szybki metabolizm, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, stres czy choroby przewlekłe. Skuteczne zarządzanie niedowagą wymaga identyfikacji przyczyny oraz stosowania odpowiednich strategii, takich jak zrównoważona dieta, regularna aktywność fizyczna oraz wsparcie ze strony specjalistów, aby osiągnąć zdrową masę ciała i poprawić stan zdrowia.

Najczęściej wyszukiwane schorzenia

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „niedowaga”.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy z powodu niedowagi grożą mi konsekwencje zdrowotne?
Od dziecka mam niedowagę i mało jem. Obecnie mam 33 lata i niedowagę (173 cm i 48 kg). Nie jestem w stanie przytyć do prawidłowej wagi. Wyniki krwi oraz hormonalne są prawidłowe, czuję się też dobrze.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jak leczyć niedowagę?
Od czego powinno zacząć leczyć niedowagę? Czy badania tarczycy to dobry pomysł? Mam 178cm wzrostu i tylko 53kg wagi.
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Umów wizytę
Ważne jest, aby zacząć od identyfikacji przyczyn niedowagi. Mogą one być związane z niewłaściwą dietą, brakiem ruchu lub chorobą. Badania tarczycy mogą być pomocne w przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych, które mogą powodować problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Z tego powodu, jeśli masz jakieś objawy zaburzeń tarczycy lub podejrzewasz, że to może być przyczyną Twojej niedowagi, zalecam wykonanie badań. Poza tym, warto skonsultować się z doświadczonym dietetykiem, który pomoże Ci dobrać odpowiednią dietę, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. W diecie powinny znaleźć się produkty bogate w odżywczo, takie jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, białko i tłuszcze. Dodatkowo, regularna aktywność fizyczna może pomóc w zwiększeniu masy mięśniowej i poprawie stanu zdrowia. Mam nadzieję, że moja odpowiedź pomogła Ci zrozumieć, jakie kroki warto podjąć, aby skutecznie unormalizować swoją masę ciała. W razie pytań, jestem do Twojej dyspozycji. Pozdrawiam mgr Klaudia Ułamek Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Niedowaga jako przeciwwskazanie do szczepienia COVID?
Czy niedowaga 16,3 BMI może być przeciwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19? Mam również podejrzenie gruźlicy, astmę oraz łuszczycę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz podczas kwalifikacji do szczepienia.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4